Nyakó István;NVI;Vasárnapi zárva tartás;Erdősi Lászlóné;kopaszok;

2016-04-06 07:05:00

NVI-botrány - A Kúria elutasította Erdősiné, elfogadta Nyakó kérdését

Megváltoztatta a Nemzeti Választási Bizottság döntését és hitelesítette Nyakó István MSZP-s politikus vasárnapi boltzárral kapcsolatban benyújtott népszavazási kérdésének aláírásgyűjtő ívét szerdai ülésén a bíróság. MSZP: jogállami döntést hozott a Kúria. Bomlik a rendszer - nyilatkozta a Népszavának Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke. 

A Kúria szerint nem tekinthető elsőként benyújtottnak Erdősi Lászlóné kérdése, így Nyakó István kérdését tekintették elsőnek, és mivel megfelelt a jogszabályi előírásoknak, hitelesítették azt.

A kérdés úgy hangzik: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés semmisítse meg a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvényt?"

MSZP: jogállami döntést hozott a Kúria

Lukács Zoltán, az MSZP alelnöke, aki hajnal óta a Nemzeti Választási Iroda épületénél várakozott, elmondta, azt szeretnék, ha közös aláírásgyűjtési kampány lenne a bérplafonnal és a földügyi népszavazási kezdeményezéssel együtt. Utóbbi kettőben már megkezdődött az aláírásgyűjtés - jelezte.

Az ellenzéki politikus azt mondta, ezek a népszavazások már arról szólnak, hogy az emberek végre szabadon kifejezhetik ellenérzésüket a kormány politikájával szemben, azaz ezek kormányellenes népszavazások lesznek.

A Kúria által most hitelesített kérdést benyújtó Nyakó István szocialista politikus közölte, elveszett a bizalma a választási szervekben, ezért azt fogja javasolni, hogy kérjenek fel köztiszteletben álló embereket egy "valódi" választási bizottság létrehozására.

Tóbiás József  értékelése szerint a párt a magyar népnek nyerte meg a vasárnapi boltzárral kapcsolatos népszavazásért folytatott csatát. az MSZP elnök-frakcióvezetője közölte azt is: ezen a népszavazáson - a földügyi és a bérplafonnal kapcsolatos népszavazással együtt - a Fidesz politikájáról lehet majd véleményt mondani.

A külföldön élő és dolgozó magyarok körében is megkezdtük a népszavazási kérdéseket támogató aláírások gyűjtését - közölte Ujhelyi István. Hozzátette: elsőként Brüsszelben, valamint a magyaroknak nagy számban munkát és otthont adó európai nagyvárosokban, így Londonban, Berlinben, Bécsben, Máltán vagy épp Manchesterben folytatjuk az aláírások gyűjtését; együttműködésben a helyi magyar közösségekkel. Munkatársaim személyesen gyűjtik a szignókat, de a külföldi magyarok csoportjaihoz is eljuttatjuk a vonatkozó aláíróíveket.

Gőgös Zoltán és Kész Zoltán kezdeményezésére jelenleg két kérdésben, a magyar föld szétlopása és az állami vállalatok pofátlan vezetői javadalmazásai kapcsán zajlik az aláírásgyűjtés, ehhez a hónap második felében kapcsolódik majd a vasárnapi boltbezárást érintő, a mai napon hitelesített újabb kérdés. Mindegyik ügy az orbáni rendszer természetéről szól, így a referendumot egyben az Orbán-Habony rezsim elleni népszavazásnak tekintjük.

Bomlik a rendszer - nyilatkozta a Népszavának Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke. Az kifejezetten örömmel tölt el, hogy a szocialisták ilyen sikert értek el, ami elsősorban a következetes kiállásuknak, harcuknak köszönhető.

Gréczy Zsolt szóvivő szerdai sajtótájékoztatóján úgy értékelt: ez egy újabb repedés az Orbán-rendszeren, mert a hatalom szándékai ellenére megvalósulhat a népszavazás. A politikus - emlékeztetve arra, hogy az ügyben az első kérdést pártjuk nyújtotta be - hangsúlyozta, a DK támogatóival és aktivistáival részt vesz az aláírásgyűjtésben és mindent elkövet a népszavazás sikeréért.

Az Együtt  szerint a Fidesz választási csalással próbálta megakadályozni, hogy a magyar emberek életét súlyosan érintő kérdésben referendum legyen, ezt azonban a Kúria meghiúsította. A párt felszólítja a magyar nyomozóhatóságokat, hogy haladéktalanul vizsgálják ki az ügy minden részletét, hogy kiderüljön: pontosan kik állnak a választási csalás kísérletének bűncselekménye mögött.

A Magyar Liberális Párt (MLP) egyetért azzal, hogy a boltzárról népszavazással kell dönteni, ezért részt vesz az aláírásgyűjtésben, segíti az MSZP-t az érvényes és eredményes népszavazás lebonyolításában és az igen mellett fog kampányolni - közölte az MLP szerdán.

A Párbeszéd Magyarországért üdvözli a Kúria szerdai döntését és támogatja a vasárnapi boltzár eltörléséről szóló népszavazási kezdeményezést, de csak abban az esetben, ha ez nem jár együtt a kereskedelmi dolgozók vasárnapi pótlékának csökkenésével - közölte a párt szóvivője.

Indoklás

A bíróság internetes oldalán olvasható végzések szerint a Kúria elsőként a népszavazási kezdeményezések benyújtásának sorrendiségével kapcsolatos problémát tekintette át. A bíróság arra jutott, hogy az időbélyegző szerint Erdősi Lászlóné (nem személyesen) 11 óra 34 perc 03 másodperckor, míg Nyakó István (személyesen) 11 óra 34 perc 07 másodperckor érkeztette a kérelmét. Az is megállapítható az NVI által kiállított átvételi elismervényekből, hogy az átvevő által aláírt és hivatalosan az NVB-hez benyújtott érkeztetés időpontja Nyakó István esetében 11 óra 41 perc, míg Erdősi Lászlóné esetében 11 óra 53 perc volt.

A Kúria ezek alapján úgy ítélte meg, hogy Nyakó István tekinthető a népszavazási kezdeményezést elsőként benyújtónak.

A választási alapelvek sérelmével kapcsolatban a Kúria úgy foglalt állást, hogy a meglévő bizonyítékok alapján is kétséget kizáróan megállapítható, hogy Erdősi Lászlóné időbélyegző szerinti elsőbbségét az NVI előterében tartózkodó csoport jogellenes magatartása biztosította, függetlenül attól, hogy Erdősi Lászlóné ebben a jogellenes magatartásban bármilyen módon közreműködött-e vagy sem.

A bíróság megállapította azt is, hogy azzal, hogy a csoport tagjai valós beadványozói szándék nélkül együttesen tartózkodtak az NVI székházában, csökkentették Nyakó István esélyét arra, hogy szándéka szerint mielőbb oda juthasson az érkeztető bélyegző berendezéshez, ekként sérült az esélyegyenlőség alapelve.

A Kúria szerint a rendeltetésszerű joggyakorlás és az esélyegyenlőség elveinek a sérelme miatt Nyakó István kérdését kell elsőként benyújtottnak tekintetni, vagyis Nyakó István elsőbbsége "ezen az ágon is megállapítható".

Indulhat az aláírásgyűjtés
A Kúria végzését meg kell jelentetni a Magyar Közlönyben, majd a megjelenéstől számított öt napon belül a Nemzeti Választási Iroda elnöke átadja a szervezőknek a hitelesítő záradékkal ellátott aláírásgyűjtőív-mintapéldányt.
Innentől indulhat az aláírásgyűjtés, népszavazási kezdeményezést ugyanis csak erről az ívről készített másolaton lehet támogatni. A szervezőknek 120 napjuk van összegyűjteni a népszavazás kiírásához szükséges 200 ezer aláírást.
Ha az érvényes aláírások száma eléri a 200 ezret, az Országgyűlésnek 30 napon belül el kell elrendelnie a népszavazást. Ez akkor érvényes, ha az összes választópolgár több mint fele érvényesen szavazott és akkor eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott.
Ha a népszavazás eredménye alapján az Országgyűlésnek törvényt kell alkotnia, ennek a kötelezettségének hat hónapon belül eleget kell tennie, és a népszavazással hozott döntés 3 évig köti az Országgyűlést.



Korábban írtuk: Törölték a kopaszok adatait

 MTI Fotók: Koszticsák Szilárd

 MTI Fotók: Koszticsák Szilárd

Nyakó István szerint nemcsak a cselekmény elkövetőit, hanem a felbujtókat is felelősségre kell vonni. A szocialisták hétfő reggel óta a Kúria szerdára várt döntése előtt a Nemzeti Választási Iroda (NVI) előtt várakoztak, hogy ha esetleg újra le kell adni a vasárnapi boltzárról szóló népszavazási kérdésüket, ők legyenek az elsők. Nyakó szerint a kedd éjszaka nyugodtan telt az "őrségben", sokan biztosították támogatásukról az MSZP-seket. A politikus azt várta a Kúriától, hogy semmisítsék meg Erdősi Lászlóné vasárnapi boltzárral kapcsolatban benyújtott beadványát, hiszen február végén bűncselekmény útján tudta csak beelőzni az MSZP-st.

A nyomozást segíthetné az, hogy igazolványt mutatott be és szabályosan beregisztrált négy kopasz az NVI-nél februárban. A hvg.hu szerint a belső kamerafelvételen látható, hogy Kovács Péter, az iroda gazdasági elnökhelyettese és Jackli Tamás főosztályvezető megjelentek, és a biztonsági főnökkel együtt magyaráztak valamit a kopaszoknak, akik vélhetően ennek hatására leadták adataikat. Ezeknél a férfiaknál azonban a felvétel alapján nem volt mappa, vagyis valószínűleg nem népszavazási kérdést mentek leadni. Az NVI a portál megkeresésére nem cáfolta, hogy többeknek felvették az adatait, de ezeket nem tudják kiadni a hatóságoknak, mert a jogszabályok szerint a távozásuktól számított 24 óra elteltével azokat meg kellett semmisíteni.

Litresits András, az NVI MSZP által delegált tagja azt mondta: nem érti, hogy tavaly miért nem tartották be ezt a szabályt. Még hetekkel később is megvoltak a belépési adatok, amikor arra hivatkoztak az MSZP kérdésének elutasításakor, hogy azt Litresits a saját belépőjét használva vitte be, és érkeztette Lukács Zoltán helyett. Akkor a belépési adatokat hetekkel később is felhasználták. Az MSZP-s delegált korábban azt is kifogásolta, miért nyitották ki már 7-kor az NVI bejáratát Erdősinééknek. Erre reagálva Pálffy Ilona NVI-elnök azt mondta a HVG-nek, hogy a kaput munkanapokon már reggel 6-kor kinyitják. Ezt Nyakó cáfolta, állítása szerint hétfőn és kedden is zárva volt az iroda ebben az időpontban. Hozzátette, ha az elnök szerint 6 órakor nyitnak, szerdán már ebben az időpontban megpróbálnak bemenni.

Múlt csütörtöki ülésén a választási bizottság úgy döntött, feljelentést tesz az ügyben, és azt is aznap jelentették be, hogy két nappal korábban Pálffy is rendőrségi eljárást kezdeményezett.