Orbán-kormány;Neue Zürcher Zeitung;tanártüntetés;

2016-03-31 17:19:00

A tanártüntetés Orbán-rendszer elleni mozgalommá válik - Külföldi sajtó

Egy tanártüntetés egyre inkább az Orbán-rendszer ellen szerveződő mozgalommá válik, a belpolitika elhanyagolása pedig elkezdett ártani a kormánynak - olvasható a Neue Zürcher Zeitung című lap online kiadásában. A Veszélyben a demokrácia című írásában a  Frankfurter Allgemeine Zeitung szerzője pedig azt emelte ki: a magyar kormány kétszer demokratikus választásokkal került hatalomra, ám a demokrácia több szabad választásoknál.

A Neue Zürcher Zeitung című svájci lap online kiadásában a lap budapesti tudósítója azt írja: terrorizmusellenes intézkedéseivel az Orbán-kormány szándékosan kelt félelmet a lakosságban, azért hogy a belpolitikai problémákról elterelje a figyelmet, hiszen ősszel a közvélemény-kutatások szerint a határozott menekültpolitika kedvezett a Fidesz megítélésének. A szerző, Meret Baumann szerint az Orbán (Viktor miniszterelnök) környezetéhez tartozó emberek meggazdagodásának ügye miatt a párt veszített népszerűségéből, egyúttal feltűnőnek nevezte az oktatási rendszer miatti tüntetések során kialakult széleskörű egyetértést. A tudósító úgy véli, hogy a tiltakozás sokkal inkább az Orbán-rendszer ellen zajlik, vagyis a "kevesek kezében összpontosuló hatalom, a konfrontatív külpolitika, a klientúragazdaság és az illiberális demokrácia" létrejötte miatt tüntetnek. Baumann meglátása szerint a tanártüntetés alakulása hasonló az internetadó elleni tiltakozások dinamikájához. A tudósító megjegyzi: a tüntetés egyelőre nem jelent nagy veszélyt, hiszen a következő fontos választás csak két év múlva lesz.

A Veszélyben a demokrácia című írásában a FAZ szerzője, Reinhard Veser azt írja: a demokrácia több szabad választásoknál, és az is hozzátartozik, hogy a kormányok tevékenységét törvények szabályozzák és más intézmények ellenőrzik. A magyar kormány terveiből viszont kitűnik, hogy mindezt kevéssé becsüli, ezt mutatja az államháztartási törvény módosítása, amely lehetővé teszi, hogy a kormány önhatalmúan megváltoztassa a költségvetést, és csak utólag szerezze meg a parlamenti képviselők hozzájárulását. A cikkíró szerint  ez már önmagában is elég súlyos, de a kormány szeretne még sokkal tovább menni, egy alkotmánymódosítással igyekszik elérni, hogy a nem pontosan meghatározott terrorveszély esetén a parlament bevonása és minden további ellenőrzés nélkül hatvan napra hatályon kívül helyezhessen elemi szabadságjogokat. Amennyiben a kormánynak sikerül megszereznie a parlamentben a (módosításhoz) szükséges kétharmados többséghez hiányzó szavazatokat, Magyarország demokráciája valóban veszélybe kerül - írja a FAZ kommentátora.