Csányi Sándor;agrártámogatás;földbirtokosok;

- Agrártámogatások: 10 százalék vitte a pénz 80 százalékát

Ismét a földbirtokosok felső 10 százalék kapta meg az agrártámogatások 76 százalékát, míg a támogatások maradék 12 százalékán osztozott a pályázók 80 százaléka 2015-ben - derült ki a K-Monitor elemzéséből. 

Az oknyomozó portál szerint a 2015-ben bevezetett új támogatások, szabályok egyelőre nem tették sokkal igazságosabbá az elosztási rendszert, látható azonban, hogy elkezdődött a politika-közeli játékosoknál az átrendeződés. Simicska Lajos 32 százalékkal kevesebb, Mészáros Lőrinc köre 65 százalékkal több támogatást szerzett meg, mint egy évvel korábban.

A 2015-ben az átutalt agrártámogatások összege 771 milliárd 580 millió forint volt, ennek a 78,75 százaléka (607,6 milliárd forint) uniós forrásból érkezett. A teljes összegnek 38,7 százalékát területalapú támogatásként osztották ki, ami hektáronként nagyjából 45 000 forintot jelent (tavaly ez az összeg hektáronként 69 000 forint volt).

A legnagyobb területalapú támogatást besöprők listáján továbbra is előkelő helyen vannak az egyes személyekhez köthető cégcsoportok tagjai. A lista élén a Csányi Sándorhoz tartozó Bólyi Zrt. áll közel fél milliárd forinttal. A tíz legnagyobb közé tartozik még a Simicska-Nyerges féle Lajta-Hanság Zrt. (380 millió forint), a szintén Csányi Dalmandi Zrt. (322 millió forint), a Mádl István féle Agroprodukt Zrt. (316 millió forint) és a Dorogi Árpád irányította Mezőfalvai Zrt. (292 millió forint). Összességében azonban Leisztinger Tamáshoz köthető cégek nyertek a legtöbb agrártámogatást, bár a dobogós helynek nem sokáig örülhet. Az oligarcha egyes földterületei a K-monitor feltérképezése alapján ugyan papíron más személyekhez kerültek, azonban az idei földárveréseken Leisztinger agrárcégeinek egy részét Garancsi István vásárolta fel.

A Simicska birodalom támogatásainál a jelentős visszaesés oka a támogatási rendszer átalakítása, ami a többi nagy állami területek bérlőinél is érezteti hatását. Az adatokból egyértelműen kiolvasható, hogy a legnagyobb gazdák támogatásai jelentősen visszaestek, ezzel párhuzamosan viszont az új oligarchák térnyerése is jól látható. Mészáros Lőrinc cége, a Búzakalász 66 Felcsút Mezőgazdasági Kft. 2012-ben még csak 29 millió forintot, 2015-ben már 316 millió támogatásban részesült. A Mészáros-klán részesedése 2016-ban még látványosabb növekedhet - állapítja meg a K-monitor.

Nemcsak a befektetett pénzük egy részét, de a hazai jogalkotásba vetett hitük maradékát is elveszíthetik Quaestor- és Hungária-kötvényesek. Mára kiderült, hogy 10-12 ezren semmit se fognak kapni, no meg az is, hogy a felszámolás során a 42 Quaestor-cég egymással szembeni követelése megelőzi a kötvényesekét. A pénzügyi ismeretek terjesztésében súlyos hiányosságokat tárt fel az Állami Számvevőszék.