Tegnap indult útnak a romániai Hargita megyébe a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat önkéntes orvos-csoportja, hogy a megyei kórházban és gyermekintézményekben végezzen szűréseket és ahol kell, kezeléseket. Az évente kétszer megszervezett akcióban most is visznek gyógyszereket, gyógyászati segédeszközöket, a szakorvosok továbbképzéseket is tartanak erdélyi kollégáiknak.
Tavaly az önkéntes magyar egészségügyi dolgozók több mint 10 ezer vizsgálatot végeztek, 40 gyermeket segítettek magyarországi műtétekhez vagy kezelésekhez. A gyermekorvosok mellett fogorvosok és nőgyógyászok is tagjai a csapatnak.
A Népszava megkeresésére több segélyszervezet is beszámolt hasonló missziókról. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat önkéntes orvosai 2006 óta alkalmanként 3-5 napot töltenek el az elzárt moldvai csángó falvakban, ahol kevés az orvos, vagy nehezen érhető el az egészségügyi ellátás. A nyugat-ukrajnai Lvovban oktattak, a 2014-es kijevi forradalomban, majd később orvosi műszerekkel és eszközökkel segítették az ukrajnai háborúban megsérült civilek és katonák ellátását. Szerbiában a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás a máltaiak segítségével terjed, ahogyan egyébként ők indították el évekkel ezelőtt Magyarországon is. Ide tartozik afrikai ivóvíz missziójuk is, amelynek keretében Kenyában, Ugandában és Tanzániában egészséges ivóvizet szolgáltató állomásokat építettek ki a fertőzések terjedésének megelőzésére.
A Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapatai és orvosai a világ bármelyik részébe elutaznak, hogy segítsenek a humanitárius, vagy természeti katasztrófák áldozatainak. A helyi kormánytól vagy nemzetközi szervezetektől érkező felkérésre vesznek részt a mentésben, majd a sérültek ellátásában és a járványok megfékezésében, mindig összehangolva munkájukat más nemzetközi segélycsapatokkal. Az utóbbi évekből a Népszavának kiemelték a Líbia és Tunézia határán, valamint Észak-Koreában 2011-ben nyújtott mobil sürgősségi orvosi ellátást és humanitárius segítségnyújtást, a fogyatékos gyermekek terápiás fejlesztésének vietnami programját. Több mint öt éve, a tragikus földrengés óta dolgoznak Haitin, de segítettek a 2013-as tájfun után a Fülöp-szigeteken is. Dél-Szudántól Szíriáig, Örményországtól Nepálig sokfelé gyógyították már az ellátás nélkül maradt embereket, ahogy ott vannak Szerbiában és Horvátországban is a Baptista Szeretetszolgálat munkatársai a menekültek támogatására.
Az Ökumenikus Segélyszervezet is higiéniai csomagok szétosztásától a tiszta ivóvízellátás biztonságának megteremtéséig sorolta a részvételükkel megvalósuló nemzetközi projekteket, de egészségügyi adományok vagy fejlesztések sora is a nevükhöz fűződik. 2010-ben orvosi eszközöket juttattak el Indiába, másfél évtizede tart afganisztáni missziójuk is, amelynek keretében egyebek mellett alapellátó intézményt építettek, más kórházakba eszközöket vittek. Kötszereket, sebészeti eszközöket szállítottak Haitire és Líbiába, csakúgy, mint Kárpátaljára, ahol emellett rehabilitációs és pszichoszociális programokat is indítottak a harcok sérültjeinek. Irakban most is tart a fogyatékkal élőket segítő programjuk, és az idén már Szerbiába is jutottak kórházi eszközök.
A magyar egészségügyi segítség más segélyszervezeteken vagy egyházi szeretetszolgálatokon keresztül is eljut a bajban lévőkhöz. Önkéntesek és adományozók tucatjai állnak ezen szervezetek mögött, munkatársaik pedig nem egyszer épségük, sőt életük kockáztatásával vizsgálják, kezelik betegeiket. Mert ilyenek (is) a sokat bírált magyar orvosok.