A géprablót őrizetbe vették, minden túsz kiszabadult - jelentette be a ciprusi külügyminisztérium délután. A férfi az utolsó túszokkal együtt, feltartott kézzel hagyta el a gépet.
A gép fedélzetén 55 utas és egy ötfős személyzet tartózkodott. A Sigma korábban azt írta, hogy mindössze egyetlen géprablóról van szó, ahogy az egyiptomi állami rádió is úgy tudta, hogy legalább egy fegyveres férfi van a gépen. A Reuters az egyiptomi légügyi minisztériumra hivatkozva jelentette, hogy a géprabló testén robbanószer van, és megfenyegette a kapitányt, Omár al-Gammart, így sikerült eltérítenie a gépet. Serif Fati egyiptomi polgári repülésügyi miniszter megerősítette, hogy egy, saját állítása szerint robbanóövet viselő utas térítette el a gépet, és azt kérte a kapitánytól, hogy vigye azt Törökországba vagy Ciprusra, de egyébként nem fogalmazott meg követeléseket.
Secuestran un avión de Egypt Air bajo amenaza de bomba https://t.co/i20Im1Uo3L pic.twitter.com/3TuZMrgLov
— Reporte 24 España (@Reporte24ES) 2016. március 29.
A fedélzeten 55 „különböző nemzetiségű” ember volt – tette hozzá a tárcavezető. A géprabló közülük mindenkit szabadon engedett a kapitány és a másodpilóta, a személyzet egy női tagja, a biztonsági tiszt, valamint három utas kivételével. A géprabló később újabb három túszt elengedett, egy negyedik pedig kimászott a pilótafülke ablakán - erről felvételt is közölt a ciprusi tévé. Végül egy kisgyermek társaságában megérkezett a repülőtérre a géprabló volt felesége, és kapcsolatba lépett a férfival, akivel négy közös gyermekük van - írta az Origo.
#LIVE - Η στιγμή που μέλος του πληρώματος πηδά από το πιλοτήριο του αεροσκάφους #EgyptAir https://t.co/mke3Ce6pst pic.twitter.com/n6MQM39GTD
— HuffPost Greece (@HuffPostGreece) 2016. március 29.
A repülésügyi biztos egyébként igen dühösen reagált az egyiptomi légi biztonságot firtató újságírói kérdésre. „Tényleg úgy gondolja, hogy most van itt az ideje, hogy ilyesmiről beszéljünk?” – idézte a szavait a BBC.
A következő felvételen az utasok épp szállnak le a gépről:
A járat az egyiptomi Alexandriából indult, s Kairó felé tartott. A pilóta a repülés során fél 9-kor vette fel a kapcsolatot a ciprusi légi irányítókkal. Eredetileg csak üzemanyaghiány miatt kért a gép leszállási engedélyt, és csak földet érés után tudatták a toronnyal, hogy géprablás történt. Ezután Ciprusban válságstáb jött létre. Az EgyptAir MS-181-es járata 9 körül landolt Lárnakában. A repülőteret lezárták, a forgalmat elterelték.
Airbus Egypt Air dirottato a Cipro Al Jazeera: forse uomo armato a bordo https://t.co/KPJ0mOMEpp pic.twitter.com/AFH4y42GCI
— Gds.it (@GDS_it) 2016. március 29.
Biztonsági források szerint az utasok között volt nyolc brit és tíz amerikai állampolgár is, és az alexandriai patriarchátus két püspöke is. A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szóvivője közölte, hogy a fedélzeten nincs magyar utas.
Ellentétes információk az elkövetőről
Az egyiptomi légitársaság Airbus 320-as típusú utasszállító repülőgépét eltérítő férfiról először azt írták, hogy egyiptomi állampolgárságú, és Ibrahim Szamahának hívják. Az al-Ahram című egyiptomi napilap helyi biztonsági erőktől úgy értesült, hogy a férfi egyiptomi-amerikai kettős állampolgár, és az egyesült államokbeli atlantai egyetem professzora. Más források szerint az alexandriai egyetem állatorvosi karán tanít, megint más információk szerint viszont a férfi a húszas éveiben jár, és azt állítja, hogy líbiai.
Az egyiptomi külügyminisztérium illetékesei szerint a géprablót személyes okok vezették. „Nem terrorista, hanem egy idióta. A terroristák őrültek, de nem ostobák. Ez a fickó az” – idézte a név nélkül nyilatkozókat a Guardian, éppen ezért nem hiszik, hogy a férfin lévő robbanóöv valódi lenne.
A Reuters a ciprusi állami televízióra hivatkozva azt jelentette, hogy a géprabló volt katonatiszt, akinek nem tetszik Szíszi elnök rendszere, és meg nem nevezett egyiptomi női rabok szabadon engedését követeli.