pedagógusok;Galló Istvánné;köznevelési kerekasztal;

2016-05-07 07:05:00

Gallóné: ez kőkemény politika

"Elbuktuk a dolgot, mert szakmai oldalról közelítjük meg a problémát, miközben ez kőkemény politika" - jelentette ki Galló Istvánné egy csütörtök esti, a közoktatás jövőjével foglalkozó kerekasztal-beszélgetésen.

Az MTI tudósítása szerint a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke azt mondta: a közoktatás problémáit csak akkor lehet megoldani, ha a kormány 180 fokos fordulatot vesz, vagy ha leváltják. Ez a kormány ugyanis alapvetően nem akar változtatni a közoktatás rendszerén, csak olyan intézkedéseket hoz, amelyek az elégedetlenség csitítására jók, "és ezzel meg fogják nyerni a pedagógusokat" - vélekedett.

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke viszont úgy látja, van esély arra, hogy "tanárlázadás" elérje céljait, ehhez azonban "hosszú küzdelemre kell berendezkedni, és ez a küzdelem nem fogja nélkülözni a bozótharcot sem". Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője arról beszélt, hogy a közoktatás értelmetlen központosításával "irgalmatlan pénzek mentek el a semmire", attól pedig, hogy egy Klik helyett 57 lesz, az elv nem fog megváltozni. Szólt arról is, hogy a szakképzésben is egyre nagyobb a botrány, aminek oka, hogy a képzésből kiveszik a közismereti tárgyakat, így a diákoknak nem lesz természettudományos műveltségük.

De van itt más baj is: tavaly óta zajlik a magániskolák kiszorítása a szakképzésből azzal, hogy az intézményeket erőszakosan államosítják. Igaz, Odrobina László, a Nemzetgazdasági Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára a Világgazdaság pénteki számában úgy nyilatkozott: nincs szó államosítási kényszerről, a nem állami fenntartóknak "csupán lehetőségük van" arra, hogy önkéntesen csatlakozzanak valamely szakképzési centrumhoz. Azt viszont már elfelejtette megemlíteni - mint arra Horn György, az Alapítványi és Magániskolák Egyesületének elnöke is felhívta a figyelmet -, hogy ha a magániskolák nem lépnek be valamelyik centrumba, alig vagy egyáltalán nem kapnak szakképzési keretszámot, illetve ahhoz társuló állami normatívát. Akik csatlakoznak, a centrum tagintézményévé válnak, így elveszítik OM-kódjukat, az igazgatók pedig munkáltatói jogukat.