Szíria;Aleppo;bombázások;

2016-05-04 07:32:00

Remény Szíriának

Tizenkét napja folynak az elkeseredett harcok a szíriai Aleppóért a kormányerők és a lázadócsoportok között. Ez idő alatt 250 civil vesztette életét, két kórházat bombáztak le. Genfben intenzív diplomáciai egyeztetések kezdődtek. Tegnap az ENSZ szíriai különmegbízottja Moszkvában tárgyalt, a megoldást egy közös amerikai-orosz nyomásgyakorlásban látják. Lapzártánkkor úgy tűnt, órákon belül megszülethet a megállapodás.

Tizenkét napja folynak heves harcok Szíria második legnagyobb városában, Aleppóban annak ellenére, hogy a február 24-én megkötött tűzszüneti megállapodás ellenére. Mivel a fegyvernyugvás nem vonatkozik a terrorcsoportokra, mint az Iszlám Állam és az an-Nuszra front, a kormányerők arra hivatkozva kezdték el a város ostromát, hogy a terrorcsoportokat támadják. Múlt héten egy gyerekkorházat bombázott le az Aszad rezsim légiereje, tegnap hajnalban a lázadók rakétatámadása semmisített meg egy kórházat. A kiújult aleppói harcokban eddig 250 civil vesztette életét. A Nemzetközi Vöröskereszt tegnapi közleménye szerint kevesebb mint egy hét alatt hét egészségügyi intézményt ért támadás Aleppóban.

A kormányerők válaszlépéssel fenyegettek tegnap. Damaszkusz azt közölte, hogy a visszaszorulóban lévő lázadók átfogó támadást indítottak Aleppo megtartásáért. A szíriai hadsereg elsősorban az al-Kaidához köthető Nuszra Frontot okolja a tegnapi kórház elleni támadásért, és azt hangsúlyozta, hogy más lázadócsoportok is részt vesznek a harcokban, a civilek elleni támadásokban. A Londonban székelő emigráns szervezet, az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja szerint is iszlamista csoportok követték el a tegnapi támadást a kórház ellen.

Az aleppói harcok teljes összeomlással fenyegetik az amúgy is részleges tűzszünetet. A genfi közvetett béketárgyalások mindaddig nem folytatódnak, míg a városban nem rendeződik a helyzet. Múlt hét végén, amerikai-orosz nyomásra született ugyan egy megállapodás arra vonatkozóan, hogy Damaszkusz, Latakia és Aleppo tartományokban is beszüntetik a harcokat, de ez csak az első két régióban valósult meg.

A nemzetközi diplomácia lázasan keresi a megoldást. Hétfőn Genfbe utazott John Kerry amerikai külügyminiszter és telefonon egyeztetett orosz kollégájával, Szergej Lavrovval is. Ezt követően közölte, hogy Oroszország és az Egyesült Államok megegyezett arról, hogy megnövelik a fegyvernyugvást ellenőrző genfi munkacsoport létszámát, hogy a tűzszünet betartatása hatékonyabbá válhasson és Aleppóra is kiterjedjen. Kedden Moszkvába érkezett Staffan da Mistira az ENSZ szíriai különmegbízottja. Az orosz és amerikai erők közötti tárgyalások végéhez közeledünk egy aleppói tűzszünetről.

Remélem, hogy hamarosan, talán a közeli órákban bejelenthetjük ezt a döntést, mondta Mistura a Lavrovval tartott közös sajtótájékoztatón.

Tegnap hajnalban több mint 35 légicsapást mértek - egyelőre nem tudni, hogy orosz vagy amerikai gépek - az Iszlám Állam főhadiszállására Rakkára.