Szíria;Palmüra;

FOTÓ: Getty Images

- Fordulat az Iszlám Állam stratégiájában?

Egyre nagyobb vereségeket könyvelhet el az Iszlám Állam (IS). Szakértők szerint azután, hogy elvesztette a szíriai Palmürát a dzsihadista szervezet, két további várost, Rakkát és Deir al-Szort is kénytelen lesz kiengedni a kezéből. 

Az IS 2015 januárja óta súlyos vereségek sorát szenvedte el. 2015 márciusában Szaddám Huszein szülővárosát, Tikritet foglalták vissza a síita iraki kormányerők. 2015 novemberében a kurd egységek űzték ki az IS harcosait az iraki Szindzsarból. Ez azért is érzékeny vereség volt az IS számára, mert a város fontos utánpótlásbázist jelentett.

2015. december 8-án a szunnita Ramadi fontos körzeteit foglalta el az iraki hadsereg. Két héttel később pedig az amerikaiak által vezetett koalíció légicsapásainak köszönhetően Anbar tartomány székhelyének központjába is bevonultak.

Palmüra elvesztése az IS eddigi legsúlyosabb szíriai veresége. Ezzel ugyanis lényegében az Irak felé vezető teljes sivatagi részről is le kell mondaniuk a szélsőséges iszlamistáknak. Bassár el-Aszad szíriai elnök kormánycsapatai most az IS egyik legfőbb fellegvárának számító al-Bab felé haladnak. A város Aleppo közelében helyezkedik el. Irakban szintén nagyon érzékeny veszteség fenyegeti az IS-t, hiszen a legnagyobb általa elfoglalt város, Moszult is megközelítették az iraki kormánycsapatok. A 2014-es álláshoz képest az IS területének negyven százalékát veszítette el.

A nagy területi veszteségek mellett az IS vezetőinek halála is rontja a szélsőségesek morálját. Az amerikaiak múlt szombaton jelentették be Abdul al Kaduli, az IS egyik fontos vezetőjének halálát, aki számos terrorakciót hajtott végre. Néhány hete pedig egy másik „frontember”, Omar al Sisani halálát közölték, aki az Iszlám Állam amolyan hadügyminisztere volt. „Szisztematikusan semmisítjük meg a teljes kabinetet” – hangoztatta Ashton Carter amerikai hadügyminiszter.

Az iraki tábornok, Al-Asszadi szerint az IS változtatott eddigi stratégiáján. Nem védekezik, hanem autóba rejtett pokolgépeket hagynak hátra, majd elmenekülnek. Amennyiben körbekerítenek egy általuk elfoglalt települést, vagy megadják magukat, vagy elvegyülnek a helyiek között. Ennek azonban nagy veszélyei vannak. A súlyos vereségeket ugyanis látványos európai terrorakciókkal kompenzálhatják, olyannal, mint amelyik múlt kedden Brüsszelben is történt.

Törökország bekérette a külügyminisztériumba a német nagykövetet, Martin Erdmannt. Az ok: az északnémet tartomány televízióban, az NDR-ben egy szatirikus műsort közöltek a török elnökről. Mint a Des Spiegel írta, nem „barátságos meghívásról” volt szó, hanem egy formális beidézésről.