A kormány tegnap külön megtárgyalta a balkáni helyzetet, ami egyre romlik - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki hosszasan beszélt az Orbán Viktor által nemrég bejelentett tíz pontról. Ennek lényege, hogy Brüsszelnek nem az uniós bevándorláspolitikán kellene változtatnia, hanem a határok védelmére koncentrálva megállítani a bevándorlást.
Magyarország csata előtt áll - jött a már jól ismert militáns szóhasználat - a kvóták ellen folytatott harc közben nem csak kritizálunk, hanem javaslatokat is teszünk - veregette vállon magát és főnökét, Orbán Viktort Lázár János. Mint a Népszava is megírta, a miniszterelnök Lisszabonban tette közzé tízpontos javaslatát. (Schengen 2.0)
(Arról a miniszter nem beszélt, hogy a legálisan, a szabályok betartásával magyar területre lépni szándékozó menekültekkel szemben milyen embertelenül bánnak a magyar hatóságok, erről az ENSZ menekültügyi szervezetének szóvivője tett közzé jelentést már több ízben is.)
A migránsveszély után jött a jövő évi, a szép új világot elhozó költségvetés kérdése, valamint a nyugdíjasokra váró dőzsölés. Ezúttal is csak ismétléseket hallhattak az újságírók: Varga Mihálytól kezdve - legutóbb - Révész Máriuszig már sokan elmondták, hogy mindenki jól jár majd, ( vannak persze kétségek is) de kivált a nyugdíjasok, akik az inflációkövető nyugdíjemelés mellett, még lefölözhetik az élelmiszerek áfacsökkentéséből maradó összegeket is. Lázár János a nyelvújító Kazinczy Ferenc nyomdokába lépve, megalkotta a megélhetési rezsicsökkentés fogalmát, ezt eredményezi, hogy az áfája 25-ről 5 százalékra csökken a tej, tojás, baromfihús esetén.
Balog miniszter úr 130 milliárdos többletkeretet kapott a jövő évi büdzsében - mondta Lázár János részint a még a költségvetés áldásos hatásait, részint az oktatásügy rendezését taglaló etapban, ekkor sorolta fel azt is, hogy ki mindenki kap majd több pénzt jövőre: nos, szinte mindenki. Konkrétabban: az állami alkalmazottak, köztük rendőrök, katonák, egészségügyi dolgozók és pedagógusok.
Nagy fejlesztések is jönnek - festegette a ránk váró fényes jövőt tovább a miniszter, kiemelve: rég volt ilyen, hogy az állam nem csak működésre költ. Jelentős útépítési program következik, hazai közpénzből. A megyei jogú városok fejlesztésére 152 milliárd forint jut.
MTI Fotó: Bruzák Noémi
Eredmények persze már most is vannak, hiszen folyamatosan nő a foglalkoztatás, csökken az államadósság, nő a GDP. Még a jelent és a közeljövőt illetően ipari park-boom várható, az államnak hat városban van saját ipari parkja, ezeket is fejleszteni kell.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter reagált a mai tejes demonstrációra is, mint beismerte, "a helyzet nem jó", de a kormány áttekintette a helyzetet. Egyfelől áfacsökkenés lesz, másfelől kiemelt állami támogatást kapnak a tejtermelők, EU-szinten is kiemelkedőt, harmadszor élelmiszer-ipari beruházások támogatása. A tejimportot próbálják majd minőségi irányból korlátozni.
Lázár János merészen rálépett egy némiképp ingoványosabb talajra, a Vár átépítésének kérdésére, ám egy huszáros lendülettel az egész ötletet ráfogta Gyurcsány Ferencre, akinek - a miniszter szavai szerint - mára úgy látszik, elment az esze, pedig annak idején tiszteletre méltó és bölcs döntést hozott. Lázár szerint a Fidesz-kormány és Orbán Viktor ugyanis nem tesz mást, mint egy 2004-ben, a parlament által elfogadott törvényt teljesít be, ami Gyurcsány Ferenc grandiózus terveit foglalta össze. A kormányfőnek (Orbánnak) esze ágában sem lenne urizálni, azaz elköltözni a Parlamentből, mint munkahelyről, de hát mit is tehetne mást, ha törvényt akarna tisztelni. Ráadásul a budai Vár épületeinek felújításával, átépítésével a lehető legésszerűbb és legkézenfekvőbb megoldást választották Lázár szerint, aki azt is kifejtette, hogy a várra vonatkozó terveiket benyújtották az UNESCO-nak és minden örökségvédelmi szabályt be kívánnak tartani.
Lapunk megkereste Gyurcsány Ferenc volt kormányfőt, aki nem akart reagálni Lázár János szavaira.
Az Alstrom-ügyről a miniszter azt mondta, hogy a kormány a következő napokban nyilvánosságra hoz minden ezzel kapcsolatos információt. Lázár szerint a főváros korábbi szocialista és liberális városvezetése és a szocialista kormány nemzetközi bűnügybe keveredett és abba keverte az országot is, ezért tisztázni kell a részleteket. A külföldi nyomozásra utalva jelezte, hogy az Alstom korrupció által jutott megrendelésekhez, s ebben mind a volt MSZP-kormánynak, mind Demszky Gábor volt főpolgármesternek kell, hogy legyen mondanivalója.
Lázárt arról is kérdezték, hogy Orbán Gáspárt - az Index információi szerint - a TEK hozta haza Ugangából. A miniszter úgy kommentálta az ügyet, hogy az Index hazudik. "A miniszterelnök fia a saját lábán jött haza, semmilyen állami szervnek nem volt ehhez köze, ez nyílt hazugság" - mondta, hozzátéve, hogy a cikkel kapcsolatban megtették a szükséges lépéseket. Lázár véleménye szerint vagy egy nagyon durva újságírói hibáról, vagy szándékos hazugságról lehet szó.
Orbán Gáspár rejtélyes hazautazásának témáját meglovagolva a Matolcsy-ügyre is rákérdeztek Lázárnál, amire úgy válaszolt: az a kérésük, hogy ha a Fideszt akarják támadni, azt ne a jegybankkal tegyék. Aki a jegybankot támadja, az a forintot veszélyezteti - mondta Lázár János. A miniszter szerint Matolcsy György hitelprogramja nagyon sokat segített az ország gazdaságának, ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni. Minden, ami ezen túlmutat, nem a kormány dolga - fogalmazott. Az MNB-botrány időről időre visszatért a Kormányinfón, majd amikor arról kérdezték a minisztert, hogy szerinte erkölcsös-e, hogy a jegybank alapítványai Matolcsy titkárnőjének könyvét támogatja, Lázár kifakadt. "Mi vagyok én, erkölccsősz?" - tette fel költői kérdését a miniszter.
A Népszava azzal kapcsolatban kérdezte a minisztert, hogy a HVG, az Index, a Nol és a 24.hu tudósítóit Kövér László házelnök kitiltotta a Parlamentből "engedély nélküli forgatás", és "a szabályokkal való nyílt és tudatos szembeszegülés" miatt. Lázár személyes véleménye szerint minden otthonnak, így a Parlamentnek is van működési szabálya, amit a mindenkori házelnök határoz meg. A miniszter szerint ő mindig igyekszik válaszolni, ha kérdezik, viszont azt nem ő határozza meg, hogy a Parlamentben erre hol kerülhet sor. Ha valaki Londonban bemegy a Parlamentbe, ott is vannak játékszabályok, amiket be kell tartani. Egy jó parlamenti tudósítónak együttműködésre is kell törekednie - fogalmazott a kancelláriaminiszter, hozzátéve, hogy Kövér döntését azért nem akarta kommentálni, mert még a végén őt is kitiltják.
Pokorni Zoltán egykori Fidesz-elnök hat évvel ezelőtti szavaival kapcsolatban a miniszter azt mondta, hogy a munkáját nagyra értékeli, az övé is egy vélemény, amit mérlegel a kormány. "Olyan oktatási rendszert akarunk létrehozni, ami versenyképessé teszi a magyarokat. Ezzel egyelőre problémák vannak" - fejtette ki Lázár.