Hillary Clinton;Egyesült Államok;elnökválasztási kampány;Trump;Tred Cruz;

2016-03-31 07:33:00

Republikánus belharcok

Az elmérgesedett belharcok nyomán a még versenyben lévő mindhárom republikánus elnökaspiráns visszavonta korábbi ígéretét, hogy támogatni fogja a Republikánus Párt elnökjelöltjét, bárki legyen is végül a győztes. A pártvezetés nagy erőkkel dolgozik azon, hogy ne Donald Trump legyen végül az, aki szembeszáll a demokraták jelöltjével, feltehetőleg Hillary Clintonnal novemberben.

A jelöltektől még tavaly augusztusban, a legelső vitában kérték, hogy kötelezzék el magukat a jövendő elnökjelölt mellett, erre egyedül a milliárdos Donald Trump nem volt hajlandó, ám később ő is beállt a sorba, s megígérte. Kedden este, a CNN által az április 5-i előválasztást megelőzően Wisconsin államban rendezett fórumon mindhárom jelölt külön-külön válaszolt kérdésekre.

Trump, Ted Cruz texasi szenátor és John Kasich, Ohio állam kormányzója egyaránt elzárkózott a „fogadalom” megerősítésétől. Donald Trump kategorikusan kizárta, hogy bárki mást támogatna. Felpanaszolta, hogy a Republikánus Párt vezetése tisztességtelenül bánik vele. Ted Cruz ugyan hagyott magának egy kiskaput, mindenesetre kijelentette, nem szokása olyasvalakit támogatni, aki a feleségét és a lányait, a családját támadja.

A republikánus kampány az elmúlt napokban a „feleségek háborújáról” szólt, miután egy Trump jelöltsége ellen kampányoló akciócsoport meztelen fotót posztolt a volt modell Melanie Trumpról. A milliárdos Ted Cruzt vélte felfedezni az akció mögött, s Twitteren fenyegetőzött, hogy „kitálal” a texasi szenátor nejéről, Heidi Cruzról, aki egyébként magas állásban van a Goldman Sachsnál. A Trump-kampány hűtlenkedéssel is megvádolta Cruzt.

A közösségi médián zajlott sárdobálást a republikánus kampány eddigi mélypontjának tartják. Ez a véleménye John Kasich ohiói kormányzónak is, aki már korábban is többször elmondta, ő „az egyetlen felnőtt” a republikánus indulók közül. Kasich a vitában hangsúlyozta, semmiképpen nem süllyedne olyan mélyre, hogy beszálljon ebbe a háborúba.

Donald Trumpot a fórumon szembesítették sajátos külpolitikai nézeteivel. A milliárdos ezúttal is megerősítette, hogy szerinte Dél-Koreának és Japánnak saját nukleáris fegyvert kellene fejlesztenie, s magának kellene gondoskodnia védelméről Észak-Koreával szemben. Ez Tokióban és Szöulban is kiverte a biztosítékot, a japán külügyminiszter nyilatkozatban közölte, hogy Japán soha nem szándékozik atomfegyvert birtokolni. Trump üzleti szellemű felfogása szerint az Egyesült Államok túl költséges külpolitikai elkötelezettségeket vállalt magára, s „semmit nem kap ezért cserébe”. A milliárdos a NATO-t is „elavult” intézménynek tartja, s Szaúd-Arábiának is megmondaná, hogy a jövőben ne számítson védelemre. A New York Times-nak adott múlt heti Trump-interjúból ugyanakkor kiderült, hogy a milliárdos enyhén szólva sincs jó barátságban a tényekkel.

A wisconsini előválasztáson a Real Clear Politics átlagolt adatai szerint Ted Cruz hajszállal vezet Trump, s jelentősebben Kasich előtt (33-32-23). A győzelem létfontosságú lenne számára, ha fordítani akar a versenyben. A milliárdos kénytelen volt tudomásul venni, hogy az állam kormányzója, a republikánus mezőnyből elsőként visszalépett Scott Walker a texasi szenátor mellett kötelezte el magát. Trump megítélésének nem használ a kampánymenedzsere elleni vádemelés sem. Corey Lewandowski a Breitbart portál újságírónőjét, Michelle Fields-et inzultálta, aki bántalmazás miatt beperelte. Trump a keddi fórumon védelmébe vette kampányfőnökét, akinek durva fellépését már korábban is többször bírálták.

Visszaesett a milliárdos népszerűsége
Trump népszerűsége az elmúlt hetek kínos incidensei nyomán jelentősen visszaesett, a Huffington Post átlagolt felmérése szerint jelenleg 31 százalék támogatja, 63 százaléknak negatív a véleménye a milliárdosról. Igaz, jegyezte meg a Politico című lap, Hillary Clintonról és Ted Cruzról is többen vélekednek negatívan, John Kasich és Bernie Sanders megítélése viszont összességében pozitív.