Műsormagazin;szexuális zaklatás;gyerekmolesztálás;

2016-05-19 07:13:00

Szexért adtak vizet a rászorulóknak

Ma már jobbára csak a mesékben él az a kép, hogy háború során az erős és hős katonák megkímélik az ártatlan civileket, a gyerekeket és a nőket. A valóságban a fegyveres konfliktusokkal sújtott országokban a nők és a gyerekek még inkább ki vannak téve a nemi erőszak vagy az emberkereskedelem veszélyeinek. Szíriában a feketepiac uralja a gazdaságot, a nők, gyerekek kizsákmányolása, prostitúcióra kényszerítése a napi rutin része. 

A segélyszervezetek gyakran számolnak be a tapasztalt borzalmakról: előfordult, a polgárháborús Dél-Szudánban kormánykatonák hat-hét éves lányokon nyilvánosan követtek el csoportos erőszakot, majd meggyilkolták őket. És ez csak egy a nyilvánosságra került több száz, vagy több ezer eset közül.

Az ENSZ igyekszik valamennyi háborúval sújtott területen békefenntartó missziókkal javítani a helyzeten, ám nem egyszer előfordult, hogy a civil lakosság védelmére kiküldött ENSZ-katonák is borzalmakat követtek el. A Human Rights Watch jelentése szerint az Afrikai Unió katonái Szomáliában szexért cserébe adtak vizet és élelmet a rászorulóknak. Franciaország 2015 óta vizsgálja az ilyen eseteket, Stephane Dujarric ENSZ-szóvivő pedig néhány hete jelentette be, hogy a közelmúltban több nemi erőszakról szereztek tudomást, melyeket marokkói, és burundi kéksisakosok hajtottak végre a Közép-afrikai Köztársaság területén. A szervezet közlése szerint idén összesen 44 olyan panasz érkezett hozzájuk, melyekben békefenntartók vagy ENSZ-alkalmazottak szexuálisan bántalmaztak valakit - 40 esetben kiskorú volt az áldozat. Az ENSZ kemény fellépést ígért az ilyen esetek felszámolása érdekében.

De nemcsak háborús területeken gyakori a gyermekek szexuális bántalmazása. A gyermekprostitúció, a gyermekpornográfia és a gyerekkereskedelem ellen küzdő ECPAT nemzetközi szervezet kutatása szerint már nem lehet azt mondani, hogy a tipikus bűnelkövetők "fehér, gazdag, idős nyugati férfiak", bűncselekményeket elkövetők lehetnek turisták, üzletemberek, alkalmi vagy migráns munkások, külföldiek, vagy akár civilszervezetek önkéntesei is. Egyetlen térség, egyetlen ország sem mentes a gyermekek szexuális bántalmazásától - mutat rá a jelentés, hozzátéve, hogy az utóbbi 20 évben nőtt a bántalmazott gyermekek száma. A dokumentum az utóbbi megállapítását a turizmus fejlődésével és az új technológiák elterjedésével indokolja. A korszerű technológiák ugyanis segítenek az elkövetőknek a névtelenség megőrzésében.