Panama Papers;offshore-botrány;Direkt36;Mossack Fonseca;

2016-05-05 07:20:00

Offshore-botrány magyar szereplőkkel

Hétfőig csak csöpögtetik, aztán szándékaik szerint tömegével hozzák nyilvánosságra a offshore-cégekről szóló információkat a Panama-papírokat feldolgozó újságírók. Kezdetnek több dúsgazdag magyarról derült ki, hogy tengerentúli vállalkozásokban érintettek, egy kis svájci faluban pedig szintén tehetős magyarokból álló kolónia "telepedett" le.

A Panama-iratokon dolgozó 80 ország 400 újságíróját összefogó Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ) hétfőn kereshető adatbázist nyit meg, amelyhez ígéretük szerint bárki hozzáférhet. Emellett a Süddeutsche Zeitung német lap - amelyik megkapta a kiszivárogtatott dokumentumokat - a jövő héten újabb szenzációs ügyekkel áll elő - ígérik. Az első anyagokat a konzorcium valamennyi tagja egyszerre, április 3-án, közép-európai idő szerint 20 órakor jelentette meg. A kutatásban résztvevő újságírók rendkívül elővigyázatosak, amit az is mutat, hogy az első megjelenés előtt egy évig teljes titokban dolgoztak.

A magyar szálakat kutató Direkt36 oknyomozó portál a Forbes magazinban újabb offshore eseteket dolgozott fel, ezúttal a Panama-iratokban szereplő gazdag magyarok cégeire helyezve a hangsúlyt. Így került képbe a leggazdagabb magyar, Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, aki egy yacht - vagy ahogyan a bankvezér nevezi, vitorlás katamarán - üzemeltetésére alapított offshore-céget rendkívüli gyorsasággal, s a kézen-közön ilyen cégek alapítására szakosodott panamai Mossack Fonseca ügyvédi iroda is belefolyt az ügybe. Csányi magyarázata szerint a hajót egy máltai cégen keresztül birtokolja, és az ezen dolgozó személyzet munkáltatói jogait egy, Csányi felesége nevén lévő offshore cég látja el.

Volt offshore-kötődése Szemerey Tamás üzletembernek is, aki nem mellesleg Matolcsy György egyik unokatestvére és az MNB-alapítványok körül kirobbant botrányban is érintett. Szemerey 2009 májusa és 2010 júniusa között volt tulajdonosa és igazgatója egy Sunjoy Development nevű, a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett cégnek, amelyet Európán kívüli technológiai fejlesztésekhez használt volna, de állítása szerint már kiszállt a társaságból. Szemerey a Direkt36-tal közölte, hogy Matolcsy Györgynek nem szólt az offshore-cégéről, mert “unokatestvéreimnek nem szoktam beszámolni az üzleti tevékenységemről”. Emiatt Újhelyi István szocialista európai parlamenti képviselő lemondásra szólította fel a jegybankelnököt, miután korábban nevében az MNB úgy nyilatkozott, hogy sem családtagjainak sem rokonainak nincs és nem is volt offshore cége. (Elképesztő összetételű hitelportfólióval rendelkezik Szemerey Tamás bankja, a Növekedési Hitel Bank, a hitelezettek döntő része ugyanis rokoni, haveri cég - derítette ki cégbírósági adatok alapján a 444.hu.)

Nem meglepő, hogy Spéder Zoltánnak, az FHB Bank elnökének a neve is előkerült a Panama-iratokból, igaz nem mint tulajdonos, hanem mint két offshore-cég széles jogkörökkel rendelkező meghatalmazottja. Az egyik cég a Whitestone International nevű Seychelles-szigeteki társaság volt, amely éveken át tulajdonolta a jelenleg Spéder érdekeltségébe tartozó CEMP nevű médiavállalatot, az Index.hu kiadóját.

Spéder állítja, hogy nem ő volt a Whitestone tulajdonosa., mint ahogyan a Novum Asset Management nevű cégé sem.

A Forbes említést tesz még Gattyán György pornóüzletből lett milliárdosról, aki a panamai ügyvédi irodán keresztül amerikai cégeket alapított, hogy az ottani letelepedését előkészítse.

A Világgazdaság a hazainál kedvezőbb adózási feltételeket kínáló Svájcban nézett szét, és egy kis településen, Appenzellben számos magyar üzletember lakcímére lelt. Csányi Attila, a Csányi birodalom agrárportfóliójának vezetője azzal magyarázta idegen lakcímét, hogy tanulmányai alatt volt szüksége rá. Ifjú Ádámosi Györgynek, a tőzsdén is jegyzett Appeninn Nyrt. elnökének, Erős Jánosnak, a Magyar Fejlesztési Bank volt vezérigazgatójának és Zsuga Jánosnak, az FGSZ Földgázszállító elnökének viszont cégei is kötődnek az appenzelli címeikhez.