Orosz Mihály Zoltán;Érpataki modell;Rend és tisztesség;

2016-04-09 07:03:00

Eljárás az érpataki szélsőjobbosok ellen

Szabálysértési eljárást indított a rendőrség az érpataki cigánytelepen önkéntes rendfenntartó tevékenységet végző Becsület Légiója Egyesület ellen. A bejelentést egy fideszes politikus tette, aki azt kifogásolja, hogy egy civil szervezet szabadcsapatai tartják fenn a rendet a rendőrség helyett. Az egyesület ellen a múltban már többen is szót emeltek, volt, aki a hatóságokhoz fordult, míg két roma származású, nyugalmazott rendőr magától a köztársasági elnöktől vár segítséget. Petíciójukat tegnap reggel adtak át az államfő által megbízott képviselőnek.

Szabálysértési eljárást indított a Tiszavasvári Rendőrkapitányság a helyi cigánytelepen önkéntes rendfenntartó tevékenységet végző Becsület Légiója Egyesület ellen – adta hírül a RomNet. Erre azután került sor, hogy Tényi István fideszes politikus március 23-án közérdekű bejelentést tett a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányságon. Tudomása szerint ugyanis jogszabályellenesen az egyesület szabadcsapatai tartják fenn a rendet a településen a hatóságok helyett. Ezzel kapcsolatban a politikus a megyei főügyészségtől is törvényességi vizsgálatot kért. Ezzel egy időben az Egyenlő Bánásmód Hatóságot is megkereste, a zaklatás tényállásának megállapítását és az egyenlő bánásmód követelmény megsértésének megállapítását kezdeményezte. Erre - saját elmondása szerint - a 2016. február 15-én elfogadott Tiszavasvári Város Önkormányzata és az egyesület közötti együttműködési megállapodás adott alapot. A politikus azt szeretné elérni, hogy a két szervezetet eltiltsák a további jogsértésektől, a légióra pedig egymillió forint bírságot szabjanak ki.

Ahogyan arról korábban írtunk, az érpataki modellt Orosz Mihály Zoltán független, de a jobbikhoz erősen kötődő polgármester hozta létre. Szerinte "találmánya" a biztonságos és élhető település kialakításának elvrendszerét és módszertanát jelenti. A hátrányos helyzetű csoportokat és a bűnözőket szigorral próbálja megváltoztatni. A törvényszegő romákat "társadalomrombolóként" aposztrofálja, és keményen szankcionálja őket: például megvonja tőlük a szociális segélyek folyósítását, illetve közmunkához köti annak kifizetését. A szabályok betartásáért a szintén Orosz vezette légió felel, a járőrözők kézi kamerával filmre vesznek bárkit, akit valamiért gyanúsnak találnak. Feljelentéseket tesznek a rendőrségen, aminek hatására Érpatakon, a program novemberi kezdete óta már 300 házból kötötték ki az áramot a cigánysoron a járőrözők feljelentései miatt.

Az egyesület munkáját sokan rosszallják, ezért Tényitől függetlenül többen is felszólaltak az ügyben.

A nemzetiségi önkormányzat és a Roma Polgárjogi Mozgalom képviselői a megyei kormányhivatalhoz fordultak. Beadványukban azt kérték, a hatóság végezzen törvényességi felügyeleti eljárást az egyesület ellen. Ennek keretében vizsgálják meg az önkormányzat és az egyesület közötti együttműködési megállapodás határozatát.

A Roma Rendőrök Országos Egyesületének tagjai ennél is tovább mentek, s egyenesen Áder János államfőhöz fordultak segítségért. Horváth Ferenc és Villás Lajos levelét - amelyhez mintegy 700 magánszemély és civil szervezet csatlakozott - tegnap adtak át a Sándor-palotában az államfő megbízottjának. Petíciójukban úgy fogalmaznak: az „érpataki modell” egy agresszív, az államszervezet működését negatívan befolyásoló, az érdekeiket védeni nem tudó szegényekkel, de főként romákkal szembeni, szélsőjobboldali politikai háttérrel szervezett akció. Amíg azonban bűncselekmény, vagy szabálysértés gyanúja nem merül fel az alkalmazókkal szemben, addig a közigazgatás nem tesz semmilyen intézkedést, inkább eltűri ezt a fajta bánásmódot a polgáraival szemben - írják.

Horváthék hangot adtak azon félelmüknek is, hogy mi történik majd, ha minden jobbik által vezetett településre kiterjesztik a Rend és tisztesség nevű programot. (Ennek lehetőségét Volner János a párt alelnöke egy interjúban vetette fel, mondván attól Tiszavasváriban "drámaian javultak" a közállapotok. Emellett szólt arról is, ha a Jobbik kormányra kerül, úgy az egész országban bevezetnék a modellt- szerk.) Ezzel az állami- közigazgatási szervek munkáját is veszélybe sodorhatják, mivel a szervezet összefonódva alkalmas lehet, hogy bizonyos helyzetben az erő- és hatalmi pozícióit kihasználva az alkotmányos rend ellen is fellépjen. Félő emellett az is, hogy a kiterjesztés után a cigány származású lakosságot másodrendű alantas állampolgárként, szolgaként kezelnék.

A beadvány megfogalmazói arra kérték Ádert, vizsgálja meg, hogy a modell hogyan illeszkedik a demokratikus jogrendhez, külön figyelmet fordítva az érpataki emberek életviszonyaira, a Tiszavasvárin jelenleg is zajló közállapotokra.