NATO;Koszovó;Montenegró;

2016-05-20 07:33:00

Montenegró aláírta, Koszovó készül a NATO-csatlakozásra

Milo Dukanovic kormányfő jelenlétében tegnap aláírták Montenegró NATO-csatlakozásának jegyzőkönyvét az észak-atlanti szövetség külügyminisztereinek brüsszeli tanácskozásán.

Montenegró decemberben kapott meghívást a NATO-ba, a tárgyalások befejeződtek, de a nyugat-balkáni országnak a teljes tagsághoz még meg kell szereznie a tagállamok jóváhagyását is. A folyamat másfél évet is igénybe vehet, addig is Montenegró helyet kap a NATO tanácskozásain, és megfigyelői státusban részt vesz minden ülésén.

Koszovó is készül, igaz egyelőre a NATO Békepartnerségéhez való csatlakozásra. Hashim Thaci koszovói elnök tegnap jelentette be, hogy ennek érdekében a Koszovói Biztonsági Erők (KBS) kész Koszovói Fegyveres Erőkké (KAF) alakulni, s a NATO-szabványoknak megfelelően működni. A bejelentés annak kapcsán történt, hogy az amerikai kongresszus helyi idő szerint szerdán elfogadott egy módosító indítványt, amely felszólítja az amerikai adminisztrációt arra, készítse elő Koszovót a Békepartnerségi tagsághoz, lefektetve ezzel Koszovó NATO-tagságának alapjait, jelentette a Tanjug szerb hírügynökség.

Oroszország hevesen ellenzi a NATO térségbeli terjeszkedését. Moszkva szerint Montenegró NATO-felvétele "konfrontatív lépés" minősítette, amely hozzájárulhat az euroatlanti biztonság további destabilizálásához.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár reagált az orosz álláspontra. Leszögezte, biztonsági ügyekben minden szuverén államnak jogában áll a saját útját járnia, és "ezért minden esetleges, Oroszország által hozott szankció teljes mértékben indokolatlan lenne".

Montenegró csatlakozásához gratulált Martin Schulz az Európai Parlament elnöke is. A német politikus Twitter üdvözletében azt írta, Montenegró csatlakozása a regionális és globális stabilitáshoz és biztonsághoz is hozzá fog járulni.

A katonai szövetséghez legutóbb másik két balkáni állam, Albánia és Horvátország csatlakozott 2009-ben.