Éhen halt egy másfél éves kislány Gyöngyösön. A mindössze három kilósra fogyott gyermek holttestére a mentők bukkantak rá május 12-én, miután a szülők értesítették őket. Mint kiderült, a kislány ekkor már órák óta halott volt. A rendőrség május 13-án indított nyomozást gondatlanságból elkövetett emberölés miatt, egyelőre ismeretlen tettes ellen. A Bors bulvárlap információi szerint a tragédia K. Gusztáv kőfaragó művész lakásában történt. A férfi élettársával és két gyermekével lakott itt, a család hűtőszekrényében állítólag volt elég élelmiszer. Maga a lakás is szépen berendezett, jól szituált otthon képét mutatta.
A gyereket november óta nem látta orvos, pedig ebben a korban havonta kellene ellenőrzésekre vinni. Úgy tudni, az apa nem bízott az orvosokban, a szomszédok szerint a család még a védőnőt sem engedte be. A hírek szerint az elhunyt kicsi óvodáskorú nővérével is voltak hasonló problémák, abban az ügyben 2013-ban kiskorú veszélyeztetése miatt eljárás indult a szülők ellen. Az idősebb gyermeket a rendőrség kérésére a gyámhatóság a múlt héten kiemelte a családból. A szülőket eddig csak tanúként hallgatták ki, az orvosszakértői vélemény elkészüléséig szabadlábon vannak.
A szülőknek egyébként joguk van lemondani a védőnői ellátásról, ám a védőnőnek ezt nyomban jeleznie kell a gyermekjóléti szolgálatnak. Egyelőre nem világos, hogy ez megtörtént-e, sajtóhírek szerint nem, a Heves Megyei Kormányhivatal szerint igen. Ám annak ellenére mégis csak májusban indítottak vizsgálatot, hogy az elhunyt gyermeket már hónapok óta nem látta szakember. Az ügy kísértetiesen hasonlít a 2013-as agárdi tragédiához, ott egy másfél éves kisfiút éheztetett halálra jómódú családja. Ebben az ügyben múlt csütörtökön született ítélet; épp aznap, amikor Gyöngyösön a halott kislányhoz a mentőket riasztották. A szülőket és a nagyszülőket is első fokon 15 év börtönre ítélték. Felmerült, hogy az agárdi esetben ugyancsak elítélt természetgyógyásznak - aki egy fémpálcával "energetizálta" a kisfiút - köze lehet a gyöngyösi esethez, a férfi ugyanis a városban él. Ügyvédje a Borsnak elmondta, védence ezt határozottan cáfolta.
Mindkét eset rávilágít arra, hogy a gyermekvédelmi jelzőrendszer továbbra sem működik megfelelően Magyarországon. Bár szakemberek szerint maga a gyermekvédelmi törvény jó, az abban foglalt rendelkezések végrehajtása már gyalázatos. A problémák összetettek, azokra a szakmabeliek gyakran fel is hívják a figyelmet: továbbra sem biztosítottak a hatékony működéshez szükséges tárgyi, anyagi és személyi feltételek, a szakmát alábecsülik, kevés a szakember, alig van család- és gyerektámogató szolgáltatás. Hiányoznak a szakmai iránymutatások, nincs esetmegbeszélés, visszajelzés arról, mi működik megfelelően, mi nem. Sajnos jellemző az is, hogy a jobb módú, magasabb státuszú családoknál ritkábban avatkoznak be a szolgálatok.
Mindebből jól látszik: a gyermekvédelem épp úgy segítségre szorul, mint azok a gyerekek és családok, akiken segíteni kellene. Ennek ellenére a gyermekvédelmi szakellátásban részesülők aránya évről évre növekszik, számuk jelenleg 24 ezerre tehető. Ám ennél jóval többen - mintegy 200 ezren - vannak, akiket veszélyeztetettként tartanak nyilván. Az UNICEF adatai szerint évente körülbelül hatezer gyermek lesz valamilyen bűncselekmény áldozata Magyarországon.