taxisok;taxis demonstráció;Uber;taxistüntetés;

 A legutóbbi taxis demonstráció május 10-én. MTI Fotó: Kovács Attila

- Uberről vitáznak a Házban - Tüntettek a taxisok az Erzsébet hídon (Fotók)

Ma tárgyalja az Országgyűlés Seszták Miklós, nemzeti fejlesztési miniszter törvényjavaslatát, amely gyakorlatilag lehetővé tenné hogy a hatóságok blokkolják az alkalmazást. A taxisoknak azonban úgy tűnik, ez sem elég, ismét utcára vonultak ugyanis, hogy megbénítsák a főváros közlekedését. Bár a tüntetés délután 1 órakor véget ért, a fővárosiakat egyre jobban zavarják a folyamatos útkorlátozások, egy demonstráció is szerveződik már a Facebookon, amihez bárki csatlakozhat, akinek elege van abból, hogy a taxisok időről időre megnehezítik Budapest életét.

A Parlament keddi ülésnapja délelőtt 11 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődött, ezután tartottak általános vitát a kormány indítványáról, amely blokkolhatóvá tenné a törvénytelen személyszállítást végző szolgáltatók honlapjait. 

Megírtuk: annak ellenére, hogy egy 2016 februárban életbelépő kormányrendelet lehetővé tette a jogosulatlanul taxizóknál a rendszámtábla levételét, továbbá az engedély nélküli taxis diszpécserszolgálatot ellátó szervezetek 300 ezer forintra bírságolását, a Parlament kétnapos ülésén további szigorításokról tárgyalnak a képviselők az Uber betilthatóságáról.

Törvénnyel lehetetlenítenék el az Ubert
Az "engedély nélkül, személygépkocsival végzett személyszállító szolgáltatáshoz kapcsolódó jogkövetkezményekről" szóló törvényjavaslat lényegében az Uber ellehetetlenítését szolgálja. A friss javaslatot Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter nyújtotta be, a legfontosabb intézkedések az alábbiak:
- A közlekedési hatóság elrendelheti az engedély nélküli személyszállítási szolgáltatást biztosító vagy népszerűsítő hírközlő hálózat hozzáférhetetlenné tételét. Ez a gyakorlatban a szolgáltatás blokkolását jelentheti.
A blokkolás egy évre szól, végrehajtását pedig a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) ellenőrzi majd.
- A blokkolás alapja az lesz, ha egy szolgáltatás nem felel meg a kormány rendeletében meghatározott diszpécserszolgálati vagy önálló diszpécserszolgálati tevékenységre vonatkozóan megállapított követelményeknek.
- A jövőben az engedély nélküli személyszállításon kapott sofőröket 9 büntetőponttal sújtják.
Ha egy szolgáltató a blokkolásnak nem tesz eleget, akkor 50 000-200 000 forint közötti bírsággal sújtható, ami többször is kiszabható.
A törvényjavaslat egyik célja annak biztosítása, hogy az egyéb megelőző hatósági intézkedések eredménytelensége esetén akadályozza meg a jogellenesen működő taxi, vagy taxi jellegű diszpécser-szolgáltatásokhoz való internetes hozzáférést. Az előterjesztés szerinti törvénymódosítás ennek megfelelően lehetővé teszi, hogy a fővárosi/megyei kormányhivatal (mint közlekedési hatóság) elrendelhesse az olyan internetes tartalom blokkolását, amely közvetlen hozzáférést biztosít a jogellenes diszpécser-szolgáltatáshoz vagy közvetlenül népszerűsíti a jogellenes diszpécser-szolgáltatást, az igénybevételhez szükséges lépések bemutatásával - olvasható a javaslat indoklásában.


Nagy dugók a fővárosban

Míg a képviselők az Országgyűlésben vitáznak, a taxisok sem lustálkodnak, ma 8 órától tüntettek a fővárosban, ezért korlátozásokra kellett számítani a Hősök tere-Dózsa György út-Thököly út-Rákóczi út-Kossuth Lajos utca-Erzsébet híd-Szent Gellért rakpart-Erzsébet híd útvonalon - közölte a BKK, hozzátéve, hogy 9 órától az Erzsébet híd Pestre vezető oldalán is sávlezárások voltak.

Taxisok tüntetése az Erzsébet hídon. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

Taxisok tüntetése az Erzsébet hídon. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

A köztévé délelőtt tíz órakor arról tudósított, hogy hatalmas a dugó a Hegyalja úton, az itt veszteglő autóbuszokból tömegével szálltak le az emberek, hogy gyalog folytassák az útjukat. A riporter szerint az autósok egyre türelmetlenebbek a folyamatos demonstrációk miatt, többen dühödten kiabáltak a forgalomkorlátozás és a dugó miatt.

Kora délutánig tartottak ki a taxisok

Kora délután véget ért a taxisok demonstrációja a fővárosban, a résztvevők elhagyták az Erzsébet hidat, így megindulhatott a forgalom az összes sávban. A tüntetők reggeltől két sávot foglaltak el a híd Pest felé vezető oldalán, a forgalom a fennmaradó négy sávon haladt, kettőn Budára, kettőn Pestre. Az év eleje óta ez volt a hatodik taxisdemonstráció Budapesten a közösségi személyszállítás betiltásáért, illetve a szolgáltatás megfelelő szabályozásáért.

Ellentüntetés szerveződik

A taxisok a folyamatos tüntetésekkel nem éppen vívták ki a fővárosi társadalom taxisokon kívüli részének szimpátiáját, a Facebookon már szerveződik is egy demonstráció a tüntető taxisok ellen, Ne utazz taxival június 1-én! felszólítással. A megmozduláshoz bárki csatlakozhat, aki megelégelte, hogy az Uber és más magánszemély-szállítási szolgáltatások miatt tüntető taxisok időről időre megbénítják Budapest életét. Eddig már több mint tízezren jelezték, hogy aznap nem ülnek taxiba.

A legutóbbi taxis demonstráció május 10-én. MTI Fotó: Kovács Attila

A legutóbbi taxis demonstráció május 10-én. MTI Fotó: Kovács Attila

A felhívás így szól: Elég volt az állandó taxis tüntetésekből! A mai napon most MI átlagemberek tiltakozzunk a taxisok ellen. Nem kell az úttorlasz, a város lezárása. Egyszerűbb dologgal kell bénítani a taxis társadalmat. Ne utazz taxival a mai napon! Senki nem fog taxit hívni és beülni hozzájuk. Így lehet békésen tudtukra adni, hogy nem kérünk a magas díjakból, pofátlan viselkedésükből, átveréseikből, hülyének nézésükből - írták a szervezők az esemény közösségi oldalán.

A legutóbbi taxis demonstráció május 10-én. MTI Fotó: Kovács Attila

A legutóbbi taxis demonstráció május 10-én. MTI Fotó: Kovács Attila

Bírságolnak, de nem elég hatékonyan
Az év eleje óta csaknem 3,6 millió forint mulasztási bírságot szabott ki Uber-szolgáltatókra a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a revizorok kiszűrtek 20 adószám nélküli sofőrt, és a rendőrséggel, valamint a BKK-val közösen végzett ellenőrzéseken 4 rendszámot is levettek uberes kocsikról.
A NAV két revizora "próbafuvar" keretében veszi igénybe az Uber-szolgáltatást. Az érkezési címen a közlekedési központ és a rendőrség munkatársai fejezik be az ellenőrzést. A revizorok az adózási szabályok megszegéséért mulasztási bírságot szabhatnak ki, a BKK a taxizásra vonatkozó engedélyek és feltételek meglétét vizsgálja, melyek hiánya esetén a rendőrség leveheti az autó rendszámát.
Az adóhivatal nem csak azt ellenőrzi, hogy a sofőr ad-e szabályos számlát és van-e adószáma. A revizorok tapasztalata szerint a szolgáltatást számos esetben olyan személygépkocsival végzik, amely egy cég tulajdonában van, a sofőr pedig egy másik társaság alkalmazottja. A NAV ezekben az esetekben a cégeknél is megvizsgálja a működés és a foglalkoztatás szabályszerűségét.
Az Uber-sofőrök a tevékenységet egyéni vállalkozóként vagy gazdasági társaság alkalmazottjaként végezhetik, tehát adószám és bejelentés mindenképpen szükséges. Mindemellett a szolgáltatáshoz egyéb adókötelezettségek is tartoznak, például számlát kell adni, bevallást kell készíteni és nem utolsó sorban, adót kell fizetni - emlékeztet a NAV a közleményben.
Mindezekkel az eredményekkel a taxisok nem elégedettek, akik az elmúlt időszakban többször is demonstrációt tartottak, mondván: a kormány nem veszi komolyan követeléseiket, nem vettek le elég rendszámot és nem bírságoltak elég "fekete fuvarozót".

Németh Szilárd úgy kommentálta a múlt héten az ATV Szabad szemmel című műsorában történteket, hogy ez nem a Szabad szemmel, hanem a csukott szemmel című műsor volt, a rezsibiztos ugyanis kihallgatószobában érezte magát, amikor vitapartnere, Szigetvári Viktor Együtt-elnök a rendszeres "sorosozás" után antiszemitizmussal vádolta kérdésében. A fideszes politikus a Magyar Hírlapnak nyilatkozott a stúdióból való kivonulása után.