Alekszisz Ciprasz miniszterelnök Donald Tusknál, az Európai Tanács elnökénél kezdeményezi a rendkívüli csúcs összehívását – közölte a görög média. Egyelőre kérdéses az Európai Unió állam- és kormányfői rendkívüli találkozójának időpontja.
Jeroen Dijsselbloem, az euróövezeti csoport vezetője bejelentette, hogy a tervekkel ellentétben az Eurogroup mégsem tart találkozót csütörtökön, mert további tárgyalásokra van szükség. Az euróövezeti pénzügyminiszterek azt remélték, hogy gyorsan sikerül dűlőre jutni Athénnal a megszorításokról, amely lehetővé tette volna Görögország számára, hogy megkapja a tavaly neki megszavazott harmadik hitelcsomag újabb hitelrészletét.
A görög média nem zárja ki, hogy Ciprasz idő előtti választást irat ki.
Athénban óriási a felháborodás amiatt, hogy a hitelezők, elsődlegesen a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ragaszkodnak ahhoz, hogy a már tavaly megbeszélt 5,4 milliárd eurós megszorítás mellett további 3,6 milliárd euróval kell csökkentenie a költségvetési kiadásokat legalábbis abban az esetben, ha az ország 2018-ra nem tudja teljesíteni a GDP-hez viszonyított, adósság nélkül számított elsődleges többletet. Erre pedig nagyon kicsi az esély. A görög kormány szerint erről a kitételről szó sem volt a tavalyi megállapodás során. Athén egy automatikus stabilizációt javasolna, amely szerint ha tíz százalékkal térnének el a kitűzött céltól, akkor ennyivel kellene csökkenteni a költségeket. Ezt azonban a hitelezők utasítják el.
A helyzet mindenesetre nem reménytelen, mert az 5,4 milliárdos megszorításról sikerült megállapodni. Ez a csomag egyebek mellett adóemeléseket, illetve nyugdíjcsökkentéseket tartalmaz. Az is növelheti a későbbi megegyezés esélyét, hogy Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter megértőnek látszott Görögország nehézségeivel kapcsolatban. Ugyanakkor Ciprasz sincs könnyű helyzetben, mert a Szirizán belüli 53-as platform közölte, semmilyen további megszorítást sem hajlandó megszavazni.