Németország;CSU;CDU;

- Harcias hangulat a jobboldali testvérpártoknál

Egyelőre nem várható a német kereszténydemokrata uniópártok között viszony javulása. Éppen ellenkezőleg. Erre lehet következtetni legalábbis Markus Söder bajor pénzgyminiszter szavaiból, aki szerint sosem volt ennyire rossz a CDU és a CSU kapcsolata, ráadásul meglátása szerint a jobboldali radikális Alternatíva (AfD) megerősödéséért Angela Merkelt terheli a felelősség.

Söder kijelentései azért nyomnak sokat a latba, mert Horst Seehofer jelenlegi CSU elnök, bajor miniszterelnök helyére pályázik. Először a kormányfői, majd a pártelnöki funkciót kaparintaná meg, s esélyei távolról sem tűnnek rossznak. Söder radikálisabb álláspontot képvisel még Seehofernél is a menekültkérdésben. Jobbról támadja a CSU első emberét.

A bajor pénzügyi tárcavezető a ZDF televízió Berlin direkt című programjában annak a véleményének adott hangot, hogy a CDU és a CSU közötti viszony rosszabb, mint 1976-ban, amikor időlegesen szakításra is került sor az uniópártok között a CSU-t vezető Franz-Josef Strauss, és a CDU elnöke, Helmut Kohl között.

Söder szerint Merkel hibája az AfD előretörése, mert „jobboldali vákuum jött létre” a CDU-ban, azáltal, hogy a kancellár „baloldali politikát” folytat. Szerinte a „konzervatív, hazafias és nemzeti választóknak is meg kell találniuk a politikai hazájukat”.

A CDU frakcióvezetője, Volker Kauder ugyanakkor elutasította azokat a követeléseket, amelyek szerint a CDU-nak irányváltásra van szüksége. Szintén a ZDF-nek nyilatkozva kifejtette, csak feltételesen igaz Straussnak az az egykori mondata, amely szerint a CDU/CSU-tól jobbra nem létezik demokratikus párt. Elismerte, hogy az uniópártok között vannak véleménykülönbségek, kivált a menekültkérdésben.

Andreas Scheuer, a CSU főtitkára azt közölte a Bild am Sonntagnak, hogy ezen véleménykülönbségeket a két párt júniusi csúcstalálkozóján akarják tisztázni. Ha ez nem sikerül, akkor a CSU önálló kampányt folytat majd a 2017-es választás során.

Az infratest dimap ügynökség szerint a megkérdezettek 45 százaléka támogatná, hogy a CSU-ra ne csak Bajorországban, hanem Németország teljes területén szavazni lehessen. 40 százalék azonban ezt nem tartaná jó ötletnek. Az uniópártok szavazói körében 49 százalékos a támogatók, 43 az ellenzők aránya.