súlylökés;Márton Anita;fedettpályás atlétikai világbajnokság;

2016-03-29 07:52:00

Egyéni csúcs a cél Rióban

Második olimpiájára készül a súlylökő Márton Anita, aki a londoni ötkarikás játékok óta számos sikert elért. Tavaly aranyérmet nyert a prágai fedettpályás atlétikai Európa-bajnokságon, míg bő egy hete, március 20-án a portlandi fedettpályás világbajnokságon lett második. A 27 éves sportoló lapunknak elmondta, hosszú évek munkája áll a megfelelő formaidőzítés kialakítása mögött, és eleinte a lámpalázzal is meg kellett küzdenie.

- Tizenhét év után szerzett érmet Magyarország számára a fedettpályás atlétikai világbajnokságon. Ráadásul legyőzte az olimpiai címvédő új-zélandi súlylökőt is az amerikai Portlandben.

- Jó volt látni, hogy megelőztem Valerie Adamst, de ez már nem az elő alkalom volt. Tavaly az egyik Gyémánt Liga-versenyen legyőztem már. Ettől függetlenül persze fantasztikus érzés volt felülmúlni.

- Pár nappal a verseny előtt azt mondta, hogy a méterben elért eredmény fontosabb a helyezésnél. Mikor merült fel, hogy akár az érem is összejöhet?

- A verseny előtti napokban, amikor a végleges rajtlista megvolt, már lehetett többet gondolkodni, hogy esetleg a dobogó is összejöhet. De előtte az 5-6. hely környékét céloztuk meg.

- A vb-n 19,33 métert lökött, a tavalyi fedettpályás Európa-bajnokságon pedig 19,23-at. Mi a titka a kiváló formaidőzítésnek?

- Ez több éves kísérletezés eredménye. Már tizenöt éve dolgozom együtt az edzőmmel, Eperjesi Lászlóval.

- Milyen következtetéseket vontak le az első, londoni olimpiai szerepléséről?

- Inkább pszichés téren lehetett tanulságokat megfogalmazni. Akkor még tapasztalatlan voltam. Azóta eltelt négy év, sok nemzetközi versenyen vettem rész: Gyémánt Liga-küzdelmek, Eb-k és vb-k. Eleinte a lámpalázat is le kellett győznöm. Izgultam, hiszen mégis csak nagy sportolók között vettem részt. Sokszor több ezer néző előtt kellett teljesítenem, Londonban például 80 000-en figyeltek a helyszínen. Meg kellett tanulnom kizárni a környezetet, hogy csak magammal és a dobásommal foglalkozzak.

F

- Mi a felkészülési programja az olimpiáig?

- Jelenleg Portugáliában edzőtáborozom két hétig, majd hazajövök pár napra, és megyünk Montenegróba ugyanennyi időre. Utóbbi helyen már lesz egy-két felhozó versenyem. A május és a június munkával és viadalokkal telik majd. Nehéz lesz megtalálni az egyensúlyt, hiszen rengeteget kell majd utaznom. Természetesen az olimpiára tervezzük a formaidőzítést. Előtte három héttel lesz az amszterdami atlétikai Eb. Ez a torna igazából csak egy lépcsőfok az ötkarikás játékok előtt. Az igazán jó eredményt majd Rióban várom magamtól.

- Hány méter felett szeretne lökni ezeken a versenyeken?

- Az lenne a cél, hogy minél többet 19 méter felett tudjak teljesíteni. Ebből lehetne felépíteni, hogy 20 méter fölött tudjak lökni a következő években, vagy akár az olimpián.

- Mivel tud kikapcsolódni a sűrű időbeosztás mellett?

- Szeretek olvasni. A szabadidőmet általában a család körében és a kutyáimmal töltöm. Városnézésre és kirándulásra azonban nem igazán van időm. Portugáliában negyedjére járok, igazából nincs már mit megnézni a környékén. Jól hangzik, hogy rengeteget utazok, és számos szép helyre eljutok, de valójában nem sokat látok a városokból.

- Egyelőre úgy fest, hogy az orosz atléták nem indulhatnak el az ötkarikás játékokon, az országukban kialakult doppinghelyzet miatt. Ez kihatással lehet a súlylökés eredményére?

- Mindig vannak jó versenyzőik az oroszoknak, Jevgenyija Kolodko például ezüstérmes volt Londonban. Azóta nem tudom mi van vele, de az olimpia után nem lökött túl jól. Eléggé sok versenyen megvertem utána.

- Mi a cél Brazíliában?

- Inkább megint méterben elért eredményt tűzünk ki, nem pedig helyezést. Új egyéni csúccsal – a jelenlegi 19,48 méter – szeretnék hazajönni, ami egyben új országos rekordot jelentene. Az éremért viszont 20 méter fölött kell lökni. A legjobb hatba kerülés lehet reális.