Baán László;Gőz László;Liget Projekt;támogatók listája;

2016-04-06 07:44:00

Liget - Kamu aláírások a Baán-listán

Nem egyezett bele Gőz László abba, hogy felkerüljön a neve a Liget projektet támogatók listájára - mondta a zenei szakember az Indexnek. Hozzátette, eredetileg ki akart maradni az egész ügyből, mert nem tud állást foglalni a kérdésben.

Neve úgy függ össze a beruházással, hogy önkéntes alapon dolgozik a Magyar Zene Háza tanácsadójaként. Gőz elmondása szerint a nyilatkozatot Horn Mártontól, a Zeneház-projekt vezetőjétől kapta azzal a kéréssel, hogy segítsen támogatókat találni. Meg is keresett két nemzetközi ismertségű komolyzenei szereplőt, akik azonban nem kívánták aláírni a nyilatkozatot - tette hozzá.

Nem Gőz ügye az egyetlen érdekesség az állami beruházást támogatók névsora körül: kiderült ugyanis, hogy az aláírók javának pozíciója, vagy fizetése okán közvetlen függésben van a projektért felelős miniszteri biztos Baán Lászlóval. Ez csak azért nem volt nyilvánvaló, mert a listán szereplő neveknél azt a titulust tüntették fel, amely nem utal az összefonódásra. Ilyen lehet például Czére Andrea, a Baán igazgatásával működő Szépművészeti Múzeum igazgatója vagy György Péter, a miniszteri biztos tanácsadója és a Múzeum Café magazin szerkesztőbizottságának tagja. Más neveknél a nem hivatalos kapcsolatok ismerete szükséges: a nyilatkozatot aláírta például Bachmann Gábor építész, aki Baán ajánlásával kapott Kossuth-díjat, illetve Bogányi Gergely, az Orbán által felkarolt „csodazongora” feltalálója.

A listával kapcsolatban az is kifogásolható egyébként, hogy ilyesféle támogatónyilatkozatokat jellemzően civil szereplők szoktak indítani, hiszen az államnak megvannak a maga hivatalos csatornái saját álláspontja kifejtésére. Ismert, a támogató nyílt levél az után született, hogy a ligetbéli fák kivágását félbehagyta a kivitelező a tiltakozások miatt. Februárban az Ipsos felméréséből az is kiderült, hogy a 200 milliárd forintos városligeti építkezést a fővárosi lakosok több mint fele nem támogatja.

Baán: szánalmasan sunyi a bombasztikus „leleplezés”
"Szánalmasan sunyi a bombasztikus „leleplezés” az írást jegyző Földes András részéről, hogy a támogatói nyilatkozatot több olyan nagyszerű szakember is aláírta, aki munkájával köztudottan kötődik a Liget projekthez" - írja közleményében Baán László miniszteri biztos.
"A Liget Budapest projektben immár évek óta több száz kiváló szakember dolgozik azért, hogy a sok évtizedes elhanyagoltság után a Városliget minden tekintetben világszínvonalon újulhasson meg. Munkájuk és a projekt melletti elkötelezettségük rendkívül megtisztelő és egyben a garancia mindenki számára a Budapesten száz év óta legnagyobb kulturális tartalmú városfejlesztési terv minőségi megvalósításának.
A szerző azon állítása az aláírókról pedig egyenesen nyilvánvaló hazugság, hogy „legtöbbjük egészen a Baán vezette intézményektől kapják a fizetésüket, vagy pozíciójuk függ a Liget-projekttől”. Lehet, hogy a szerző saját perspektívája ezt nem engedi befogadni, de szerencsére nagyon sokan vannak ebben az országban, akik azért vállalnak egy feladatot, mert az meggyőződésük szerint a közjót szolgálja.
Ahogy ezt a támogatói nyilatkozat aláírói is megfogalmazták: „Hiszünk abban, hogy vannak választásokon átívelő, mindannyiunk, a jelen és az eljövendő generációk érdekét szolgáló, felelős fejlesztési programok. Meggyőződésünk szerint a Liget Budapest Projekt is ezek közé tartozik.” 
Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa