„Az első hajó fedélzetén 136, a másodikon 66 migráns tartózkodott” – közölte a görögországi válságstáb részéről Jeorjiosz Kiricisz a görög állami televízióban. A fedélzeten csak férfiak tartózkodnak. Először olyan migránsokat utasítottak ki az Európai Unió területéről, akik nem állítottak ki menedékkérelmet, vagy biztonságosnak minősített harmadik országból származnak.
A menekülteket előzőleg buszokon szállították a kikötőbe. Mindegyik utast egy rendőr kísérte – közölték. Több visszatoloncolást nem terveztek már hétfőre – erősítette meg a görög rendőrség szóvivője. „Először fel kell dolgozni a benyújtott menedékkérelmeket” – tette hozzá. Ezért Athén azt kéri az Európai Uniótól, hogy további jogi szakértőket küldjenek az országba.
A német dpa hírügynökség azt közölte, hogy a szomszédos Hiosz szigetéről több embert a Cesme nevű kikötőbe szállítottak. Őket várhatóan ma toloncolják majd ki. Még vasárnap is nagy volt a bizonytalanság annak kapcsán, miként hajtják majd végre az EU és Törökország közötti menekültügyi paktumot. Török részről ugyanis késve kezdték meg a felvevő központok, sátrak felállítását. Dikili polgármestere egyenesen azt állította, hogy Ankara nem is értesítette őt a tervekről. Törökország végül 400 személy felvételét tette lehetővé az első körben. Elsősorban afgánok, irakiak, pakisztániak felvételére készültek fel, akiket aztán visszatoloncolnak szülőhazájukba. Ezen államokat ugyanis biztonságosnak minősítik. A szíriaiakat menekülttáborokban helyezik el, illetve Törökország különböző részeire viszik őket.
Az EU és Ankara közötti megállapodás ellenére továbbra is igen sok menekült vándorolt Törökországból Görögországba. Szombaton és vasárnap 514-en menekültek az Égei-tengeri szigetekre – közölték görög részről. A görög válságstáb közlése szerint szombatig 52 500- menekült érkezett Görögországba.
Több órával a visszatoloncolások megkezdése előtt meglehetősen feszült volt a helyzet. A leszboszi és hioszi menekültek ugyanis tüntettek visszatoloncolásuk ellen. Azt állították, „deportálni” akarják őket. A parti őrség azt közölte, hogy pattanásig feszült a helyzet. Szombaton több utcát el is torlaszoltak a menekültek. A görög kormány is aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy erőszakos konfliktusokra kerül sor. Törökországban is komoly ellenszenvvel fogadták a menekültek visszafogadását. Dikiliben szombaton több százan tüntettek ez ellen.
A megállapodás értelmében hétfőn 35 szíriai – főleg családok, gyermekek – repülhettek Görögországból Németországba. A hollandiai, friedlandi felvevő központban helyezték el őket. Németországban összesen 15 100 személyt vesznek fel, az EU-ban pedig 72 ezer szírt. Hogy pontosan mely szíriai állampolgárokat veszi fel az EU Törökországból, erre vonatkozóan a török migrációs hatóság tesz javaslatot. Az EU tagállamai ezt követően egy bővített listát kapnak az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) közvetítésével. Különösen a családi hátteret veszik számításba az elbírálásnál.