hulladék;Szerbia;SNS;Szerb Haladó Párt;Vucic;

2016-04-25 11:14:00

Bejelentette győzelmét a szerb miniszterelnök

Jelentős fölénnyel nyerte meg a Szerb Haladó Párt (SNS) a vasárnapi parlamenti választást. Ugyanakkor a Köztársasági Választási Bizottság által közölt adatok szerint a párt a voksok 83 százalékának feldolgozása alapján nem érte el az 50 százalékot, s 48,26 százalékra tett szert. A második helyen az SNS koalíciós partnere, a szocialisták által vezetett választási szövetség végzett 11,37 százalékkal. Ismét bekerült a parlamentbe a hágai Nemzetközi Törvényszék (ICTY) által a háborús bűnök alól nemrégiben felmentett Vojislav Seselj által fémjelzett Szerb Radikális Párt (SRS) 7,9 által fémjelzett Szerb Radikális Párt (SRS) 7,97 százalékkal. A Demokrata Párt 6,1 százalékot szerzett, a politikai elitet elutasító „Elég volt” pedig 5,71 százalékot.

Éppen lemaradt az öt százalékos küszöbről a liberális SDS-LDP-LSV koalíció, amely 4,98 százalékot kapott, s 4,95 százalék voksolt a szélsőjobboldali Szerbiai Demokrata Párt-Dveri szövetségére. A Vajdasági Magyar Szövetség a szavazatok 1,62 százalékát hódította el, ugyanakkor a VMSZ-nek kisebbségi helyek biztosítottak a szövetségi parlamentben.

Vasárnap késő este Aleksandar Vucic miniszterelnök bejelentette választási győzelmét. Kiemelte, hogy a voksolás azt bizonyítja, a lakosság támogatta az eddigi kormány reformjait és az európai integrációt. Emellett a nemzeti kisebbségi pártok néhány képviselője is biztosan bejutott a törvényhozásba. Ezekre a pártokra az úgynevezett természetes küszöb alkalmazása érvényes, vagyis annyi kisebbségi képviselő kerülhet be a parlamentbe, ahányszor az egy mandátumhoz szükséges szavazatszámot megszerzi egy nemzeti kisebbségi párt. Az egyetlen magyar párt, amely indult az országos választáson, a Vajdasági Magyar Szövetség volt, amely az eddigi öt képviselői hely megtartását tűzte ki célul.

A szövetségi parlamenti választással együtt a Vajdaságban tartományi választást is rendeztek. Ezen az SNS 46,6 százalékot szerzett, a Demokrata Párt 7,1-et, a Szerb Szocialista Párt 8,6-ot, a Szerb Radikális Párt 7,1-et, Nenad Canak Vajdasági Szociáldemokrata Ligája 6,3-at, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) pedig 5,1-et.

Ami Szabadkát illeti, a 106 szabadkai szavazóhelyből 63 adatai alapján a Szerb Haladó Párt fölényesen vezet, a szavazatok 36 százalékával. A VMSZ és a Maglai Jenő nevével jelzett Mozgalom a polgári Szabadkáért között még nem dőlt el a második hely sorsa, az előbbi 15 az utóbbi 14 százalékon áll. A városi képviselő-testületbe rajtuk kívül csak a DS koalíciója jutott be 7,5 százalék körüli eredménnyel.

Fej-fej melletti eredmény született a két politikai erő a Vajdasági Magyar Szövetség és a Magyar Mozgalom listája között Szabadkán. A szabadkaiak nagy része szerint egy, a polgári elvek szerint politizáló erőben van a város jövője ‒ mondta Maglai Jenő késő esti sajtótájékoztatóján a Vajdaság Ma portálja szerint. Hozzátette: komoly vérveszteséget szenvedtek egyes pártok, „akik a legnagyobb hatalommal bírókhoz simultak”. Ezzel nyilvánvalóan a VMSZ-re gondolt.

A voksolás tanulságaként összességében megállapítható, hogy az SNS meggyőző fölénnyel nyert, s koalíciós partner szocialisták pedig megtartották azt a kitartó baloldali szavazóréteget, amelyik eddig is rájuk voksolt. Ugyanakkor a haladók számára csak most jön a neheze. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) komoly reformokat várna el az országtól, így – amint ezt Vucic is elismerte – nincs idő az ünneplésre. Egyelőre nem tudni, marad-e a haladók és a szocialisták koalíciója, erről eddig egyetlen szereplő sem kívánt nyilatkozni.

A szerb radikálisok két éve csak két százalékot szereztek, most több mint hetet. Ez jelentős megerősödés, a párt kivált azután vált népszerűvé, hogy Seselj hazatért Belgrádba. Az SRS és a DSS-Dveri, tehát a szélsőjobboldal összességében valamivel több mint 12 százalékos eredményt ért el, ami az ultranacionalisták megerősödését mutatja, ez azonban nem olyan mértékű, ahogy ezt egyes kutatók jósolták.

Ami aggasztó jelenség, hogy a voksolás lebonyolítása során számos szabálytalanság történt. Egyes választási listák hiányosak voltak, akadtak helyek, ahová tömegesen jelentkeztek át szavazni… Elsősorban az ellenzéki demokraták számoltak be szabálytalanságokról, de más pártok szerint sem zajlott minden tisztán.

Vajdaságban nyilvánvalóan hatalomváltás történik, leváltják a demokraták, a Canak pártja, valamint a VMSZ nem mindig gördülékenyen működő koalícióját. A tartományban is a haladók alakíthatnak kormányt, s csatlakozhat hozzájuk a VMSZ, amely szövetségi szinten is koalíciós partnere volt.