New York;ENSZ közgyűlés;globális drogpolitika;

Nagyipari marihuánatermesztés Izraelben
FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/URIEL SINAI

- Csak illúzió a drogmentes világ

Majdnem húsz év után újból összeül az ENSZ Közgyűlése, a téma a globális drogpolitika lesz. A tagállamok között azonban nincs egyetértés, sokan továbbra is a kábítószerek elleni totális háborút favorizálják, holott erről már rég kiderült, hogy hatástalan, a problémákat pedig tovább mélyíti. Utóbbiak táborába tartozik Magyarország is.

A mai nap kezdődik az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) Közgyűlésének kábítószerekkel foglalkozó háromnapos különleges ülése New Yorkban, ahol a tagállamok delegáltjai megvitatják a nemzetközi kábítószer-ellenőrzési rendszer eredményeit, az elmúlt majdnem két évtizedben felmerülő újabb kihívásokat. A Közgyűlés 1998-ban ülésezett utoljára "Drogmentes világ - meg tudjuk csinálni" szlogen alatt. Nem tudták. A kitűzött célok eredményessége persze országspecifikus, ám a nemzetközi felmérések adataiból világosan látszik, hogy összességében - globális szinten - egyáltalán nem csökkent a droghasználók aránya az elmúlt két évtizedben.

Ez elsősorban annak a nemzetközi drogpolitikának, általános szemléletnek köszönhető, melynek elhibázottságára szakértők már évek óta figyelmeztetnek: a legtöbb helyen a józan és felelősségteljes drogpolitika helyett háborút indítottak a kábítószerek ellen; a szerhasználatot úgy próbálják visszaszorítani, hogy keményen büntetik nemcsak a terjesztőket, de a használókat is. Nem véletlen, hogy a tiltásra, a szerhasználók bebörtönzésére, a drogkartellek vég nélküli üldözésére építő stratégiákat egyre több kritika éri.

Legutóbb például a washingtoni John Hopkins Egyetem és a brit Lancet orvosi folyóirat kezdeményezésére állt fel egy nemzetközi szakemberekből álló bizottság, jelentésükben hangsúlyozták: a kábítószerek elleni globális háború nemcsak egészségügyi, de emberi jogi és gazdasági szempontból is károsnak bizonyult. Úgy vélik, a tiltásra, elnyomásra irányuló intézkedések nagyban hozzájárulnak a fertőző betegségek terjedéséhez, a túladagolás veszélyének növekedéséhez, de az erőszakos, sokszor halálos kimenetelű esetek gyarapodásához is.

A megoldást abban látják, hogy a kábítószerekkel kapcsolatos kisebb visszaéléseket dekriminalizálni kellene, a drogokkal kapcsolatos szemléletmódban pedig az egészségügyi szempontokat kellene elsősorban figyelembe venni. Pozitív példákat is hoztak: Csehországban és Portugáliában már évekkel ezelőtt enyhébb szabályokat vezettek be, a dekriminalizációs törekvések egyértelmű közegészségügyi javulást eredményeztek. A szakemberek ugyanakkor kiemelték: biztosak abban, hogy számos ország - például Oroszország, de ide sorolhatnánk Magyarországot is - azon lesz, hogy ne változzon a droghasználattal kapcsolatos szemléletmód. A "drogmentes világ" képe viszont egyértelműen nem több puszta illúziónál.

Hasonló megállapítások hangzottak el néhány hete az ENSZ Kábítószerügyi Bizottságának bécsi ülésén is, ahol a tagállamok képviselői a ma kezdődő Közgyűlésre készültek elő. Ennek ellenére a közgyűlés záródokumentumának tervezetében mégis célként szerepel, hogy a társadalmat drogmentessé kell tenni. Robert Pelikán cseh igazságügyi miniszter az ülésen hangsúlyozta: a záródokumentum idejétmúlt, annak elfogadása rosszabb, mintha az ENSZ semmit sem tenne.

Werner Sipp, a Nemzetközi Kábítószer-ellenőrzési Testület is azon a véleményen van, hogy kiegyensúlyozott kábítószer-politikára van szükség, melynek középpontjába az egészségügyi szempontokat kell helyezni. A testület tavaly egy jelentés is közzétett, melyben leszögezték: a nemzetközi kábítószer-ellenőrzési szerződések senkit nem hatalmaznak fel a "kábítószerek elleni háborúra", azok alapvető célja az emberiség egészségének és jólétének biztosítása.

A múlt héten a világ vezető személyiségei - korábbi miniszterelnökök, miniszterek, tudósok, egyházi méltóságok - nyílt levélben fordultak az ENSZ főtitkárához, Ban Ki Munhoz, arra kérve, hogy tegye lehetővé "a globális drogkontroll politikák valódi reformját". A levélben hangsúlyozták: az emberiség nem engedheti meg magának, hogy a XXI. században is olyan kevéssé hatékony és kontraproduktív drogpolitikát folytasson, mint az elmúlt évszázadban. "A szigorú drogtörvények, illetve az ártalomcsökkentő programokat akadályozó hivatali és politikai hozzáállás hozzájárultak a problémás drogfogyasztás és a HIV/AIDS és hepatitis járvány gyors terjedéséhez" - írták.

Nagyrészt ennek köszönhető az is, hogy kiterjedt illegális piac alakulhatott ki. Az Europol idei jelentése szerint a kábítószer a szervezett bűnözés egyik legfőbb jövedelemforrása, a szerhasználók évente mintegy 24 milliárd eurót (7500 milliárd forint) költenek drogokra az EU-ban. A legnépszerűbb tiltott kábítószernek továbbra is a kannabisz számít, ám a jelentésben arra is felhívják a figyelmet, hogy az új pszichoaktív szerek is egyre szélesebb körben terjednek. A kábítószer-ellenőrzési testület adatai szerint 2015 októberéig a tagállamok 602 új pszichoaktív szert jelentettek be, ami az előző évhez képest 55 százalékos növekedést jelent.

Zacher: a drogpiac gyorsabban fejlődik, mint az elektronika
"Az emberiség több tízezer évig együtt tudott élni a tudatmódosító szerekkel úgy, hogy ez sem egészségügyi, sem gazdasági, sem szociális, sem politikai problémát nem okozott. Nem úgy, mint most" - nyilatkozta Zacher Gábor a kemma.hu-nak. Az ismert toxikológus szerint ma körülbelül 20 ezer kábítószer függőről és 45 millió szerhasználásról beszélünk, évente 30-35 eset halállal végződik. "Kábítószer fogyasztó, vagy terjesztő mindig lesz. Ma a 18 éven felüliek fele kipróbálná, vagy kipróbálta a drogot" - mondta. Hozzátette, hatalmas eredmény lenne, ha ez a szám húsz év múlva 15 százalékra csökkenne. Bár Magyarország a 2013-ban elfogadott drogstratégiában "a drogmentes Magyarország megteremtését" tűzte ki célul 2020-ra, a toxikológus elmondta: érdemi prevenció gyakorlatilag nincsen.

ÁNTSZ: négyszeresére nőtt a hepatitis C fertőzöttek aránya

A ma kezdődő ENSZ Közgyűléstől nem vár nagy eredményeket Kardos Tamás. A Társaság a Szabadságjogokért Drogpolitikai programvezetője lapunknak elmondta: csaknem kétszáz tagállamnak kellene összehangolnia a drogpolitikáját, ez pedig - ahogy az a bécsi bizottsági ülésen is kiderült - gyakorlatilag lehetetlen. "A legegyszerűbb megoldás, hogy büntetni kell azokat, akik a drogokkal kapcsolatba kerülnek - ez nálunk sincs másképp. Magyarországon is jelen van az egészségügyi stigmatizáció, a kliensek nem mernek segítséget kérni" - mondta a szakember. Hangsúlyozva: az ártalomcsökkentő szolgáltatások (tűcsereprogramok) ellehetetlenítésével csak tovább romlott a helyzet.

Kardos emlékeztetett: 2010-2014 között meredeken, legalább kétszeresére növekedett a Hepatitis C fertőzöttek aránya az intravénás kábítószer-használók körében. Az ÁNTSZ adatai szerint azonban még ennél is rosszabb a helyzet, a növekedés nem kétszeres, hanem majdnem négyszeres volt: a 2008-2009-es 10 százalékról 37 százalékra emelkedett. Ennek ellenére Kardos szerint Bécsben a magyar küldöttség azt szorgalmazta, hogy az ártalomcsökkentés fontossága ne kerüljön bele az ENSZ záródokumentumába.

Államilag ellenőrzött marihuánakereskedelem Uruguayban
A dél-amerikai országban jelenleg két cég is legálisan termelhet marihuánát, úgy, hogy mind a termesztést, mind a kereskedelmet a kormány tartja kézben - írja a vs.hu. Júliustól ugyanis a szüretelt marihuána az ország gyógyszertáraiba kerül majd, és ezzel Uruguay lesz az első ország, ahol államosított keretek között zajlik majd a rekreációs célokra árult fű árusítása. Minden uruguayi polgár havi 40 grammot vásárolhat majd, az ár pedig valahol egy dollár/gramm körül alakul majd. Ahhoz, hogy valaki vásárló lehessen, regisztrálnia kell magát, és a vásárlást majd csak ujjlenyomatvétellel együtt lehet nyélbe ütni, ezzel szűrnék ki a visszaéléseket. Az kérdés, hogy honnan lesz elég képzett személyzet az árusításhoz. Olyan korrekt eladók, akik figyelmeztetik az embereket a kockázatokra, és el tudják mondani, mi hogyan működik és mire lehet számítani. A kormány közben reklámkampányt indított, arról, hogy 18 év alatti fiatalok és terhes nők ne szívjanak, mert kifejezetten káros lehet nekik.

Használják egészséggel! - fogalmazott Tóth József, a XIII. kerület szocialista polgármestere, amikor a napokban átadta a megújult házi gyermekorvosi rendelőt a Nővér utcában. Az önkormányzat 210 millió forintjából átépített, több mint 400 négyzetméteren öt betegrendelőt és egy egészséges rendelőt alakítottak ki, így minden orvos saját helyiségében dolgozhat. Emellett hat védőnő munkavégzéséhez teremtették meg a feltételeket.