Trócsányi;kaszinóperek;

2016-03-31 07:04:00

Trócsányi irodája kaszál a kaszinópereken

Miközben az Együtt azt követeli, hogy a fideszes képviselők vállalják a felelősséget szavazatukért, és fizessék ki ők a 2012-ben megkárosított magyar szerencsejáték-szervezők kártérítését, hiszen az ellenzéki párt már a kaszinótörvény elfogadásakor azon az állásponton volt, hogy ez a jogszabály a jogállam megcsúfolása, és kizárólag a fideszes oligarchák érdekeit szolgálja, most az is kiderült, még a perekkel is jól járhat a kormányoldal "köre".

A magyar államnak ugyanis kártérítési perek százai, és kötelezettségek százmilliárdjai elé kell néznie, miután kedden a luxembourgi Európai Unió Bírósága (CJEU) jogerős ítéletében azoknak a magyar vállalkozóknak adott igazat, akiket a kormány 2012-ben három nap alatt tönkretett a kaszinótörvénnyel. Így megnyílt a vállalkozók kártérítési alapja, a magyar bíróságokon több tízmilliárd forintos kártérítésre perelhetik a magyar államot a közeljövőben. Jelenleg két ilyen kártérítési per is folyik a Fővárosi Törvényszéken.

Az egyik perben a Berlington Hungary Tanácsadó és Szolgáltató Kft., a Lixus Szerencsejáték Szervező Kft., a Lixus Projekt Szerencsejáték Szervező Kft., a Lixus Invest Szerencsejáték Szervező Kft., és a Megapolis Terminal Szolgáltató Kft. a felperes: 8 milliárd forintos kártérítés a tét. A másik perben a Laurus Invest Hungary Kft. és társai a felperesek - írta a 24.hu, amely szerint a Berlington és társai ügyében a törvényszék előzetes döntéshozatali eljárásban 2014 februárjában kereste meg a luxembourgi bíróságot, hogy az megvizsgálja az uniós jogérvényesülést. Az CJEU 2015 júniusában jogerősen kimondta, hogy a magyar jogalkotó nem írt elő olyan átmeneti időszakot, amely alatt az új jogszabályokhoz alkalmazkodni lehet, illetve ésszerű kompenzációs rendszert sem alakított ki a vállalkozók kárpótlására. Emellett a Berlington és társai beperelte a magyar államot a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróságon (ECHR) is, ám az ECHR 2015 szeptemberi jogerős ítéletében visszautalta a magyar bíróságra az ügyet azzal, hogy a panaszosok nem merítették ki az összes hazai jogorvoslati lehetőséget, márpedig az ECHR-hez csak akkor lehet fordulni, ha minden hazai jogorvoslati próbálkozás eredménytelenül zárult.

Utóbbi ítélet nem befolyásolja a folyamatban lévő pereket, ám a Fővárosi Törvényszéknek a CJEU ítéletét mindenképpen figyelembe kell vennie a döntéshozatalkor. Az állam jó eséllyel milliárdos kártérítést fizethet a károsult vállalkozóknak az új perekben. A portál úgy tudja, a folyamatban lévő perekben a következő tárgyalás április 24-én lesz, mindkét ügyet ugyanaz a bíró tárgyalja, délelőtt az egyiket, pár órára rá a következőt. A magyar államot a Nagy és Trócsányi Ügyvédi Iroda képviseli, amely 2013 szeptemberétől 241 millió forintos megbízási díjat kap határozatlan időre a kormánytól. Az iroda egyik tulajdonosa Trócsányi László ügyvéd, aki 2014-ben lett igazságügyi miniszter, noha 2000 óta három év kivételével szünetelteti a praxisát, vagyonnyilatkozatai szerint jelenleg is 16 százalékos a tulajdonosi hányada az irodában. Ráadásul nem is ez az első eset, hogy az igazságügyi miniszter irodája, s nyilván közvetlen szakmai környezete nagy értékű megbízásokat kap a kormánytól, decemberben derült például ki, hogy a Nagy és Trócsányi az elmúlt két évben 137 millió forint értékben kötött szerződéseket a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) is.