egészségügy;csecsemő;agyhártyagyulladás;

A kép illusztráció! FOTÓ: Thinkstock

- Meghalt egy csecsemő, mert nem látták el az egri orvosok

Két orvos ült az Egri Járásbíróságon szerda délután a vádlottak padján, de elvileg ott ülhetett volna jelképesen az egész magyar egészségügy - írja a Népszabadság arról az esetről, ami Heves megyében esett meg. Egy 41 fokos lázasban szenvedő hat hónapos csecsemőt ide-oda küldözgettek egyik kórházról a másikra, sem a sürgősségi, sem a gyerekosztály nem fogadta a szülőket. Ezután az ügyeleten torokgyulladást diagnosztizáltak a kisbabánál, aki végül belehalt a fertőző agyhártyagyulladásba.

A hat hónapos tarnabodi kislányt az éjszakai ügyeletes hevesi orvos nem nézte meg, majd az egri kórházban sem a sürgősségi, sem a gyerekosztályon nem fogadták. Az orvosok lényegében fél Heves megyén át küldözgették a szülőket, majd az ügyeleten egyszerű torokgyulladást diagnosztizáltak a csecsemőnél. Mindezt annak ellenére, hogy a testén kiütések is voltak, ami az agyhártyagyulladás egyik tünete. Az egri ügyeleten azonban szúnyogcsípésnek nézték a pöttyöket, és hazaküldték a családot. Reggelre olyan rosszul lett, hogy hiába vitte be a mentő az egri kórházba, ott már nem tudták megmenteni az életét.

A Népszabadság számolt be az ügyben hozott ítéletről is: egy orvosra 600 ezer forint pénzbírságot róttak ki foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt az Egri Járásbíróságon. Az ügy másodrendű vádlottját – az egri ügyeletes orvost – felmentették, arra hivatkozva, hogy bár hibás diagnózist állított fel, azt nem rosszhiszeműen tette. Az elsőrendű vádlott doktornő fellebbezett, az ügyész még gondolkodik, így az ítélet nem emelkedett jogerőre. 

A tárgyalóteremben egyébként az is elhangzott, hogy a hevesi orvos olyan stílusban pattintotta le telefonon a szülőket, hogy ők joggal gondolhatták, nem fogja a megfelelő színvonalon ellátni a kisbabát, ezért ültek éjnek évadján kocsiba a beteg kislánnyal.

Összefognak a rezidensek és a négy magyarországi orvostudományi egyetem hallgatói az egészségügy helyzetének javításért. Első lépésként a kórházi fertőzések megelőzésére, a kézfertőtlenítés fontosságára akarják felhívni a figyelmet.