Követhetetlenné vált több mint kétmilliárd forint olyan uniós támogatás, amit hivatalosan a fogászati turizmus fejlesztésére osztottak ki. A pénzek valódi sorsát vélhetően még Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára sem tudja, vagy nem akarja tudni – amint ez egy írásbeli kérdésből kiderül. Először az államtitkárhoz érkezett az ügyben írásbeli kérdés, csütörtökön pedig Lukács László szólította fel az NGM-et, hogy tisztázza egyebek között annak a 11 cégnek a szerepét, amely összesen 318 millió forintot nyert el egy „gyanús” fogászati turisztikai pályázaton.
Emlékeztető, a Népszava írta öt éve, 2011 májusában:
A fogturizmus kedvezményezetteinek kiutalt egymilliárd forintos állami támogatást sokan a kormányfő fogorvosa által kijárt pénznek tartják, mások viszont helyeslik az elképzelést, amely támogatást jelentene a magyar fogászoknak, hogy helytállhassanak a nemzetközi versenyben. Abban azonban mindenki egyetért, hogy ez nem nevezhető kitörési pontnak a magyar gazdaságban, mivel az itt generált 30-40 milliárdos bevétel eltörpül a magyar egészségügyi piac 1500 milliárdja és a bruttó hazai nemzeti össztermék 28 ezermilliárdja mellett.
Most a Magyar Nemzet megtudta, több olyan fogászati vállalkozás is részesült 28-29 millió forint vissza nem térítendő támogatásban, amelyek feltehetően csak papíron léteztek, és a valóságban fogászati ellátást nem nyújtottak. Az uniós forrást az Innováció a fogászatban című pályázat biztosította, amely egyébként a fogászatok eszközbeszerzését, esetleg a fogászok bérét támogatta.
Kiderült az is: több társaság esetében még a telephelyek is azonosak. A lap munkatársai elmentek több fogászat megjelölt székhelyére, ám csalódniuk kellett: a kapucsengőn mindössze egy D Dental Klíma elnevezésű kft.-t találtak, ám – mint kiderült – ez egy felszámolás alatt álló cég. De a szomszédok sem tudtak arról, hogy valaha is működött volna bármilyen fogászat az épületben.
A Magyar Nemzet teljes oknyomozó cikke itt olvasható.