A miskolci városvezetés a mélyszegénységből fakadó szociális problémákat nem szociálpolitikai intézkedésekkel kezeli, hanem olyan módszerekkel, amik bevallottan az alacsony státuszú, főként roma lakosság belvárosból való kiszorítását célozzák. Ide sorolhatóak például a szegénytelepeken folytatott razziák, illetve a „nyomortelep-felszámolás” mindenféle alternatív lakhatás biztosítása nélkül. Ezek az intézkedések és a hozzájuk társuló kommunikáció alkalmasak a roma kisebbséggel szembeni előítéletek, indulatok fokozására és sértik az egyenlő bánásmód követelményét.
Ezért a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) pert indított az önkormányzat, a polgármesteri hivatal és az önkormányzati rendészeti szerv ellen.
Álláspontjuk szerint a cigányellenes intézkedésekkel és kommunikációval e szervek az egyenlő bánásmódról szóló törvényt megsértve zaklatják a szegénytelepek lakóit. A perben a jogvédők a jogsértések megállapítását és a jogsértéstől eltiltást kérik a bíróságtól, valamint azt, hogy az önkormányzatra szabjon ki 10 millió forintos közérdekű bírságot.
„Az ombudsman már majdnem egy éve felszólította a miskolci önkormányzatot arra, hogy azonnal fejezze be a jogsértő razziákat. A razziák azonban folytatódnak, így nincs más eszközünk, mint a pereskedés, az önkormányzat jogkövető magatartásának kikényszerítésére”- mondta Jovánovics Eszter, a TASZ Roma Programjának vezetője.
A diszkriminációra, a sorozatos jogsértésekre már az összes létező jogi fórum felhívta a figyelmet, és elmarasztalta a miskolci önkormányzatot, de a városvezetés nem tanúsít jogkövető magatartást, ez pedig elfogadhatatlan. Egyetlen város sem lehet állam az államban – hívta fel a figyelmet Muhi Erika, a NEKI igazgatója.
A per első tárgyalását június 1-jén tartják a Miskolci Törvényszéken.