A két államfő a washingtoni nukleáris csúcstalálkozó keretében folytatott megbeszéléseket egymással. A török sajtó a múlt hét elején még olyan híreket közölt, hogy Obama nem kívánja fogadni ankarai vendégét. A találkozó létrejött ugyan, ám egyértelművé tette az amerikai elnök, nagyon kritikusan szemléli Erdogan tevékenységét. Arra a kérdésre, autoriter elnöknek tartja-e Erdogant, azt közölte, „nem titok, hogy vannak olyan fejlemények Törökországban, amelyek nyugtalanítanak” – hangoztatta. Az amerikai elnök mindemellett további támogatást helyezett kilátásba török kollégájának a terrorizmus elleni harcban.
Törökországban nemrégiben a kormány erőszakkal vette át az irányítást a kabinettel szemben kritikus hangot megütő Zaman felett. Mindemellett pert indítottak a Cumhuriyet két újságírójával szemben. A török kormány a külföldi média képviselőit sem kíméli. Ankarában berendelték a német nagykövetet, miután az NDR regionális televízió Extra 3 című műsorában ironikusan szóltak Erdoganról, illetve a török hadsereg kurdokkal szembeni fellépését bírálták. Ankara és Washington viszonyában viták forrása a kurdok szerepének megítélése a szíriai válságban. Törökország ugyanis terroristacsoportnak tartja a kurd Népvédelmi Egységeket, az YPG-t, miközben Washington számára fontos partner az Iszlám Állam (IS) elleni harcban.
Ezek a konfliktusok Erdogan washingtoni látogatása során is előtérbe kerültek. Mielőtt a török elnök beszédet mondott volna az amerikai fővárosban, testőrei konfliktusba keveredtek tüntetőkkel, akik a szíriai kurd Demokrata Uniópárt (PYD) zászlaját lengették.
A világ konkrét lépéseket tett az atomterrorizmus megakadályozására, de még mindig fennáll az esélye, hogy terroristák nukleáris támadást hajtanak végre - figyelmeztetett Barack Obama amerikai elnök a washingtoni atomcsúcs záróbeszédében, amelyben kitért az észak-koreai nukleáris törekvések jelentette fenyegetésre, a nukleáris leszerelésnek az orosz fegyverkezési törekvések miatt lelassult folyamatára és az Iránnal kötött nukleáris megállapodással kapcsolatos további teendőkre is.
Obama emlékeztetett arra, hogy az al-Kaida régóta nukleáris anyagok beszerzésére törekszik, és "a párizsi és a brüsszeli merényletekben érintett személyek filmre vették egy nukleáris létesítmény tisztségviselőjét". Az amerikai elnök szerint kétségtelen az is, hogy ha az Iszlám Állam "őrültjei" nukleáris fegyverhez jutnának, felhasználnák arra, hogy a lehető legtöbb emberrel végezzenek.
Záró sajtóértekezletén az elnök kitért a Japánban felhalmozott hatalmas mennyiségű nukleáris anyag kezelésével kapcsolatos amerikai programra, leszögezte ugyanakkor, hogy Észak-Korea törekvései "jelentik a legközvetlenebb aggodalmakat mindannyiunk számára". Az indiai szubkontinensen és a Koreai-félszigeten még bőven van tennivaló az atomfegyverek elterjedésének megakadályozására - hívta fel a figyelmet. "Első vagyok annak elismerésében, hogy még mennyi tennivaló van, de legalább belefogtunk" - hangoztatta. Ezzel összefüggésben élesen bírálta Donald Trumpot, az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltségéért folytatott verseny esélyesét, amiért a napokban azzal állt elő, hogy elnökké megválasztása esetén nem utasítaná el, hogy Japán és Dél-Korea önmaga védelmére atomfegyvereket fejlesszen ki.