Szakmai egyeztetést tartanak ma délelőtt az MSZP javaslatára a Pintér-csomagról. A tegnapi ötpárti egyeztetésen ugyanis több sarkalatos kérdésben nem sikerült az ellenzéknek megállapodnia a kormánnyal. Két ügyben előreléptek, legalábbis a szocialista Molnár Zsolt ezt reméli. A nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke az egyeztetés után lapunknak arról beszélt, a belügyminiszter korábban ismertetett terrorellenes akciótervéből kikerül a tömegrendezvények tiltására, illetve a védelmi beszerzésekre vonatkozó passzus. Pártja számára azonban elfogadhatatlan, hogy a tervezett Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemzőközpont (TIBEK) kontroll nélkül gyűjthessen információkat.
Tegnap is arra figyelmeztették a kormányt, csak a jogállam követelményeinek megfelelő szolgálatot lehet létrehozni. Emellett a párt továbbra sem támogatja, hogy a titkosított kommunikációt biztosító cégeket és szolgáltatókat felelősségre vonhassák. A szakmai egyeztetést azért javasolták, hogy kiderüljön, miben hajlandó változtatni a Belügyminisztérium, a terrorellenes akciótervet ugyanis jelen formájában az MSZP nem támogatja. "Délutánra okosabbak leszünk" - fogalmazott lapunknak Molnár.
A Jobbik reméli, hogy javaslataikat beépítik a csomagba, a tömegrendezvények tiltásáról, valamint a védelmi beszerzésekről szóló passzust viszont kiveszik. A titkosított kommunikációt biztosító cégek és szolgáltatók felelősségre vonását Mirkóczki Ádám is elutasítja. Véleménye szerint ez rossz XX. századi válasz egy XXI. századi problémára, és érdemben nem segíti a terroristák elleni küzdelmet. Mirkóczki azt kérte, hogy a javaslatot a Belügyminisztérium nézesse át a Nemzetbiztonsági Szakszolgálattal.
Szinte minden akadály elhárult a terrorellenes akcióterv elfogadása elől, így várhatóan a jövő héten a kormány benyújtja a törvényjavaslatot, amit a tervek szerint az április 25-i héten kezdhet tárgyalni az Országgyűlés. Erről már Kontrát Károly beszélt a tegnapi egyeztetés után. A BM államtitkára szerint a titkosított kommunikációval és a gyülekezési joggal kapcsolatban, valamint a védelmi beszerzések terén is elfogadták az ellenzéki javaslatokat. Kiderült, a védelmi beszerzések szabályait a tiltakozások hatására ezúttal valóban nem módosítják. Múlt héten Schiffer felháborítónak nevezte, hogy a kormány a terrorellenes csomagba bújtatva akarja saját "ipari méretű lopását" legalizálni. A gyülekezési jogot sem korlátozzák, hanem veszély esetén a rendezvény szervezőit tájékoztatják majd a hatóságok, a továbbiakban őket terheli a felelősség. Ami a a titkosított kommunikáció ellenőrizhetőségének szankcionálását illeti, abban a kormány tegnap még nem engedett. A Pintér-csomag a nemzetbiztonsági törvényt, a rendőrségi törvényt és a Btk.-t is érintené.Schiffer András tegnap arról számolt be, hogy az LMP több javaslata bekerül a terrorellenes csomagba. Ilyen egyebek mellett a pártja által szorgalmazott Btk.-módosítás, miszerint büntethetővé válnának az országon átutazó terroristák, illetve azok is, akik azért utaznak ki, hogy terroristacsoporthoz csatlakozzanak. A frakcióvezető értékelte, hogy Pintér Sándor több kérdésben engedett az ellenzéknek. Kifogásolta viszont, hogy több ponton nem érvényesül a szükségesség és az arányosság elve. Schiffer szerint, ha a BM ezeket korrigálja, számukra elfogadható lesz a törvényjavaslat.
Vona átírná az alaptörvényt
A Jobbik a kötelező betelepítési kvótáról szóló népszavazás helyett az alaptörvényben rögzítené, hogy a parlament hozzájárulása nélkül nem lehet nem magyar állampolgárok betelepítését előírni. Vona Gábor, az ellenzéki párt elnök-frakcióvezetője keddi budapesti sajtótájékoztatóján úgy értékelt: a referendum felett eljárt az idő, erősebb impulzust kell küldeni Brüsszelnek, mert a kvóták veszélye folyamatosan itt lappang. A referendumra Vona lassú, drága és bizonytalan intézményként hivatkozott. A Jobbik a kormány népszavazási kérdését rögzítené a jogszabályban, azaz azt, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül nem írhatja elő nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését. Vona azt mondta: a Fidesz ezt nehezen utasíthatja vissza, pártja pedig kész biztosítani a kétharmados parlamenti többséget. Ha a kormánypárt nem támogatja a javaslatot, akkor valójában nem a kvóták ellen van, hanem politikai kampányként tekint a kérdésre.