A lépésenként bevezetett központosítás: a feladatok és pénzek járási hivatalokba és megyei kormányhivatalokba telepítése, az oktatás államosítása az éppen most megbukott KLIK-kel, a kórházak elvétele a városoktól, mindez csak a kezdete volt az önállóság teljes felszámolásának. A 3152 magyar település megfojtásához most ácsolta meg a Fidesz-kormány a kivégzőhelyet, a kötelező központi gazdálkodási rendszer, az ASP bevezetésével, az erről szóló törvénytervezet keddi benyújtásával.
Ebben a rendszerben a kormány bármelyik település akármilyen adatához hozzáférhet, legyen szó vagyontárgyról, számláról, adóról vagy közbeszerzésről. Ez a csodás új szoftver persze nem csak egy óriási adatbázis lesz, az túl szép lenne. A kormány terve az, hogy a következő lépésben központi elektronikus ellenjegyzéshez köti a települések számláinak kifizetéseit, megakadályozva, hogy felelőtlenül 18 fokosra fűtsék az irodákat, majd pedig teljesen különválasztja a központi döntést a helyi végrehajtástól. A települési hivatalok összevonása, sokuk bezárása, és egy központi ügyintézési szolgálat létrehozása után nem lesz miért fenntartani a polgármesteri hivatalokat.
Az elkeseredett településvezetők már látják maguk előtt a jövőt, amikor ők lapátolják a havat a bezárt iroda előtt, amit a jegyző asszony takarít, mert más már nem maradt a hivatalban. Tízezerrel kevesebb alkalmazott, 10-20 milliárdos megtakarítás egy olyan országban, ahol egyes térségekben nincs más munkahely, csak a helyi hivatal, ahol százmilliárdok repülnek ki naponta az ablakon, ha valamelyik főkutya új hobbit talál magának!