Hirdetések;Orbán Viktor;Stuttgart;Helmut Kohl;Orbán-Kohl találkozó;Ludwigshafen;

2016-04-19 14:12:00

Orbán: Kohl magasan fölöttünk áll - Tüntetéssel várták a kormányfőt (Fotók!)

A német-magyar barátság szimbólumának nevezte Orbán Viktor miniszterelnök Helmut Kohlt újságíróknak nyilatkozva azt követően, hogy a volt német kancellár kedden otthonában fogadta őt.

A német-magyar barátság egy különös dolog Európában, mély lelki barátság van mögötte, és ennek a barátságnak a szimbóluma Helmut Kohl kancellár - fogalmazott a Németországban tartózkodó magyar kormányfő.
Azt mondta, azért jött el, hogy a magyarok nevében nagyrabecsülését fejezze ki, és megköszönje Helmut Kohlnak mindazt, amit Magyarországért tett.

"Nagy értéke Helmut Kohl egész Európának" - fogalmazott Orbán Viktor, arra kérve a sajtó képviselőit, ne "rángassák bele" az egykori kancellárt semmilyen aktuálpolitikai ügybe, "ő magasan fölöttünk áll, mai aktív politikusok fölött".

Orbán Viktor hozzátette: a találkozó emlékeztette arra, ami II. János Pállal történt idősebb éveiben, amikor a pápa szellemileg még friss volt, de a testi állapota már megakadályozta abban, hogy mindent részletesen és világosan kifejezzen.

"Egyszerre volt megtisztelő és felemelő az élmény a számomra. Éljen a német-magyar barátság!" - zárta szavait a miniszterelnök.

Magyarország kiáll Berlin mellett és újabb kezdeményezésekkel támogatja Angela Merkelt

Magyarország kiáll Berlin mellett és további kezdeményezésekkel támogatja Angela Merkel német kancellárt - mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Bild című német lapnak Helmut Kohl volt kancellárnál tett látogatása során.

A Bild online kiadásában megjelent beszámoló szerint Orbán Viktor a volt kancellár oggersheimi otthonában tett nyilatkozatában kiemelte: "erről a helyről is szeretném legjobb kívánságaimat küldeni Angela Merkel német kancellárnak".
"Magyarország és én mint miniszterelnök kiállunk Berlin mellett és támogatjuk Angela Merkelt az aktuális európai kihívások leküzdésében olyan további kezdeményezésekkel, mint az akciótervünk" - utalt a kormányfő a Schengen 2.0 tervre.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy "nagy bevándorlási hullámok idején" egy pillanatra sem kérdőjeleződhetnek meg az európai értékek, köztük a vallásszabadság, a nők egyenjogúsága vagy a kölcsönös tiszteleten alapuló viselkedés egymással. A kormányfő hozzátette: "nem jöhetnek létre társadalmainkban törvényen kívüli területek, amelyek előmozdítják a radikalizálódást". Elmondta, hogy ebben a szellemben tárta vendéglátója elé a Schengen 2.0 tervet, amellyel hozzá kíván járulni a menekültkérdés megoldásáról szóló vitához.

Hozzátette: "nagy örömömre szolgált, hogy ismét meglátogathattam Helmut Kohlt, az egyesült Európa építőmesterét és a német egység kancellárját itt, pfalzi otthonában". Rámutatott, hogy mély barátság köti össze őt és Helmut Kohlt, "mint ahogy népeinket is nagy, közös történelem" fűzi össze. A Bild szerint a kormányfő egy különleges ajándékot vitt a volt kancellárnak, az Aggodalom Európáért című Kohl-kötet magyar nyelvű kiadását.

A találkozóról egy közös közleményt is kiadnak, amelyben a Bild szerint kiemelték, hogy a célokat tekintve teljes mértékben egyetértenek Angela Merkellel, és az ügynek, valamint az érintett embereknek sem használ, ha bárki is "politikai ellentéteket konstruál" a menekülthullám kezelésének fontos kérdésében.

Ez történt a találkozó előtt

Miközben Orbán Viktor az európai kereszténydemokrácia jövőjéről és az Európai Unió válságjelenségeiről cserélt eszmét Erwin Teufellel, Baden-Württemberg tartomány korábbi miniszterelnökével Stuttgartban, a magyar kormányfőt antifasiszta tüntetők várták Ludwigshafenben, Helmut Kohl volt német kancellár házánál. A miniszterelnököt váratlan meglepetés is érte hétfő este a a stuttgarti tévétoronyban, ahol munkatársaival - köztük Deutsch Tamás EP-képviselővel - vacsoráztak.

A FŐ KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!

Orbán ellen tüntettek

A magyar kormányfő elleni tiltakozást "Szögesdrót-Orbán Ludwigshafenben? Nem velünk!" néven hirdették meg a Facebookon, ahol azt írják, "Orbán Szögesdrót Viktor" egy más politikushoz sem hasonlítható módon kiáll a kelet-európai országok jobbra tolódásáért, szisztematikusan leépíti a szabadságjogokat és a sajtószabadságot Magyarországon, és míg Magyarország 1989-ben megnyitotta határait, a felvilágosult Európa pedig lebontja a határokat, Orbán szögesdróttal zárja le azokat. "A háború, a szegénység és a kilátástalanság elől menekülő és a gazdag Európában menedéket kereső emberek szenvedését leszarja" – írták Orbánról.

A felhívásban hozzátették, nem hagyják, hogy a magyar kormányfő ellenállás nélkül kellemesen elüldögéljen Kohl kanapéján, ezért a volt kancellár házához mennek tüntetni. "Harcolunk a nacionalisták ellen, bárhol is tűnnek fel" – írják. A Twitterre feltett képük szerint "Ki a nacionalizmussal a fejekből" feliratú zászlóval tüntetnek - írta a hvg.hu. 

A tüntetéshez az antifasiszták elvileg fél 9-kor érkeztek Ludwigshafenbe, ahol a vasútállomáson a városon végigvonulva 10 és délután 2 között tüntettek Orbán Viktor ellen a nyitott határokért. A dpa német hírügynökség szerint mintegy 50 ember jelezte, hogy elmegy az eseményre, a tüntetők pedig néhány tucat méterre közelíthetik meg Kohl házát.

Eszmecsere Teufellel

Erwin Teufel. FOTÓ: Sean Gallup/Getty Images

Erwin Teufel. FOTÓ: Sean Gallup/Getty Images

Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az Orbán-Teufel-találkozóról azt mondta: a magyar kormányfő és a németországi tartomány 1991-2005 közötti vezetője - egyúttal a budapesti Andrássy Egyetem alapítói - egyetértettek abban, hogy nem az intézmények, hanem csak a hiteles és valódi vezető személyiségek lesznek képesek Európát és az uniót olyan kontinenssé tenni, amely ragaszkodik kulturális és keresztény gyökereihez, ugyanakkor versenyképes a világ többi régiójával.

A Németországban tartózkodó Orbán Viktor hétfőn a közelmúltban felújított stuttgarti magyar főkonzulátus épületében megbeszélést folytatott Dieter Zetsche Daimler-elnökkel, este pedig előadást tartott a stuttgarti Dekra-székházban a Családi Vállalkozások Alapítvány által tömörített mintegy 250 német gazdasági vezető előtt a magyar gazdasági sikerekről, és további befektetésekre buzdította őket - közölte Havasi Bertalan. 

Váratlan meglepetés Stuttgartban

Váratlan találkozás – ezzel a címmel osztott meg egy videót Facebook-oldalán a miniszterelnök. Ebből kiderül, hogy Orbán Viktor és munkatársai – köztük Deutsch Tamás EP-képviselő – egy étteremben vacsoráztak, ahol éppen egy erdélyi magyar fiatalember szolgálta ki őket. A magyar pincér elmondta, hogy három hetet tölt a német városban és ez az első napja, majd egy közös fotót is kért a kormányfőtől, aki Deutsch-csal teljesítette is a fiatal óhaját.

Megfejtették az Orbán-Kohl találkozó rejtélyét?

A Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója szerint Helmut Kohl korábbi német kancellárnak az lehet a szándéka az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel tartandó keddi találkozójával, hogy irányvonalának finomítására ösztökélje a Kereszténydemokrata Uniót (CDU). Tamási Anna kedden emlékeztetett: Angela Merkel német kancellárt, a CDU elnökét sokáig Kohl "kislányaként" emlegették, mivel a korábbi német kancellár fedezte fel őt. Később azonban viszonyuk megromlott, és Kohl keményen kritizálta Merkel menekültpolitikáját is. A szakértő szerint valóban szüksége lenne a CDU-nak az irányváltásra, mivel folyamatosan erősödik az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt, amely elvonja a kereszténydemokratáktól a konzervatívabb szavazókat. Ennek oka - tette hozzá -, hogy az AfD a bevándorlásról szólva is "nevükön nevezi a problémákat".

Külföldi sajtó a találkozóról
A FAZ Csatár címmel közölte Stephan Löwenstein írását, aki kiemelte, hogy Orbán Viktor és Helmut Kohl is a labdarúgás barátja, és a magyar kormányfő látogatása a volt német kancellárnál "tartalmaz egy politikai üzenetet". Megjegyezte: "kétségtelen, hogy mindketten, Kohl és Orbán is ismerik a taktikai szabálytalanság jelentőségét a labdarúgásban és a politikában".
Die Welt című konzervatív lap Képmutatás Keleten címmel közölte Marko Martin német író esszéjét, amely szerint a kelet-európaiak "hidegszívűsége a menekültekkel szemben keresztényietlen és korszerűtlen". Kifejtette, Orbán Viktor várhatóan tanújelét adja majd ennek Helmut Kohlnál vendégeskedve, s a tőle megszokott "retorikai duplacsavarral" előadja majd, hogy csekély számú szíriai menekült befogadása is veszélyes, mert "az +idegenek+ szerkezetileg és szellemileg túlterhelik" a társadalmat.
Az ARD országos közszolgálati televízió a tagesschau.de című hírportálján A találkozó Orbánnal oldalvágás Merkelnek? címmel közölte Alex Krämer írását, aki kiemelte: kérdés, hogy a magyar kormányfő fogadása vajon egy "utolsó oldalvágás-e" a nyilvánosságban ritkán szereplő, súlyos beteg kancellár részéről egykori pártfogoltja, Angela Merkel ellen. A többi között hozzátette: a spekuláció a találkozó után is folytatódik majd, mert a felek nem tesznek nyilatkozatot és nem tartanak sajtótájékoztatót.

ZDF országos közszolgálati televízió heute.de című hírportálja Orbán Kohlnál - egy teljesen privát látogatás? címmel közölte Bernd Mosebach írását, aki hangsúlyozta, hogy "semmi sem magánjellegű ebben a találkozásban", és az esemény inkább támadás Angela Merkel ellen. A többi között kifejtette: kérdés, hogy "valóban ezt akarta-e Helmut Kohl", aki súlyos beteg, és felesége, illetve a Bild című lap vezetője útján jelenik meg a nyilvánosságban, így a találkozó körül "sok minden spekuláció marad". Megjegyezte: a kancellár ugyan részt vesz a politikai életben, de már régen a történelmi múlthoz tartoznak azok az idők, amikor főszerepet játszott.

Április elején a Bild című német lap online kiadásában jelentette be, hogy a volt német kancellár ludwigshafeni otthonában fogadja a magyar miniszterelnököt.