Napi Extra;Dzsudzsák Balázs;Horvátország;döntetlen;

2016-03-29 07:50:00

Biztató második félidő

A magyar futballválogatott Eb-szereplését pesszimistán várók és a lelkes szurkolók egyaránt megerősítést kaphattak a múlt szombati, horvátok elleni tesztmeccsen. Amíg a Fradi-stadionban telt ház előtt megvívott összecsapás első félidejében szinte semmi pozitívumot nem láttunk a mieinktől (az ellenféltől se sokat…), addig a szünet után nem győztünk tapsolni. Dzsudzsák Balázs remekbe szabott góljánál is többet ér, hogy Magyarország a második felvonásban helyenként egészen stílusosan focizott.

A Lovre Kalinic kapus eszén az összecsapás 79. percében túljáró magyar csapatkapitány amondó, a szombat este Budapesten vizitáló horvát nemzeti együttes olyan minőségi garnitúra, amely ellen hallatlanul értékes az 1-1-es döntetlen. Dzsudzsák Balázs úgy véli, a nyári, franciaországi Európa-bajnokságon bizonyosan lesznek gyengébb ellenfelei a magyar válogatottnak, mint a szintén kontinensbajnoki résztvevő horvát együttes. Hogy a Törökországban szereplő szélső az osztrákokra, Izlandra, netán Portugáliára gondolt, nem derült ki, Dzsudzsák lövőerejére ugyanakkor a kontinens is „felfigyelt”. Az európai szövetség hivatalos honlapja vezércikkében tért ki a fantasztikus szabadrúgásra, az UEFA szakírója potenciális veszélyként jellemzi a magyar labdarúgót, aki pontrúgásból bármikor betalálhat. A szerző dicséri Kleinheisler László produkcióját, ellentmondást nem tűrő játékát, mint ahogy jókat ír a belső védőink produkciójáról is.

Tény, hogy a több világsztárt (Luka Modric, Mario Mandzukic) felvonultató vendégcsapat nem nagyon tudta nyomás alatt tartani a magyarokat, és ez még akkor is biztató, ha érződött, a Real Madrid és a Juventus csillaga – a társakkal együtt – éppenséggel nem „élete meccseként” tekintett a küzdelemre. „Nagyon jó csapat ellen álltunk helyt, ez persze nem azt jelenti, hogy ez az 1-1 győzelemmel ér fel. Tudnunk kell a helyén kezelni, és levonni a tanulságokat, hogy mi volt a rossz az első félidőben, és a másodikban mi volt az a váltás, amitől a csapat ennyire meg tudott újulni – értékelt a bokájára még a gól előtt jókora rúgást kapó Dzsudzsák. – A szünetben arra volt kihegyezve a megbeszélés, hogy fel kell pörgetnünk a hátulról történő labdafelhozatalt, abban voltunk picit lassúak, s talán ezért is voltak fölényben az első félidőben a horvátok. A szünet után jól szálltak be a cseréink, nyomás alá tudtuk őket helyezni, folyamatosan időben megszereztük a labdát, a második félidőben jól játszott a csapat.”

Hasonló következtetésekre jutott a piros-fehér-zöld szurkolók által egyre jobban kedvelt Bernd Storck is. „Máshogy képzeltem el a mérkőzés elejét, több játékot, több helyzetet vártam a csapattól – magyarázta a német szakvezető a honi szövetség honlapján. - Meglehetősen idegesen futballoztunk az első harminc percben, a csatároknak előretett labdák nem voltak pontosak, ezért nem tudtunk helyzeteket kialakítani. A folytatásban viszont feljavultunk támadásban, a második félidőben kifejezetten bátor és jóval hatékonyabb volt az előrejátékunk, ez a helyzeteink számában is megmutatkozott.”

Storck úgy véli, a szünet utáni volt az egyik legjobb játékrész, melyet eddig a válogatottól látott, és ez a teljesítmény roppant biztató a jövőre nézve. Ami a folytatást illeti, az már korábban ismert volt, hogy a magyar válogatott a Norvégia elleni győztes pótselejtezős párharcot követően az Európa-bajnokságig három felkészülési mérkőzést játszik. Az elsőt a Horvátország elleni 1-1 során már letudtuk, az utolsó rivális Németország lesz (június 4-én), a második kiléte viszont eddig ismeretlen volt. A Nemzeti Sport információi szerint ez a csapat Elefántcsontpart lesz, a találkozóra pedig május 20-án kerül sor, vélhetően hazai környezetben.