Belgyógyászok nem nagyon bánják, hogy a nyár közepétől megszűnik a diabetikus termékmegjelölés a hazai boltok pultjain található élelmiszerekről. A Népszava kérdésére egy évtizedek óta gyógyító szegedi orvos arra emlékeztetett, a kifejezés olyan általános, hogy eddig sem sokat segített a betegek eligazodásában, ha megfelelő egészséges táplálékot kerestek az üzletekben. Tapasztalatai szerint egyébként azok, akik tudnak róla, hogy cukorbetegek vagy mondjuk lisztérzékenyek, életkoruktól függetlenül odafigyelnek a vásárlásnál a termék összetételére. Nagyon fontosnak tartja a betegek felkészítését a változásra. Az eligazodást a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal segíti majd, együttműködésben az Egy Csepp Figyelem Alapítvánnyal, amely felhívta a közvélemény figyelmét a határidőre, bár az erről szóló magyar jogszabály még nem jelent meg.
A diabetikus termékmegjelölést uniós jogszabályokhoz igazodva törlik a csomagolásokról, de szakemberek azt is hozzáteszik, ez csak Magyarországon jelent átmeneti problémát, a kontinens más országaiban soha nem használták ezt a kifejezést. A július 20-tól hatályba lépő szabályozás miatt természetesen elsősorban a szénhidrát anyagcserezavarral élőknek, vagyis a cukorbetegeknek kell majd jobban figyelniük.
A termékekről eltűnik a már ismert narancssárga pont, illetve a diabetikus jelölés is, amely azt mutatta, hogy az élelmiszerben három százalék alatti a nem fruktózból adódó cukormennyiség. Július második felétől lesz egy átmeneti időszak, amíg ki nem futnak a régi megjelöléssel már a boltokba szállított termékek, de egy idő után már csak olyan feliratok segítik majd a vásárlók tájékozódását, mint alacsony cukortartalmú, cukormentes, hozzáadott cukrot nem tartalmaz, csökkentett cukortartalmú vagy csökkentett energiatartalmú élelmiszer. Ezeknél pontosabb eligazodást kínál a termék csomagolásán lévő tápértéktáblázat. A kötelező és egységes listák a tervek szerint mindig ugyanazon a helyen mutatják meg, mennyi szénhidrát, cukor van a termékben.
-
Alacsony cukortartalmú: a termék cukortartalma nem haladja meg az 5g/100g vagy 2,5g/100ml határértéket
-
Cukormentes: ha a termék cukortartalma nem haladja meg a 0,5g/100g illetve a 0,5g/100ml mennyiséget
-
Hozzáadott cukrot nem tartalmaz: ha a termék készítéséhez nem használtak mono- és diszacharidot, vagy egyéb édesítő hatású élelmiszert (pl. mézet). Azt is jelezni kell, ha „Természetes módon előforduló cukrokat tartalmaz”
-
Csökkentett cukortartalmú: A normál élelmiszerekhez képest legalább 30 százalékkal kevesebb cukrot tartalmaz
-
Csökkentett energiatartalmú: ez sok terméknél a cukor mellett a zsírtartalom csökkentésével is elérhető, az összetevők teljes táblázatát át kell majd bogarászni