KSH;ipari termelés;

2016-05-07 07:22:00

Ötödik hónapja esik az ipari termelés

Mélyponton van a magyar ipar növekedése. Immár ötödik egymást követő hónapban csökkent az ágazat kibocsátása havi összevetésben, és ami igazán meglepte az elemzőket, hogy éves összevetésben is mínuszos lett. Márciusban az ipari termelés volumene 4,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a csökkenéshez az előző évi magas bázis is hozzájárult - közölte első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

Munkanaphatástól megtisztítva a termelés volumene 2,4 százalékkal alacsonyabb volt 2015 márciushoz képest, amikor még 11,4 százalékos volt az ipari kibocsátás éves növekedése. Az előző hónaphoz viszonyítva 1,1 százalékkal csökkent az ipar kibocsátása márciusban. Az első negyedévben pedig mindössze 0,3 százalékkal volt nagyobb a termelés, mint az előző év azonos időszakában.

Mivel előzetes adatokról van szó, ezért nehéz pontosan megmondani, mi okozta a visszaesést, de valószínűleg a feldolgozóipar, azon belül is a járműgyártás és az exportra történő termelés növekedésének lassulása is szerepet játszhatott a gyenge márciusi eredményben - értékelte az adatokat Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője, aki szerint a gyenge évkezdés miatt az idei évben 3-4 százalékos ipari bővülésre lehet kilátás, ami lényegében a fele a tavalyi tempónak.

Az ipari termeléssel együtt a külkereskedelmi mérleg egyenlege is elmaradt a várakozásoktól, 966 millió euró szufficitet jelentett tegnap a KSH. Figyelmeztető jel lehet, hogy mind az export, mind az import csökkent, ami évek óta nem látott konstelláció. Ugyan részletes adatok még nem állnak rendelkezésünkre, de feltételezhető, hogy a vártnál jelentősen gyengébb ipari adatok húzták magukkal lefelé a külkereskedelmi egyenleget. Ha import visszaesésével a továbbtermelésre szánt anyagok behozatala is csökkent, akkor a következő hónapok ipari adatai sem lesznek sokkal szebbek - írja az Mfor.hu.