Medgyessy Péter;Alstom;parlamenti vizsgálóbizottság;

2016-04-28 11:51:00

Medgyessy: állok a bizottság elé, derüljön ki az igazság

A migránsveszéllyel való gátlástalan riogatás már nem elég, arra semmiképp, hogy a kormányzati kommunikáció megpróbálja elterelni a figyelmet az egyre dagadó MNB-alapítvány botrányról , így újabb préda után néztek. Az ős-ellenség Gyurcsány viselt dolgairól vélhetőleg már minden patront eldurrantottak, így mélyebbre kellett ásni, előkerült tehát az előd, Medgyessy Péter volt szocialista miniszterelnök. Mióta a Magyar Idők címlapon hozta az Alstom-skandallumot, minden kormányember, politikus valamennyi megszólalásban előhozza a témát, a már ismerős, és eddig rendre hatásosnak bizonyuló sulykolásos módszert alkalmazva. Sürgős is volt találni valamit/valakit azért is, mert a Tárki friss felmérése szerint a Fidesz bizony veszített a népszerűségéből.

Ma reggel a Kossuth Rádióban éppen a főpolgármester találta alkalmasnak a pillanatot, hogy a 3-as metró felújításáról, pontosabban a felújítás alatt szükséges járműpótlásról tájékoztatva, "riporteri kérdésre" válaszolva beszéljen  arról is, hogy a 2006-ban megkötött 4-es metró szerződések, "élen az Alstom-szerződéssel (...) nagyon szörnyűek voltak".   A főpolgármester azt mondta:  2010-es hivatalba lépése után még 2011-ben emiatt az ügyészséghez fordultak, és úgy tudja, hogy a mai napig nem zárták le a nyomozást ebben az ügyben.

Ez persze csak finomkodó kisasszony-módi, ahhoz képest mindenképp, ahogy Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője már nehéztüzérséggel lő a kiszemelt áldozatra: a jó fideszes ember először a parlamentben - és éppen a jegybanktörvény módosításáról zajló vitán - közölte, hangjában mélységes morális felháborodással, hogy ez az ország egyik legégetőbb problémája. Azt is mondta, hogy a magyar demokrácia 25 éves történetében miniszterelnököt ilyen súlyos vád még nem ért, és Medgyessy Péternek el kell számolnia azokkal az összegekkel, amit korrupció gyanánt átutaltak neki.

Később a Kossuth rádióban megismételte a vádakat, mondván: az Országgyűlés gazdasági bizottságának napirendre kell vennie az ügyet, meg kell hallgatnia a volt BKV-vezetőket, Demszky Gábor volt főpolgármestert és Medgyessyt is. Ezután mindezt elmondta az állami tévében is, megfejelve azzal, hogy szerinte a magyar ügyészségnek is fel kell vennie a kapcsolatot az angol társszervekkel, hiszen a korrupció felderítése közös érdek. A szintén jó fideszes Kocsis Máté, a párt budapesti elnöke is felszólította a baloldal fővárosi képviselőit, számoljanak el azzal, hogy fővárosi kormányzásuk alatt hova tűntek el az Alstom-pénzek.

Hát így. Ámde.

Lennének itt kérdések. Arról ugyanis nem esik szó, pedig igen fontos lenne tudni, hogy milyen módon kerültek a most a Fidesz-kommunikáció középpontjába került "ügy" dokumentumai a kormánnyal baráti kapcsolatot ápoló Magyar Időkhöz. Netán az ügyészségtől? ( Vélhetőleg Polt Péter legfőbb ügyész sem örül a jegybanki alapítványok miatt kirobbant botránynak, felesége révén ugyanis érintett az ügyben.)

Finoman szólva az is izgalmas kérdéseket vet fel, hogy miközben kemény bástyákkal - Orbán Viktor személyes bonmot-jával erősítve: ahhoz égnek és földnek össze kell szakadnia, hogy ez bekövetkezzen (mármint az MNB-elnök menesztésének) - védik Matolcsy posztját, illetve a jegybank-alapítványok drámai mértékű közpénzszórását, kiváltképp az ebben érintett személyek anonimitását, eközben az Alstom-ügyet bedobó Magyar Idők egy személyes, bensőséges magán üzenetet is közread, a felek hozzájárulása nélkül.  A mellé a bizonyos 60 millió forint mellé, amit Medgyessyné Csaplár Katalin magánbankszámlájára küldött a volt miniszterelnök, az állt az utaláson: "születésnapi ajándék." Ezt pedig minden gátlás nélkül, minden adat- és információvédelem nélkül - amire hivatkozva titkolni próbálták az MNB-alapítványi ügyekben érintett személyek kilétét - közreadta a Magyar Idők. 

Medgyessy Péter a Népszavának elmondta: áll a vizsgálat elé, annál is inkább, mert számára kifejezetten megnyugtató lenne, ha parlamenti bizottság elé kerülne az ügy, ekkor ugyanis kiderülne az igazság. Hogy nincs ügy, nincs vesztegetés. Egy teljesen szabályos ügyletről van csupán szó.