Hirdetések;tej;forgalmi adó;

2016-04-08 07:23:00

Ősszel bedőlhet a tejágazat

Tejkommandó már van, áfa csökkentés még a láthatáron sincs, a kormány már a csak a jövő évtől hajlandó esetleg 5 százalékra csökkenteni a nyers tej forgalmi adóját. A gazdáknak elegük van a hitegetésből, nem hátrálnak - nincs is hova - ha kell, folytatják a tiltakozó akciókat.

Gyorsan reagált a kormányzat a tejtermelők hétfői látványos, szó szerint teheneket is megmozgató tüntetésére. Akciócsoportot hozhatnak létre a hatóságok annak érdekében, hogy határozottabban lépjenek fel a tejpiaci áfacsalókkal szemben. A tejkommandó egyebek mellett az áru eredetét, nyomon követhetőségét, minőségét vizsgálja majd.

Biztatónak nevezete a Népszavának az akciócsoport létrehozását László Róbert tejtermelő, a Tej Szakmaközi Szervezet és Termék Tanács demonstrációs bizottságának tagja. Az agrármérnök végzettségű, 300 tehenet gondozó gazda azonban ezt nem tartja kielégítőnek. Azt várták, hogy a földművelésügyi miniszter a kiskereskedelmi láncokkal tárgyalva eléri, hogy a hazai termékek prioritást élvezzenek a polcokon, de ezt nem sikerült elérnie.

Az igazi megoldás az áfa 5 százalékra csökkentése jelentené, annál is inkább, mert a legnagyobb élelmiszer-kereskedelmi láncok ígérete tettek arra, hogy nem nyelik le a 13 százalékos áfa csökkentést. A kormány ugyan azt ígérte, az év második felétől már lefaragják legalább a nyers tej áfáját, de ebből a jelek szerint már nem lesz semmi.

Tavaly László Róberttől még több mint 81 forintért vette át a tejet a feldolgozó és erre kapott kilónként 18 forintos támogatást, így "csak" 5-6 forintos vesztesége volt tejen kilónként.

Idén márciusban már csak átlagosan 60 forint a tej kilónkénti felvásárlási ára. Ezzel az uniós országok között az utolsó helyek egyikén van Magyarország. László Róbert egy kiló tejet 56 forint értékű takarmányból állít elő, vagyis 4 forintba kellene beleférnie az amortizációnak, a munkaerő, az energia költségnek. Az alacsony önköltség ellenére sem versenyképesek itthon a hazai termelők a régióban is kiemelkedően magas áfa és az emiatt virágzó fekete kereskedelem miatt.

Az idén félévre ígért áfacsökkentés helyett maradt a bizonytalanság és a tejágazat várakozása, hogy legalább 2017. januárjától a folyó tejek áfáját 5 százalékra mérséklik - nyilatkozta lapunknak Istvánfalvi Miklós, a terméktanács társelnöke, a termelők képviselője a szervezetben. Ha ezt végre meglépné a kormány, akkor például az 1,5 százalékos UHT tejeknél jelentős mértékben visszaszorulna az áfacsalás - vélte Istvánfalvi, aki szerint a tejáfa mérséklés nagyjából 10 milliárd forintot "venne ki" a költségvetésből. A nagyobb forgalom, adó és járulékfizetés, a többlet munkahelyek azonban ezt gyorsan pótolnák.

Ha nem sikerül eredményt elérnünk, folytatódnak a demonstrációk, akár még ebben a hónapban - figyelmeztetett a terméktanács társelnöke.

Eltűnő "kereskedők" a tejúton
A tejtermékek közül elsősorban a tartós tejet érinti adókijátszás. Amennyiben az árut külföldről, az EU valamely más tagállamából szerzik be, akkor az első magyarországi láncszeme az „eltűnő” kereskedő, amelyik áfabevallást nem nyújt be, és nem fizeti meg az általános forgalmi adót, sem a közösségi beszerzés, sem a belföldi továbbértékesítés után. Az „eltűnő” kereskedőt azok a társaságok követik a láncban, melyek az árut – minimális árréssel vagy anélkül – csak átszámlázzák, végül a lánc végén álló igényli vissza, illetve vonja le a beszerzés áfáját. Az áru útja azonban nem követi a számlázás útját, egyenesen ez utóbbi társasághoz szállítják. Előfordulhat olyan megoldás is, hogy az áru ismét visszakerül abba a tagállamba, ahonnan értékesítették, majd újra eladják Magyarországra, és így tovább, akár több kört is megtehet - írta le NAV a Népszava kérdésére az áfacsalás menetét.
A pénzügyi nyomozók 2014-ben 4044, tavaly 3094 bűncselekmény kapcsán indítottak nyomozást költségvetési csalás miatt. Ezekből 2014-ben 1190 eset volt áfacsalás, 84 milliárd forint értékben, Tavaly emelkedett az áfacsalások száma: 1609 eset fordult elő, több mint 101 milliárd forint adót csaltak el az elkövetők a költségvetésből.
A NAV bűnügyi szakterülete jelenleg A tejtermékek kereskedelmével összefüggésben elkövetett költségvetési csalás bűncselekmények gyanúja miatt 18 büntetőeljárást folytat a NAV. Az ár meghaladja a 13 milliárd forintot és ezidáig 24 gyanúsítottat hallgattak ki.