A volt köztársasági elnök azonban vitatta a dokumentumok hitelességét – közölte a Nemzeti Emlékezet Intézetének (IPN) munkatársa, Janusz Romanczuk. Maga a Nobel-békedíjas emberi jogi harcos nem nyilatkozott az IPN-ben történt mintegy háromórás látogatása után. Romanczuk azt közölte, Walesát tanúként idézték be.
A dokumentum Walesa beszervezési és munkadossziéját, egy 1970-ben aláírt együttműködési nyilatkozatot, valamint az 1976-ig az SB-nek adott jelentéseit és saját kezűleg aláírt bevételi nyugtákat is tartalmazza. A volt lengyel elnök február végén azt közölte, be akarja perelni az IPN-t a dokumentum közzétételéért. Mint már akkor fogalmazott, hamisítványokról van szó. A dokumentumokat szakértők vizsgálják.
Korábban már könyv jelent meg arról, hogy Walesát Bolek fedőnév alatt szervezték be, 2000-ben azonban egy bíróság azt állapította meg, hogy a volt elnök az igazságot mondta múltjáról.
EP: veszélyben a lengyel demokrácia
Az alkotmánybíróságot korlátozó lengyel jogszabályváltozások veszélyeztetik a demokráciát, az emberi jogokat és a jogállamiságot - áll az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén elfogadott határozatban, amelyben a képviselők aggodalmuknak adnak hangot a törvénymódosítások miatt. Az EP strasbourgi plenáris ülése a néppárti, a szociáldemokrata, a liberális, a radikális baloldali és a zöld frakció közös határozati javaslatát 513 igen szavazattal, 142 ellenében, 30 tartózkodás mellett fogadta el. A nagy többséggel elfogadott határozat szövegében a képviselők hangsúlyozzák: a közelmúlt lengyelországi fejleményei aggodalmakra adnak okot azzal kapcsolatban, hogy az alkotmánybíróság képes-e betartatni az alkotmányt és garantálni a jogállamiság tiszteletben tartását. Az állásfoglalás határozottan felszólítja a varsói kormányt, maradéktalanul tegyen eleget a Velencei Bizottság márciusi ajánlásainak, és tartsa tiszteletben az alkotmánybíróság ítéleteit.