MSZP;Molnár Gyula;tisztújítás;országos politika;

„Nyugodtabb, jobb ember lettem” FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Molnár Gyula készen áll a vitára

Dunaújvárosban nem lehet az országos együttműködést kockáztatni, az MSZP-nek vissza kell lépnie a DK javára - üzeni lapunkon keresztül a helyi szocialistáknak Molnár Gyula. A volt MSZP-s XI. kerületi polgármester, aki a napokban jelentette be, hogy indul a pártelnöki posztért szeretné, ha a baloldali pártok legalább a vasárnapi asztalhoz le tudnánk egymással ülni. 2018-ban csak így nyerhetnek választást. Bevallotta, Tóbiás József nem igazán boldog, amiért ringbe száll a pártelnökségért, de a politikában olykor a barátoknak is szembe kell nézniük egymással és elismerni, hogy a másikra szükség van. Az MSZP elindult fölfelé, de a dinamikát növelni kell.

- Hetek óta hallani az MSZP berkeiben, hogy ringbe száll a pártelnöki posztért.

- Tavaly év végén döntöttem el, hogy visszatérek az országos politikába. Eljártam az elnökségi ülésekre, pártfórumokra, mert valamilyen módon szerepet akartam vállalni az új vezetésben. Egyre többen kérdezték, miért nem indulsz elnökjelöltnek. Nehéz volt meghozni a döntést, mivel Tóbiás József jó barátom, a párt körül pedig valami megmozdult. Sikeres hetek állnak a szocialisták mögött és ilyenkor nem szerencsés befelé fordulni, önmagukkal foglalkozni, ám a tisztújítást meghirdették. Vannak jelentkezők, ezért az indulásommal nem fogok zavart okozni a rendszerben. Hosszan beszélgettem az MSZP meghatározó politikusaival. Fiatalokkal, a nagy öregekkel, illetve a pártelnökkel. Jóskának elismertem a jelenlegi sikert, de azt is elmondtam, szükség van a változásra. Ezért pedig egy olyan ember, aki az elmúlt években sem az országgyűlésnek, sem a szűk pártvezetésnek nem volt tagja, így amolyan kívülről jöttnek számít, sokat tud tenni. Szerintem eljött az a pillanat, amikor a parlamenti és a pártmunkát szét kell választani. Abban a parlamentben, ahol a játékszabályokat egyedül a kormánypártok határozzák meg, ők döntik el, mi minősül gólnak és mi a les, nem lehet komoly szerepet vállalni. Az utca viszont forrong, ezt a párt számára kedvező helyzetet meg kell tudni hosszabbítani. Az MSZP-ben szintén belső békére van szükség, amit csapatjátékosként meg tudnék teremteni.

- A baloldali pártok között sincs béke, pedig a választóik utálják ezt.

- Elnökként nyitnék a civilek felé és a "családon belül" is igyekeznék békét teremteni. A baloldali pártok 2010-ben szétváltak, de 2018-ban csak úgy nyerhetünk választást, ha mostantól legalább a vasárnapi asztalhoz le tudnánk egymással ülni. Magam nem tárgyaltam a 2014-es választások előtt, kívülről jöttként talán ezt is jobban el tudnám érni. Többet nem is mondok az ügyről, mert megfogadtam, hogy az elnökjelölti kampányomban nem bírálom a jelenlegi pártvezetést. Ehelyett a népszavazási kezdeményezésünkhöz akarok aláírásokat gyűjteni.

- Egy tisztújítási kampány akaratlanul is a kihívottak bírálata.

- Amikor valamelyik pártban egyetlen elnökjelölt van, a média azt találgatja, miért nem vágyik ott senki ebbe a pozícióba. Ha meg sok a jelölt, akkor az a probléma. Normális pártban a tisztújítás körül nyilván mindig csatazaj van. De azoknak, akik már leírták ezt a pártot üzenem: ha négy komoly ember, két parlamenti képviselő, egy EP-képviselő és egy volt polgármester is úgy gondolja, érdemes az elnöki posztért elindulni, akkor az MSZP létezik. Mi olyan párt vagyunk, ahol a tisztújítás demokratikus folyamat, nem pedig olyan, ahol a kétezer küldött helyéről felállva tapsolva szavazza meg a vezért.

- Térjünk vissza az áhított vasárnapi asztalhoz. Dunaújvárosban, ahol időközi önkormányzati képviselőválasztás lesz, éppen veszekszik egymással az MSZP és a DK. Sőt, már a két párt elnöke is üzenetet váltott az ügyben.

- A 2014-es választás kapcsán még mindig forrnak az indulatok a baloldali pártok vezetőiben. Emlékeim szerint, akkor mi helyben nyugodtan meg tudtunk állapodni. Dunaújvárosban nem lehet az országos együttműködést kockáztatni. Vissza kellene térni a tárgyalóasztalhoz, a szocialistáknak pedig visszalépni a DK javára, mert nem hozhatjuk helyzetbe a Fideszt, vagy a Jobbikot. Fontos, hogy a szocialisták védjék saját érdekeiket, de ennél is fontosabb, hogy 2016-ban helyben, azután 2018-ban az országban le tudjuk váltani az Orbán-kormányt.

- Milyen reményekkel indul a pártelnökségért folytatott versenyben?

- Bízom abban, hogy a "nyolcvan nap alatt a pártért" - ennyi van hátra a kongresszusig - programomban sikerül minél több embert magam mellé állítani. Sok függ attól, hogy a világ elhiszi-e, képes vagyok mást csinálni. Belül ez nagyon számít. Amikor bejelentettem, hogy ringbe szállok, sokan mondták: na végre. Nos, ezt a na végre hangulatot szeretném megtartani a tisztújításig. Ha sikerül, komoly esélyem van a győzelemre.

- A jelenlegi elnök, akit jó barátjának nevez, hogyan fogadta a bejelentését?

- Túlzás lenne azt mondani, hogy boldog. De a politikában olykor a barátoknak is szembe kell nézniük egymással és elismerni, hogy a másikra szükség van. Rám talán azért, mert mint jeleztem, ebben a helyzetben olyan pártelnök kellene, aki minden idejét erre a munkára tudja szánni. A jelenlegi elnök nehéz helyzetben vállalta a szerepét, ami tiszteletet érdemel, ráadásul az MSZP elindult fölfelé, de a dinamikát növelni kell.

- Kész a nyílt pártelnök-jelölti vitára?

- Már jeleztem is, hogy ez lenne a normális.

- Nem tart attól, hogy az ügyészség, akár korábban, most is beleszól a jelölti kampányába? Korábban így törték meg a politikusi karrierjét.

- Terveztem, hogy erről megkérdezem az ügyészséget. A sokadik felmentés után szerintem mindenki számára egyre inkább világossá válik, hogy nem bűnös, hanem áldozat voltam. Egy karaktergyilkosság áldozata. Azért az nagyon durva volna, ha a következő két hónapban az ügyészség beleszólna az MSZP belső dolgaiba. Tudom, hogy van kockázat, de ezt végig gondoltam és állítom, nincs mitől tartani, mert ha valakit alaposan átvilágítottak az elmúlt években, az én vagyok. Ennek ellenére, ha nagyon sok alaptalan rágalom jelenik majd meg rólam elképzelhető, hogy egy mindenki számára hozzáférhető felületen tételesen cáfolni fogom a vádakat. Az elmúlt napokban már hallottam magamról néhány számomra is meglepő történetet.

- A párt is el fogja viselni, ha ismét megvádolják,

- Aki engem győzködött, hogy induljak a tisztújításon, annak feltettem ezt a kérdést. Mindenki azt mondta, vállalja a kockázatot. Annál is inkább, mert én ennek a pártnak korábban sikeres budapesti elnöke voltam és a főváros legnagyobb kerületét két cikluson át az ott élők megelégedésére irányítottam. Rám úgy emlékeznek, mint akinek a vezetése alatt komoly fejlődés indult a XI. kerületben. Nyugodtan sorolhatom magam a top öt ütésálló magyar politikus közé. Az utóbbi időben igyekeztem sokat pihenni, önkéntes száműzetést vállaltam, hogy ne ártsak a pártnak. Ez idő alatt nyugodtabb, jobb ember lettem és azt gondolom alkalmas arra, hogy a szocialisták dolgát valamilyen módon megoldjam.

Névjegy
Molnár Gyula a Than Károly Vegyipari Szakközépiskolában érettségizett, egy évig technikusként dolgozott. Moszkvában szerzett textilvegyész-mérnöki oklevelet szerzett. Hazatérését követően a Magyar Selyemipari Vállalatnál dolgozott, majd a TricoInvest Kft. igazgatója lett. Politikai pályafutását a KISZ Budapest III. kerületi szervezetének titkáraként, majd a Baloldali ifjúsági Társulás elnökeként kezdte. A rendszerváltás után belépett az MSZP-be, amelynek később országos elnökségi tagja, illetve 1998-2000-ig alelnöke is volt. 2004 után a párt budapesti elnökségi tisztét is betöltötte. 1990-ben a XI. kerület alpolgármesterévé választották, 1992-ben a Fővárosi Közgyűlés tagja lett. 1994-től 2010-ig országgyűlési képviselő volt, 2002-ben a XI. kerület polgármesterévé választották, 2006-ban újraválasztották a a tisztségre. A 2010-es választásokon nem szerzett mandátumot, az önkormányzati választáson is alulmaradt nem utolsó sorban, mert a Fidesz több botrányt is kreált a kerület vezetése ellen, különösen a Lágymányosi-öböl privatizációja és a Hadik Kávéház körül. A Kúria jogerősen minden vád alól felmentette. (Wikipédia)

Elindult az Élet menete Budapesten vasárnap délután. A Dohány utcai zsinagógától a sófár hangjára induló tömeg a Károly körút - Deák tér - József Attila utca - Széchenyi tér - Zrínyi utca útvonalon keresztül a Szent István-bazilika előtti térre tart.