Gulyás Márton;Fidesz-születésnap;

2016-03-31 15:44:00

Így ünnepelt a Fidesz - A huszonnyolc éves képződmény

A Fiatal Demokraták Szövetsége szerdán ünnepelte fennállásának huszonnyolcadik évfordulóját. A jeles nap alkalmából Gulyás Márton szervezett vetítéssel egybekötött fórumot, ahová meghívta az I. Országos Választmány vezetőségét is. Hárman tiszteletüket is tették az eseményen és a közönséggel együtt arra próbáltak választ találni, hogy mi lett az egykori "jó fej, fiatal társaságból" napjainkra.

"A mai eszemmel nem lépnék be a Fideszbe, ha tudom, hogy ez mivel jár. Testközelből nézhettem végig olyan emberi és politikai torzulásokat, amiket sosem fogok elfelejteni." Nem éppen a legforróbb születésnapi köszöntő, amit valaki szívesen hallana 28 éves kora alkalmából. Mégis ez volt a vezérhangja a szerda estének, amelyet Gulyás Márton szervezett a Fidesz születésnapjára. A napokban a választási irodánál "garázdálkodó", egy év próbára bocsátott aktivista a párt első két évéről szóló film vetítésével egybekötött fórumra meghívta az I. Országos Választmány vezetőségét is. Deutsch Tamást, Fodor Gábort, Hegedűs Istvánt, Kövér Lászlót, Molnár Pétert, Orbán Viktort, Rockenbauer Zoltánt, Bartók Gyulát, Győri Molnár Lajost, Szelényi Zsuzsát, Tirts Tamást és Wachsler Tamást. A 13 egykori fiatal demokratából Hegedűs, Molnár és Rockenbauer fogadta el az invitálást.

A film dermesztően hatott az addig jókedvű, oldott hallgatóságra. A fiatal Orbán Viktor tűnt fel a vásznon: szétszórtnak látszik, borostás, mégis érződik rajta, hogy valamit nagyon akar. Egy egyetemista srác a közönségből félhangosan megjegyzi azt, amit nagyon sokan gondolhatnak: mi lett belőled? De azért volt bőven könnyedebb, szórakoztatóbb rész is. Megtudhattuk, hogy a Fidesz az első éveiben annyi pénzből gazdálkodott, ami nagyjából ma egy kidobott Szijjártó-zakót tesz ki. Szóba került Kósa Lajos is, aki bonyolult, összetett mondatok helyett már a '90-es évek elején is inkább a viccmesélésben volt erős. A közönség soraiban osztatlan sikert aratott a fiatalkori Deutsch Tamás és Fodor Gábor, igaz utóbbi jó néhány néző szerint semmit sem változott. Már ami a kinézetét illeti. Tompika azért rendesen kikerekedett – jegyezte meg egy középkorú hölgy.

Az elején ijesztő, de aztán szórakoztató 40 perces videó Gulyás Márton tavaly nyáron indult videoblogjának a huszadik adása volt. Az aktivista leszögezte, elég erős víziója van a mai magyar politikáról, de a blog célja, hogy egy nyílt, demokratikus felületen színvonalas viták folyjanak fontos, a társadalmat érintő közéleti ügyekről.

A videóból, de leginkább az utána következő fórumból derült ki igazán: volt olyan időszak, amikor a Fidesz vonzó volt. Nem érdekelt senkit, ki-honnan jött, emellett rendkívül racionálisan működtek a radikalizmusukkal együtt. Romantikus húzások voltak a tüntetések és összességében egy "jó fej, fiatal társaság" alkotta a pártot. Aztán mi lett belőlük - csapta le a magas labdát Molnár Péter, aki elmondta: Kövér László, már fiatalon sem igazán kedvelte a kicsit is más véleményen lévőket. 1990 januárjában a Fidesz kijelölte a követendő politikai stratégiáját. Molnár akkor felvetette, hogy mivel ők is liberálisok, nem kellene-e együttműködniük a másik liberális párttal, az SZDSZ-szel. Aki rossz ajtón ment be az menjen a másikon - reagálta a fiatal és vékony Kövér. A kvázi leárulózás megdöbbentette Molnárt és nem is tudott mit mondani rá. Most megnyugtatott mindenkit: ma már tudna.

Molnár Péter és Hegedűs István korán, 1994-ben lépett ki a Fideszből, viszont Rockenbauer Zoltán 2006-ig volt parlamenti képviselő. Azért "csak" azóta nem aktív, mert " 2002 után unalmassá vált a parlament". Rockenbauer szerint a képviselő munkának is az lett a lényege, hogy a Fidesz politikáját kell mindenáron képviselni, belenyomni az emberek fejébe, hogy csak akkor lesz jó, ha én nyerek. Ez a munka őt nem érdekelte. Rockenbauer nem szégyellte bevallani, hogy 2002 után már nem kellett volna parlamenti képviselőnek lennie, de nyomós indokot hozott fel: a kényelmet.

Arra a közönségbeli felvetésre, hogy mi az, ami ennyire megcsúszott Orbánnál és a Fidesznél, a három egykori párttárs teljes egyetértésben reagált. Anno a közjogi érdeket célzó agytröszt irányította a pártot, ami később átfordult a hatalomkoncepció felé. Orbán Viktor először a Fideszen belül szervezte meg azt, ami most az országban megy. Az este vége felé szóba került a Fidesz egy feledésbe merült szlogenje: őszintén, komolyan. Na ez az, ami nem illik a mai képződményre – szögezte le Molnár Péter, hozzátéve: meg lehetett volna tartani a hatalmi egyensúlyt és ezzel meg lehetett volna tartani a Fideszt. " Nem azért mert én vagyok a jó fej, hanem mert közös veszély, hogy bármilyen emberi közösségben valaki túlságosan nagy hatalomhoz jusson"

Szörnyű ezt kimondani, de az ellenzékre ránézve, a mai Orbán Viktort, csak egy olyan emberrel lehet majd legyőzni, aki már-már ijesztően hasonlít a 28 évvel ezelőtti Viktorhoz - egy gimnazista így fogalmazta meg lapunknak az este tanulságát. Abban azért erősen reménykedem, hogy már megszületett ez a személy - szúrta oda, mintegy elköszönésképpen.

Szűk körben
Miközben tavaly még a forgalmat is korlátozták a kormánypárt születésnapjára, addig az idei - huszonnyolcadik évfordulón - annyira "szűk körben" ünnepeltek, hogy a Fidesz.hu-ra feltöltött képek alapján még Orbán Viktort sem jelent meg.
A miniszterelnök távollétében a köszöntőt Kövér László házelnök mondta el. A Fideszt 1988. március 30-án alapította meg 37 egyetemi és főiskolai hallgató, fiatal értelmiségi a fővárosban a Bibó István Szakkollégiumban.
A szervezet még az alapítás évében megtartotta első kongresszusát, amelyen a Fidesz-tagok felső korhatárát 35 évben határozták meg. Ezt a korhatárt 1993-ban a párt debreceni kongresszusán törölték el. A fiatal demokraták a 22. születésnapjukat még a Zeneakadémián tartották.



Így ünnepelt a főnök

Egy 1989-es tévéműsorban arról énekelt Bodrogi Gyula a fiával, miért szavazott a Fideszre. A Gyuszi ül a fűben című produkcióban elhangzott dalt posztolták ki szerda délelőtt Orbán Viktor Facebook-oldalára. „Az egyetlen nagy ok, 56 éves vagyok” – hangzott a színész fő érve, amely mellé az is társult, hogy „az életemből elloptak 40 évet”. Bodrogi a dal szerint 16 évesnek érezte akkor magát, mert 56-ból levonta a 40-et. A Gyuszi ül a fűben a rendszerváltás humorát jelenítették meg: Bodrogi Gyula és művésztársai az 1989-es pártalapítások idején a műsorban megalapították a saját kis „pártjukat”, az SZCSP-t, a Színes Csokornyakkendősök Pártját. A Fidesz 28. születésnapjára kiposztolt dal születése idején más volt még a politikai atmoszféra, illetve a politikai kultúra: a pártpolitika például nem volt még szitokszó, és a demokratikus szabályok alapján létrehozott új pártok nem feltétlenül utasították el egymást csípőből.

28. Boldog születésnapot, Fidesz!

28. Boldog születésnapot, Fidesz!

Közzétette: Orbán Viktor – 2016. március 30.

A poszt alatt megjelenő kommentekre is érdemes egy kis időt szánni. „Sok boldogságot és utólag is kellemes húsvétot drága miniszterelnök úr. Ne foglalkozzon az ellenzékes szavakkal, mi csak az ön szavát esszük!” – olvasható az egyikben. „Remélem, hogy megéred azt a kort, mint amennyinek most látszol!” – szólt hozzá egy hölgy, bár csak tippelni lehet, pontosan hogyan értette ezt. Negatív kommentből viszonylag kevés van, és azokra is többen csípőből támadnak vissza. Igaz, arra a megjegyzésre, hogy „inkább a rablást kéne befejezni”, valamiért nagyon kevesen reagáltak egyelőre. És akadt egy komment, amelyben az ellopott évtizedek magas kitüntetéseit sorolták fel.