terrorveszély;Pintér-csomag;

2016-03-31 07:00:00

Pintér-csomag - Meglesz az ötpárti?

Az ellenzék várhatóan elfogadja Pintér Sándor meghívását és ott lesznek a terrorizmus elleni küzdelem jegyében összehívott pénteki ötpárti egyeztetésen. Úgy tudjuk, a szocialisták akkor mennek el a tanácskozásra, ha azon nem az állampolgári jogok tovább rombolásához akar felhatalmazást kapni a kormány. A belügyminiszter múlt héten bejelentett csomagjának pontos szövegét lapzártakor még nem ismerték a pártok. Eközben az Iszlám Állam Magyarországot is megfenyegette. Bakondi György miniszterelnöki főtanácsadó erre hivatkozva felszólította az ellenzéket, hogy "a napi politikától eltávolodva" támogassák a Pintér-csomagot.

Minden, a magyar emberek biztonságának és jogainak védelmét szolgáló kezdeményezést támogatnak, de ellenzik azokat az intézkedéseket, amelyek a terrorizmust csak ürügyként használják az állampolgári jogok, valamint a demokratikus fékek és ellensúlyok rendszerének tovább rombolásához. Ezt az MSZP országgyűlési képviselőcsoportja üzente tegnap a belügyminiszternek, aki péntekre egyeztetésre hívta az öt parlamenti párt vezetőit.

Tarlós is Orbán mellett
A Fővárosi Közgyűlés is elutasította kötelező uniós betelepítési kvótát. A testület kormánypárti tagjai tegnap határozatban mondták ki, hogy támogatják a kormány "illegális bevándorlással szembeni, Magyarország védelme érdekében tett" intézkedéseit. A javaslatot Tarlós István főpolgármester és Kocsis Máté, Józsefváros fideszes polgármestere, önkormányzati és rendészeti tanácsnok jegyezte.

A szocialisták elkötelezettek a magyarok biztonságának szavatolása, a terrorizmus elleni küzdelem fokozása és az Európai Unió határainak védelme mellett. Jelezték, készek tárgyalni azokról a javaslatokról, amelyek a jogállami és az alkotmányos garanciák biztosítása mellett alkalmas ezen célok elérésére. Ám arra figyelmeztettek, a mindenkori kormánytöbbségnek ugyan hatékony eszközöket kell biztosítania a hatóságok számára, ez viszont nem járhat az emberek jogainak szükségtelen és aránytalan korlátozásával. A törvényeknek nemcsak a nemzetközi terrorizmus ellen kell védeniük az embereket, hanem az állami szervek esetleges túlkapásaival, önkényes intézkedéseivel szemben is.

A múlt héten bejelentett Pintér csomag pontos szövegét a pártok szerda estig nem kapták meg, így az MSZP nem tudta megítélni, hogy a belügyminiszter levelében megjelölt öt pont eleget tesz-e ezeknek a követelményeknek. Forrásaink szerint a szocialisták a szöveg megismerése után döntenek arról, ott lesznek-e a pénteki egyeztetésen. Az intézkedéscsomag elemei között vannak racionális ötletek, de látni kell a szövegtervezetet - fogalmazott lapunknak Schiffer András. Az LMP társelnöke szerint pártja nyitott az egyeztetésre, el is mennek az ötpártira és várják a fejleményeket.

„Háború” a határon FOTÓ: MTI/UJVÁRI SÁNDOR

„Háború” a határon FOTÓ: MTI/UJVÁRI SÁNDOR

A politikus reméli, a Fidesz ezúttal nem áll fel olyan gyorsan az asztaltól, mint azt érthetetlenül a tervezett újabb alkotmánymódosítás tárgyalásakor tették. Az LMP januárban is elmondta, nem járul hozzá, hogy a kormány terrorveszély esetén parlamenti felhatalmazás nélkül vezethessen be különleges jogrendet, korlátozva ezzel az emberek alapvető jogait. Semmi olyat nem támogatnak, ami az emberek félelemére alapozva túlhatalmat adna a kormánynak. Erről Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője beszélt tegnap, aki pártját képviseli majd a pénteki egyeztetésen. A párt támogatja, hogy a rendvédelmi szervek, a katonaság és a titkosszolgálatok több korszerű eszközt kapjanak, a munkájukat hatékonyabbá tevő jogi lépéseket sem utasítják el, bizonyos korlátok betartásához ugyanakkor ragaszkodnak.

Propagandaháború másfél perceben
Ellenségek nélkül folytatott háború másfél perceben. Akár ez lehetne a címe annak az új propagandavideónak, amit tegnap posztolt saját Facebook-oldalán a kormány. Mindenkinél legyen töltött tár - adja ki a parancsot a maszkos, terepruhás, golyóálló mellényes katona. "Több bejelentés érkezett a biztonsági határzár átvágásával történő illegális határátlépésről" - hangzik a magyarázat, amit a fekete maszk miatt kicsit nehéz érteni. "Magyarország továbbra is minden eszközzel megvédi a határokat", ez a film címe, amelyben szerepelnek helikopter, páncélozott harci járművek, ám egyetlen menekültet sem látni. A videó alá valaki azt írta: "És akkor jön a francia szerelmespár és csak simán besétál a legjobban őrzött Parlamentünkbe!!!"

Miközben a pártok a Pintér-csomag szövegszerű javaslatait várták kiderült, az Iszlám Állam a közösségi médián keresztül Magyarországot is megfenyegette. Az ISIS médiaszervezete, az al-Wafa a Washington Times szerint azt üzente: "Ma Brüsszel és a reptér, holnap Portugália vagy Magyarország jöhet". Ahogy fogalmaznak, "egyetlen európai nemzet vagy főváros sincs biztonságban az Iszlám Állam támadásai elől". A kormány ezt az információt is komolyan veszi, elemzi, figyelemmel kíséri - reagált a fenyegetésre Bakondi György. A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója emlékeztetett, nem ez az első eset, hogy Magyarország "nyomokban megjelent" az ISIS egyik közleményében. A főtanácsadó a fenyegetés kapcsán arra szólította fel az ellenzéket, menjen el a pénteki ötpártira és "a napi politikától eltávolodva" támogassa a magyar emberek biztonságát szolgáló lépéseket. Bakondi szerint a belga elemzések azt mutatják: az a terrorista sejt, amelyik Párizsban és Brüsszelben is súlyos terrorcselekményt követett el, döntően "a tömeges illegális migráció által kinyitott ellenőrzés nélküli áthaladást kihasználva jutott vissza" többnyire Nyugat-Európába. Ezért jogos, hogy érvényben van az országos válsághelyzet Magyarországon, a terrorkészültségi szintet azonban nem emelik.

A Nézőpont Intézet szerint másfélszeresére nőtt a terrorfenyegetettség érzése tavaly január óta. a cég legfrissebb, a Heti Válasz megbízásából készített kutatása szerint, a múlt heti brüsszeli merényletek után a magyarok csaknem kétharmada elképzelhetőnek tartja, hogy országa is terrorcselekmény célpontja lehet, míg a tavaly januári párizsi terrortámadás után 43 százalék gondolta így.

Bell toleranciára intett
A terrorizmus feléleszti lelkünk ősi félelmeit, és ösztönösen arra sarkall, hogy démonizáljunk egyes társadalmi csoportokat, ezek pedig tovább szíthatják a kedvezőtlen nyilatkozatokat az óceán mindkét partján - mondta Colleen Bell az iszlám vallás magyarországi elismerését kimondó törvény hatályba lépésének századik évfordulója alkalmából tartott tegnapi rendezvényen. Az amerikai nagykövet hangsúlyozta, ha engedünk ezeknek a félelmeknek, akkor a terroristák győznek: "ezek a szélsőségesek pontosan annyira képviselik a muszlimokat, mint egy rohadt alma a többi almát. Ők egy torz iszlámban hisznek, amely daganat a békés közösségeken" - vélekedett. Bell, aki emlékeztetett, a mai társadalmi és gazdasági változások között - amelyeket nem csak a migráció okozott - a vallási tolerancia túlélésünk egyik elengedhetetlen feltétele. "Családok milliói menekülnek a jobb élet reményében. Nem állítom, hogy tudom a megoldást az elhelyezésük módjára, de azt tudom, hogy a megfelelő válasz a biztonság, könyörület, az emberi méltóság talaján kell, hogy legyen, és ezeket az alapelveket osztja a Magyar Iszlám Közösség is" - tette hozzá.
Felszólalt Hegyi László is, aki arra emlékeztetett, Magyarországon 32 vallási közösséget tartanak nyilván bevett vallásként. Az Emmi helyettes államtitkára szerint ebből következőleg "ahogy a szódavíz receptjéért sem megyünk a szomszédba, a vallásszabadság kérdésében sem szorulunk rá külső tanácsra". Hangsúlyozta, a terrortámadások után is különbséget kell tennünk a radikálisok és a hitüket gyakorlók között: "nehéz most elmagyarázni a szenvedőknek, hogy az iszlám nem ilyen, de meg kell tennünk, mert a szöges bombának nincs vallása".
Bolek Zoltán, a Magyar Iszlám Közösség elnöke beszédében több kritikát is megfogalmazott a kormány felé a nem engedélyezett mecsetépítések, az óvoda hiánya miatt, valamit azért is, hogy van olyan levelük, amire már másfél éve nem válaszolt a kabinet. Azt is megemlítette, hogy bár a meghívókat már januárban elküldték, sem Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter, sem Soltész Miklós államtitkár nem ment el a mostani rendezvényre.
Balog Zoltán egy másik - az ELTE és az MTA által ugyanebből az alkalomból szervezett kétnapos - konferencia megnyitóján vett részt a Parlamentben. Azt mondta: "Háborúban állunk, de nem az iszlámmal mint istenélménnyel, nem az iszlámmal mint kultúrával vagy mint közösséggel; háborúban állunk" azokkal, akik az iszlámra hivatkozva, az iszlám közösségből erőt szervezve és erőt lopva, félelemben akarják tartani, mindörökre meg akarják változtatni, el akarják foglalni Európát. Ugyanitt Kövér László házelnök azt mondta: nem akarunk Európában iszlamista, vagy bármilyen más totalitárius rendszert, mert Magyarország már kétszer is átélte a totalitárius rendszerek kísérletét, előbb a náci, majd a kommunista ideológia jegyében.