Alexander Gauland, a párt alelnöke arról beszélt, hogy 2015 nyarán, amikor az előző elnök, Bernd Lücke kiválása után szakadás fenyegette a tömörülést, a márciusi tartományi részleges választáson mindhárom tartományban 10 százalék feletti eredményt ért el, Szász-Anhalt tartományban pedig 24 százalékot.
Az alelnök szerint a kormányzó pártok „megtanultak félni” az Alternatívától. Szerinte az embereknek „elegük van” Angela Merkel politikájából, amely „felelősség, szabályok, és jövő nélküli”. Az AfD „megérkezett a társadalomba, s ott is marad” – hangoztatta a politikus. A legtöbb felszólaló úgy vélekedett, hogy a média el akarja szigetelni a pártot.
A résztvevők a fennálló politikai rendszerrel szembeni erőként próbálták meghatározni az AfD-t. Jörg Meuthen társelnök azt közölte, nem akarnak vita nélküli pártkongresszusokat, mint amilyenek szerinte az uniópártok esetében megszokottak. Meuthen tartalmi szempontból is besorolta a politikai erőt, amelyet „modern konzervativizmus”, „konzekvens szabadságra való törekvés”, és „egészséges hazafiság” jellemez.
A másik pártelnök, Frauke Petry nyíltan megfogalmazta a 2000 küldött előtt, hogy hatalmi ambícióik vannak. „Többséget szeretnénk, hogy keresztülvigyük azt, amit akarunk a hagyományos pártokkal szemben” – emelte ki. Szintén utalt arra, hogy az AfD „a leggyorsabban gyarapodó politikai erő”. A párt programját vasárnap fogadták el a küldöttek.
Stuttgartban baloldali csoportok tüntettek az AfD ellen. A rendőrség ideiglenesen 4000 személyt vett őrizetbe. Néhány tüntető autógumikat gyújtott fel. A megmozdulás résztvevői a párt nyíltan menekültellenes politikájára utalva ezt skandálták: „A menekültek maradnak, a nácikat kell elűzni”.
A legutóbbi felmérés szerint az Alternatíva ismét megerősödött, s 13 százalék voksolna rá – derül ki az Emnid iroda közvéleménykutatásából, amelyet a Bild napilap tett közzé. Mivel a Zöldek egy pontot vesztettek, s 12 százalékon állnak, így a radikálisok feljöttek a harmadik helyre. A CDU/CSU-ra 33, a szociáldemokratákra 22 százalék voksolna, így esetükben nincs szó változásról. A Balpárt 9, a liberális FDP 6 százalékhoz jutna.