hoki;jégkorong válogatott;

2016-05-17 00:53:00

Jégkorong - Kikaptunk a németektől

A magyar válogatott 2:37 perccel a vége előtt kapott góllal és egy üres kapus találattal 4-2-es vereséget szenvedett a német csapattól az oroszországi jégkorong-világbajnokság szentpétervári csoportjának utolsó, hetedik fordulójában hétfőn, így a keddi, fehérorosz-francia mérkőzés eredményétől függ, hogy bennmarad-e az élvonalban.

Rich Chernomaz szövetségi kapitány együttese azzal a tudattal vághatott neki az összecsapásnak, hogy ha 60 perc alatt, azaz három pontot érően győz, jövőre is a elitben marad. Sofron korai góljával egészen a 32. percig sikerült vezetnie a magyar csapatnak. A záró játékrész elején fordítottak az egyre nagyobb iramot diktáló németek, ám gyorsan jött az egyenlítés. A hajrában egy takarásból leadott távoli lövéssel végül nyert a rivális. A magyar csapat csak akkor szerepelhet jövőre is az élvonalban, ha a fehéroroszok nem szereznek pontot a franciák ellen kedden.

Eredmények:

7. forduló:

B csoport (Szentpétervár):
Németország-Magyarország 4-2 (0-1, 1-0, 3-1)

Ljubilejnij Aréna, 4000 néző: v: Frano (cseh), Olenyin (orosz)
gól: Hager (32.), Reul (42.), Braun (58.), Goc (60.), illetve Sofron (10.), Wehrs (45.)

A kapuban Rajna Miklós kezdett, míg Hetényi Zoltán, a visszavonuló Banham Frank és a keret legfiatalabbja, Garát Zsombor maradt ki, azaz a fehéroroszok felett két nappal korábban történelmi sikert arató együttes állt fel. Az egymás elleni mérleg nyomasztó német fölényt mutatott (1 győzelem, 4 döntetlen és 14 vereség ellenük), és tétmérkőzésen tíz vereség mellett is csak két döntetlent (az 1937-ben és 1965-ben) sikerült elérni, ráadásul a rivális keretében öt NHL-es sztár kapott helyett. A németek a jobb negyeddöntős kiemelésért léptek pályára, ezért senkit sem tartalékoltak.

Az első helyzet a magyarok előtt adódott, Sofron István - aki korábban Németországban volt légiós - a védő szorongatásában kilépése után lőtt mellé. A védekezésből sikerült gyorsan átváltani támadásba, sőt, egy eladott korong után Kóger Dániel szólóból nem talált be. Amikor mindkét oldalon egy-egy játékos ült kinn a büntetőpadon, Bartalis István lecsorgó korongjára Sofron csapott le. Az NHL-es kapus, Thomas Greiss a botjával kiszúrt, ám hibázott, így a magyar csatár az üres kapuba lőtt (0-1). A védelem szilárdan állta a rohamokat, és közben Bartalis majdnem újabb gólt szerzett. A szünet előtt Magosi Bálint kapott kiállítást, emberhátrányban Rajnának kellett nagyot védenie lábbal.

Az áthúzódó büntetés során a magyar kapusnak szerencséje volt, majd később is a kapuvas mentett helyette. Állandósul a német fölény, kőkeményen kellett védekezni, blokkolni. Sofron átkarolásért kapott büntetést, a lövések azonban elhaltak Rajna testén, és nem volt veszélyes kipattanó sem. Kóger is a támadó harmadban elkövetett szabálytalanságért kapott két percet, ám egy rossz felszabadítási kísérlet után Patrick Hager passzkísérlete a menteni igyekvő Vas Márton jobb lábáról bepattant (1-1).

A harmad vége előtt Greiss minden tudására szükség volt, hogy ne kapjon gólt: Sofron kísérelte után a korong a gólvonal felé csúszott, ám a New York Islanders hálóőre vetődve, a botjával még vissza tudott nyúlni. A záró felvonás elején beszorult a válogatott, Rajna nem tudott rátenyerelni a korongra, amely a védő Denis Reul elé került, és óriási lövést zúdított a jobb felső sarokba (2-1). Jött egy újabb német kapuvas, majd Galló Vilmos közeli próbálkozását védte Greiss. A 45. percben Wehrs Kevin lövése pattant meg egy védő botján, így egyenlítésnek örülhetett a közel 1000 fős magyar szurkolósereg (2-2). Ez volt a vb-n az első klasszikus hátvéd gól a magyar csapattól.

A folytatásban alig maradt erő a támadásokra, ám a védelem hősies, Rajna peidg magabiztos volt. Az 58. percben "megtört a jég", Constantin Braun átlőtte a védőfalat (3-2). A végén Marcel Goc üreskapus góllal állította be a végeredményt. A pont nélküli vereség azt jelenti, hogy a magyar válogatott kizárólag abban az esetben őrzi meg élvonalbeli tagságát, ha a fehéroroszok kedden nem szereznek pontot a franciákkal szemben.

Korábban:
Kanada-Franciaország 4-0 (1-0, 1-0, 2-0)

Az állás: 1. Kanada 18 pont/6 mérkőzés (34-4), 2. Finnország 18/6 (25-6), 3. Németország 13/7, 4. Egyesült Államok 9/6, 5. Szlovákia 6/6, 6. Franciaország 5/6, 7. Magyarország 3/7 (12-31), 8. Fehéroroszország 3/6 (13-32)

A csoport (Moszkva):
Dánia-Kazahsztán 4-1 (3-0, 1-1, 0-0)

korábban:
Oroszország-Norvégia 3-0 (0-0, 2-0, 1-0)

Az állás: 1. Csehország 15 pont/6 mérkőzés (22-8), 2. Oroszország 15/6 (28-9), 3. Svédország 13/6, 4. Dánia 11/7, 5. Svájc 8/6, 6. Lettország 6/6, 7. Norvégia 5/6, Kazahsztán 2/7