A délelőtt 9 órakor kezdődött egyeztetésen valamennyi parlamenti frakcióval rendelkező párt képviseltette magát. Az ellenzék részéről Molnár Zsolt, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke, valamint Harangozó Tamás, a honvédelmi és rendészeti bizottság szocialista alelnöke, a Jobbik részéről Mirkóczki Ádám (aki mindkét érintett bizottságnak tagja), valamint Schiffer András, az LMP frakcióvezetője vett részt a tanácskozáson. A kormány részéről: Pintér Sándor belügyminiszter, Kovács Zoltán kormányszóvivő, valamint Bodnár Zsolt, a Terrorelhárítási Központ főigazgató-helyettese, Kiss Zoltán, az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatója és Dankó István, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára volt ott a megbeszélésen.
Schiffer András, az LMP frakcióvezetője szerint az egyeztetés tárgyszerű, higgadt, a részletekre is kiterjedő volt az egyeztetés, Pintér Sándor konstruktív magatartást tanúsított, és több ellenzéki, köztük LMP-s javaslatot is befogadott. A vitatott pontok közül Schiffer a mobilapplikációk titkosítása büntethetőségének kérdését emelte ki, de - mint mondta - erről sem pártpolitikai vita van. Emellett az LMP-s politikus is erősen bírálta, hogy a csomag - egyébként kétharmados törvény által szabályozott - védelmi célú beszerzéseket is érint. Schiffer felháborítónak tartja, hogy a kormány a terrorellenes csomagba bújtatva akarja saját "ipari méretű lopását" legalizálni. A frakcióvezető azt mondta: ha a védelmi beszerzésekről szóló passzust kiveszik a javaslatcsomagból, akkor jó esélyt lát rá, hogy terrorellenes törvényszövegről megegyezés szülessen.
DK: a jelenlegi felhatalmazás is elegendő
Ara-Kovács Attila, a párt elnökségi tagja szerint az elmúlt hat év negatív tapasztalatai miatt nincsen társadalmi bizalom a kormánnyal szemben. A kabinet százezer menekültet engedett át ellenőrzés nélkül az EU-ba, a párizsi merénylők közül kettőt igazoltattak és elengedtek, ez a magyar kormány felelőssége is - hangsúlyozta véleményét. A politikus kijelentette: jelenleg nem több jogra, hanem végiggondolt cselekvési tervre van szükség. Ha egyáltalán változtatni kellene a törvényeken, akkor azt mindenképpen uniós szinten, az integráció fokozásával és elmélyítésével kell elérni - tette hozzá.
Gulyás: voltak vitás pontok
Gulyás Gergely a mintegy kétórás egyeztetésről távozva a sajtónak azt mondta: szakmai kérdésekben voltak vitás pontok, de a célokban egyetértettek a pártok képviselői. A Belügyminisztérium várja az ellenzéktől érkező akár szövegszerű javaslatokat. A kormány hétfői ülésén tárgyalja a javaslatcsomagot, a Honvédelmi Minisztériumban a tárcához tartozó pontokban a jövő héten folytatódnak az egyeztetések. Gulyás Gergely közölte: a pénteki egyeztetés alapján jó esélye van annak, hogy a kormány olyan javaslatcsomagot terjesszen az Országgyűlés elé, amelyet az ellenzék is támogat.
Gulyás Gergely. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Megszavazhatja az ellenzék
Kontrát Károly értékelése szerint megvan az esély a központ ötpárti támogatására. A lehallgatásokkal kapcsolatos szabályozásról azt mondta, az a cél, hogy senki ne kerülhesse ki a törvényeket az új technikai lehetőségek segítségével. Közlése szerint ebben is egyetértés mutatkozott a jelenlévők részéről.
Pintér Sándor belügyminiszter és Simicskó István honvédelmi miniszter múlt csütörtökön jelentette be, hogy egy terrorizmus elleni intézkedéscsomag megalkotásáról döntött a kormány. Akkor Pintér Sándor azt mondta: áprilisra szeretnék elkészíteni a törvényjavaslatot, amelyhez a parlament soron kívüli eljárását kérik majd. Módosítanák az alaptörvényt és több kétharmados jogszabályt is. Honvédelmi területen az alaptörvényt érinti módosítás, emellett a nemzetbiztonsági törvényt, a rendőrségi törvényt és a büntető törvénykönyvet is módosítanák, ez utóbbi esetében bizonyos szankciókat akarnak megemelni. A belügyminiszter korábban azt kérte a frakcióvezetőktől, hogy a megjelölt témakörökben szerda estig juttassák el javaslataikat a BM-nek.
Mirkóczki Ádám és szakértő kollégája. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Lázár János csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta: a kormány terrorellenes akcióterve egy 23 törvényt módosító javaslatcsomag, amely alapján eszközöket kapna a rendőrség terrorcselekmények elhárításához, megakadályozásához, felderítéséhez. Hangsúlyozta, csak olyan eszközökről van szó, amelyek más európai uniós országokban a hatóságok rendelkezésére állnak.
Korábban írtuk: A múlt héten bejelentett Pintér csomag pontos szövegét a pártok szerda estig nem kapták meg, így az MSZP nem tudta megítélni, hogy a belügyminiszter levelében megjelölt öt pont eleget tesz-e ezeknek a követelményeknek. Forrásaink szerint a szocialisták a szöveg megismerése után döntöttek arról, hogy ott megjelennek-e az egyeztetésen.
Az MSZP országgyűlési képviselőcsoportja korábban úgy üzent a belügyminiszter meghívására, hogy minden, a magyar emberek biztonságának és jogainak védelmét szolgáló kezdeményezést támogatnak, de ellenzik azokat az intézkedéseket, amelyek a terrorizmust csak ürügyként használják az állampolgári jogok, valamint a demokratikus fékek és ellensúlyok rendszerének tovább rombolásához.