egészségügy;Balog Zoltán;

2016-04-26 14:40:00

Az egészségügy helyzetéről vitáznak a Parlamentben

Hányat is írunk? 2016? Ja, hogy röpke két év és a nyakunkon a választás?  -  Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere az Országgyűlésben, az ellenzéki képviselők kezdeményezésére tartott egészségügyi vitanapon közölte: idén és a jövő évben a budapesti egészségügyi ellátás megújítását tervezi a kormány, emellett már 2016-ban elindulhat az a többéves bérfejlesztési program, amelyre a költségvetésben 100 milliárd forint nagyságrendű összeg áll rendelkezésre. .

A tárcavezető beszélt arról is, hogy a budapesti fejlesztésekről hamarosan döntést hoz a kormány és eldönti azt a dilemmát, hogy egy nagy új kórházat építenek-e, vagy három-négy súlyponti kórházat fejlesztenek, bővítik a kapacitását. A miniszter hangsúlyozta: a fővárosi kórházfejlesztés mellett az alapellátás erősítése is fontos. A béremelésről a tárgyalások több éve folynak, és eredményként értékelhető, hogy 2016-ban elindulhat a bérfejlesztés.

Előzőleg, Rétvári Bence, a tárca államtitkára ennél sokkal kevésbé barátságos hangnemben vázolta a helyzetet, a vitát megelőzően nyilatkozva az MTI-nek. Szerinte a kormány tevékenysége már most sikeres, pedig a szocialista időszakban csak rombolták az ágazatot. 

Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője arról beszélt, hogy az egészségügyi dolgozókkal egyeztetve azonnali megoldások kellenek az ágazatban, amelyben káosz van, hiányzik a kormányzati stratégia, és egyre több pénzt pumpálnak ki belőle. Szorgalmazta, hogy a gazdasági növekedés mértékét meghaladóan bővítsék a terület forrásait. Felhívta a figyelmet arra, hogy mintegy kétezer betöltetlen orvosi állás van Magyarországon, különösen nagy a baj a háziorvosi rendszerben. A patológusok hiánya miatt pedig már most is hónapokat kell várni szövettani vizsgálatok eredményére - tette hozzá a szocialista párt vezérszónoka. Az emberek egészségesek akarnak lenni, betegség esetén pedig a gyógyuláshoz nem akarják felélni a családi tartalékot - fogalmazott. A politikus tarthatatlannak nevezte azt is, hogy nincs önálló egészségügyi tárca. Tóbiás tisztességes fizetést követelt az egészségügyi dolgozóknak, valamint azt, hogy állami presztízsberuházások helyett egészségügyi bérekre, adósságrendezésre, gyógyszer- és műszerbeszerzésre fordítsák a pénzeket. Szavait azzal zárta, hogy míg Orbán Viktor miniszterelnök 21. századi egészségügyet "vizionál", addig a valóság 19. századi.