Civil Mozgalom;Marián Kotleba;neonáci pártok;Mi Szlovákiánkért Néppárt;

- Komolyan veszik a neonáci veszélyt

Megmozdulni látszik a szlovák civil társadalom annak érdekében, hogy meggátolják egy szélsőséges neonáci parlamenti párt politikai legitimációját.

A márciusi választások nyomán ugyanis több mint 8 százalékos részaránnyal parlamenti párttá vált a nyíltan neonáci tömörülés, a Marian Kotleba vezette Mi Szlovákiánkért Néppárt, s törvényhozási jelenléte azzal a veszéllyel jár, hogy az amúgy is nagyon gyorsan megerősödött, nagy arányban fiatalok által támogatott formáció befolyása tovább növekszik.

Kotlebának már a parlament alakuló ülésén piros lapot mutattak fel egyes képviselők, most azonban egy civil mozgalom is indult az újfasizmus megfékezéséért. Több civil szervezet együttműködése révén született meg a „Megálljt a fasizmusnak!” felhívás, amely arra kéri a törvényhozókat, hogy fékezzék Kotleba pártjának parlamenti tevékenységét. A szerzők április 18-án eljuttatták felhívásukat a demokratikus parlamenti pártokhoz és létrehoztak egy oldalt is, a stopfasizmu.sk-t, ahol bárki csatlakozhat. Az aláírások szépen gyűlnek és parlamenti képviselők is reagáltak a felkérésre.

A kezdeményezők azt várják el a képviselőktől, hogy teljesen szigeteljék el a szélsőséges pártot, így gyengítve annak befolyását - ne szavazzák meg a Kotleba párt képviselőinek javaslatait, ne válasszák be őket a különféle parlamenti tisztségekbe, az ő soraikban ne keressenek támogatókat saját javaslataikhoz. Hangsúlyozzák, hogy bár Kotleba pártja is demokratikus választások útján nyert mandátumot, a demokratikus formációk képviselői sem jogi, sem politikai szempontból nem kötelesek együttműködni ezzel a párttal. Emlékeztettek, hogy Hitler és pártja is demokratikus választások útján került hatalomra. Azt szeretnék ezzel üzenni a társadalomnak, hogy „a fasiszta politika, bármennyire is jól álcázzák elfogadható ígéretek és szándékok mögé, egyetlen demokratikus állam parlamentjében sem hallgatható meg és nem is támogatható".

Kotleba képviselői, egyetlen bizottság kivételével, nem jutottak bizottsági elnöki és alelnöki pozíciókhoz a szlovák parlamentben. A SaS ellenzéki tömörülés kezdetben azon az állásponton volt, hogy amennyiben a neonáci formáció "jó " javaslatot terjeszt elő, azt hajlandók megszavazni, de már az ő véleményük is módosult. Csupán a nagyvállalkozó Boris Kollár populista formációja, a Család vagyunk elnevezésű formáció tekinti bizonyos mértékben partnernek őket.

A szófiai parlament tegnapi döntése nyomán Bulgáriában kötelezővé válik a választásokon való részvétel. A jogszabályt első olvasatban március 10-én fogadta el a parlament, akkor még 121-27 arányban.