Hirdetések;önkormányzatok;Önkormányzati törvény;Hiszékeny Dezső;

- "Merényletkísérlet" - Hiszékeny keményen bírált a Házban

Az önkormányzati törvény módosításáról tárgyaltak az Országgyűlésben a képviselők. Míg Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár, a Fidesz és a KDNP is támogatta a javaslatot, addig Hiszékeny Dezső, az MSZP vezérszónoka merényletkísérletnek nevezte a tervezetet az önkormányzati autonómia ellen, az LMP szerint pedig a törvénymódosítás bevezetése totálissá tenné a centralizációt.

Pogácsás szerint a kormány célja, hogy az önkormányzatoknál folyó közigazgatási munka informatikai eszközökkel magas színvonalú lehessen. Emellett egy olyan adattárházat akarnak kialakítani, amely biztosítja az önkormányzatok gazdálkodásával kapcsolatos adatok elemzését, az önkormányzati adatszolgáltatást pedig egy egyszerűsített, egységes, központi alapra helyezi.

Az ezt segítő ASP-technológia alkalmazásával az önkormányzatoknak nem kell önállóan szoftvereket vásárolniuk, az ASP-vel a helyhatóságok egy szolgáltató központhoz kapcsolódhatnak. Az adattárolás központilag történik, de az önkormányzatok csak a saját adataikhoz férnek hozzá - ismertette. Pogácsás szerint mindezzel a jövőben a helyi önkormányzatok gazdálkodási feladatainak megfelelő informatikai támogatása mellett lehetséges lesz a folyamatos pénzügyi ellenőrzés és az önkormányzatok eladósodási folyamatának meggátolása.

Hiszékeny Dezső, az MSZP vezérszónoka ezzel szemben úgy jellemezte a javaslatot, hogy az rövid távon önkormányzatok bürokratikus terheinek súlyosbítására szolgál, hosszú távon pedig egy merényletkísérlet az önkormányzati autonómia ellen. Az önkormányzatok költségvetése évek óta nem lehet deficites, hiszen csak kormányzati engedéllyel vehetnek fel hitelt - emelte ki. Akkor viszont melyek az eladósodott önkormányzatok?- tette fel a kérdést.

A kormány most erőszakkal akarja rákényszeríteni azokra az önkormányzatokra a saját kidolgozatlan informatikai rendszerét, amelyek évek óta problémamentesen használnak saját fejlesztésűeket  - mondta. Az ASP-rendszer képes lehet az összes önkormányzat összes alrendszerét ellehetetleníteni - jelentette ki.

Ikotity István (LMP) úgy fogalmazott, hogy a javaslat kormány által említett céljai részben támogathatóak lennének, de a jogszabály valójában totálissá teszi a centralizációt és kiüresíti az önkormányzatiságot. A helyi közhatalom eszköztelenné válik, mert le kell építenie saját háttérapparátusát - közölte a képviselő, aki szerint mintegy 5-10 ezer közszolgát kell majd elbocsátani. A javaslat leghátrányosabban a kistelepüléseket érinti - nyomatékosított.

Rubovszky György (KDNP) hangsúlyozta, hogy a keddi ötpárti egyeztetésen Pintér Sándor belügyminiszter elmondta, hogy a rendszert mintegy ötven önkormányzat hozta létre uniós támogatással és azokhoz további több mint negyven csatlakozott önkéntesen. Egy nagyon jól kialakított rendszerhez minden önkormányzat azonos módon csatlakozhatna - emelte ki a képviselő. A KDNP teljes mértékben egyetért a törvényjavaslat céljával és megvalósításával - szögezte le.
    
Répássy Róbert, a Fidesz vezérszónoka közölte, a kormánypárt támogatja a javaslat elfogadását. Emlékeztetett, hogy kedden többpárti egyeztetés volt az előterjesztésről a Belügyminisztériumban, ahol elhangzottak az indítvány benyújtásának céljai, ezek között elsősorban egy olyan informatikai rendszer működtetése, amellyel az önkormányzatok szolgáltatásokat vehetnek igénybe, továbbá az ott nyilvántartott adatok megteremtik az állami pénzügyi ellenőrzés lehetőségét. Répássy szerint semmilyen új ellenőrzésről, az önkormányzatok jogköreit sértő informatikai adattárról nincs szó.

Gyüre Csaba (Jobbik) azt mondta, az önkormányzatok nem örülnek annyira az új rendszernek, hogy valamennyien önkéntesen társulni akarnának. A képviselő kritikaként említette, hogy az új rendszer miatt középtávon felmerülhet a létszámleépítés lehetősége. Az önkormányzatoktól elvehetik a feladataikat, a kistelepüléseken pedig az ASP-rendszer bevezetése akár háromszorosára is növelheti az informatikai kiadásokat - tette hozzá.


Az MSZP politikusai tudni szeretnék, miről tárgyalt Bitay Márton, a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkára és Mészáros Lőrinc, aki szerintük a földpályázatok és a földárverések legnagyobb nyertese.