Hiába vették elő a családját, azok a vádak is mind blöffök: például kiderült, hogy nem unokatestvére, Szemerey Tamás tulajdonában van a VS.hu-t és az Origót is kiadó New Wave-csoport, amely korábban több mint félmilliárd forintos támogatást kapott a Pallas Athéné alapítványoktól. Bárándy erre úgy felelt, a szocialisták nem a jegybankot támadják, hanem Matolcsyt, mivel ő és a rokonai lopták el a közpénz. A jegybankelnök viszontválaszában újból hangoztatta, hogy az őt érő támadásoknak nincs alapjuk, a balliberális ellenzék pedig a "jövőben sem fogja elérni egyetlen célját sem".
Matolcsy nem sokáig marad az MNB élén, legalábbis Tóbiás József ezt szeretné ma elérni azzal, hogy felmondólevelet visz a jegybankelnöknek. Az MSZP-elnök szerint ugyanis a jegybanki alapítványokon keresztül a Fidesz választási kampányát támogatják. Tóbiás felhívta a figyelmet: a jegybanktörvény szerint az MNB politikamentesen működik, vezetői függetlenek a politikától, ám az elmúlt napok hírei alapján világos, hogy Matolcsy közvetetten a Fidesz esetleges választási győzelmét hívatott támogatni azokból a milliárdokból, amelyek az alapítványain keresztül rendelkezésére állnak. Az ellenzéki politikus mindezt Lentner Csaba Echo Tv-s nyilatkozatára alapozta, amelyben az MNB-alapítványok kuratóriumi tagja többek közt fontosnak tartotta, hogy az alapítványok támogassák a Matolcsy-féle unortodoxia bírálói elleni küzdelmet.
Tóbiás szerint ezzel az is világossá vált, hogy az MNB elnöke törvényi értelemben nem független, hanem fideszes politikus: "ha pedig politizálni akar, azt nem jegybankelnökként kell megtennie" - közölte. Hozzátette, még az eddigieknél is indokoltabbá vált, hogy parlamenti vizsgálóbizottságot hozzanak létre Matolcsy ügyeinek kivizsgálására, az ehhez szükséges határozati javaslathoz tegnap összegyűltek az aláírások. A Fidesz szerint "az az MSZP vádaskodik, amely tele van korrupciós ügyekkel".
A Fővárosi Főügyészség kedden törvényességi ellenőrzési eljárást kezdett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hat alapítványával szemben, amiért a közpénzből létrehozott szervezetek nem írtak ki közbeszerzéseket az amúgy botrányosan drága megrendeléseikre - derült ki az MSZP által közölt dokumentumokból.
A jelenleg hatályos közbeszerzési törvény szerint a szolgáltatások és áruk beszerzése esetén 8, építési munkák esetén pedig 15 millió forint felett kötelező közbeszerzést kiírni. Ilyenből pedig bőven volt az MNB-alapítványoknál. Ha kiderül, hogy az alapítványok valóban elmulasztottak tendert kiírni a nagyobb kiadásaikra, akkor legfeljebb azok értékének 15 százalékának megfelelő összegre bírságolhatják őket, és semmissé válik a szerződés.
Miután interjúja körbejárt a nyilvánosságban, Lentner polgári ellenállásra szólított fel a Magyar Időkben, ugyanis szerinte kiforgatták a szavait. A támadások mögött Lentner szerint a "neoliberális gazdaságpolitika hívei, képviselői állnak, akik visszatérnének a 2010 előtti állapotokhoz". Tegnap a parlamentben a szocialista Tóth Bertalan napirend előtt vetette fel, hogy magyarázatra szorulnak Lentner kijelentései, amelyek szerint az MNB alapítványok költésein is múlhat a Fidesz 2018-as választási sikere. Válaszában Tállai András megvédte a közgazdászt, az államtitkár szerint a nyilatkozatot szándékosan félreértelmezték.
Eközben újabb médiavállalkozásra derült fény, amelyet az MNB támogatott: az elmúlt évben összesen 40 millió forintot kapott a Kerényi Imre nevével fémjelzett, nyíltan kormánypárti Magyar Krónika című lap. A folyóiratot tavaly 30 milliónyi közpénzzel támogatta az MNB, az idén pedig a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) adott 10 millió forintot a Bencsik Gábor főszerkesztésével megjelenő újságnak - derítette ki a Népszabadság. Összehasonlításképp a Nemzeti Kulturális Alap a többi irodalmi, kulturális folyóirat támogatására összesen 144 millió forint állami támogatást adott.