A Szabad Tér Színház és a kaposvári Csiky Gergely Színház közös produkciója kettős jubileumhoz kapcsolódik: Shakespeare halálának 400. évfordulóján az emlékév kiemelkedő bemutatója, amellyel az idén 70 éves írót is köszöntik. A darab a Városmajori Szabadtéri Színpadon június 25-én, augusztus 27-én és 28-án is látható, az előadás ősztől pedig a kaposvári színház repertoárját gazdagítja.
A Shakespeare királynőjét először a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház mutatta be 2001-ben Bagó Bertalan rendezésében.
Bereményi Géza az MTI-nek elmondta, hogy a drámát a zalaegerszegi színház számára írta, ahol akkoriban művészeti vezetőként dolgozott. Mint mondta, a mostani munkára Bán Teodóra fesztiváligazgató és Rátóti Zoltán, a kaposvári színház vezetője kérte fel, a művet a Shakespeare-év alkalmából szerették volna bemutatni. Régi vágya volt, hogy a Shakespeare királynőjét újra elővegye, változtatott a szereplők számán, a jeleneteken, sok mindent átírt.
Elmondta: a dráma I. Erzsébet uralkodásának utolsó éveit öleli fel, az 1600-as évek elején játszódik. Shakespeare és I. Erzsébet a dráma egyenrangú két szerepe. A Szerelmes Shakespeare című filmre utalva a szerző azt mondta, darabjának a Politikus Shakespeare címet lehetne adni, bemutatja azokat a politikai intrikákat, amelyekbe óhatatlanul belekerül színháza, a Globe.
Bereményi Gézát gyerekkora óta érdekli a téma, a reneszánszkori élet. A darabban a színházat és a korabeli politikai terepet, a királyi udvart ismerheti meg a néző. "Azt mondták akkoriban, hogy az udvar színház, a színház pedig királyi udvar" - jegyezte meg.
Arról beszélt, hogy a színház önkéntelenül is politizál, mivel sokan nézik. A korabeli Globe-előadásokat alkalmanként háromezer néző előtt játszották, óhatatlanul politikai figyelmet kaptak.
A műben a királyváltás politikai izgalmai és a Globe Színház abban a korszakban bemutatott darabjai szerepelnek: a II. Richárd, a III. Richád, a Szentivánéji álom, a darabok színre vitelének körülményeiről szól a színpadi produkció. Shakespeare nagyon sok királydrámát írt, és kénytelen volt jól ismerni a korabeli politikai körülményeket Londonban - tette hozzá.
Bereményi Géza sokat olvasott a témáról és használta a történelmi forrásokat, amelyekhez a maga módján hűséges a darab. A dráma hiteles, csupa korabeli esemény, intrika jelenik meg benne. Színre lép Essex, a királynő kegyence, Cecil, az államtitkár, Francis Bacon, a tudós és koronaügyész, valamint a Shakespeare nagy alakjait játszó Richard Burbage színész és Benjamin Jonson, az író.
A Galambos Péter rendezésében látható előadás zeneszerzője Melis László. Az I. Erzsébetet játszó Udvaros Dorottya és a Shakespeare-t alakító Rátóti Zoltán és Kelemen József mellett a darabban Kovács Zsolt, Schlanger András, Hüse Csaba, Gyuricza István, Fándly Csaba, Váncsa Gábor és Szvetnyik Kata szerepel.