London;úszó Eb;

2016-05-22 20:45:00

Aranyos zárás az úszó Eb-n

Tíz arany-, négy ezüst- és öt bronzéremmel zárta a londoni úszó kontinensviadalt a magyar úszóválogatott, ezzel pedig az éremtáblázat élén végzett. A hétvégén is potyogtak az aranyérmek. Kapás Boglárka 400 és 1500 méter gyorson, Cseh László 100 méter pillangón, míg Verrasztó Dávid 400 méter vegyesen nem talált legyőzőre.

Fantasztikusan zárta a hétvégét a magyar úszóválogatott a londoni Európa-bajnokságon. Kapás Boglárka 800 és a 4x200 méteres női gyorsváltó után 1500 méter gyorson sem talált legyőzőre, s Európa-bajnoki csúccsal diadalmaskodott szombaton, a zárónapon pedig 400 méteren csapott első helyen a célba, ráadásul nem is akárhogy, Hosszú Katinka 2014-es országos csúcsát döntötte meg a fiatal úszó.

„Jézusom... Én ezt nem gondoltam volna... - kezdte könnyek között Kapás. - Amikor először felnéztem a táblára, azt gondoltam, 4:08. Mondtam, ez nem létezik. Aztán rájöttem, hogy egy sorral feljebb kéne nézni... 4:03... Na, akkor megint nem hittem a szememnek... Hihetetlen, hogy ez összejött. Annak örülök, hogy el mertem indulni 150-nél, elég bátor voltam hozzá. Fantasztikus lökést ad ez az Európa-bajnokság”

Cseh László másodszorra hallgathatta meg a magyar Himnuszt a brit fővárosban, miután 100 méter pillangón sem talált legyőzőre, s biztos sikert aratva, országos- és Európa-bajnoki csúccsal győzött a lengyel Konrad Czerniak és a francia Mehdy Metella előtt. Utóbbi a verseny után megjegyezte: már a rajtnál tudta, hogy Cseht „ember nem fogja megverni”. Az olimpiai bajnoki ezüstérmes versenyzőnek szombati sikere volt pályafutása 35. aranyérme (!!!) világversenyeken és a 14. nagypályás Európa-bajnoki címe, összességében pedig 69 éremnél jár, amihez foghatót férfiúszó még nem produkált az európai úszósport történetében. Laci egyébként még a zárónapon is medencébe csobbant a férfi vegyesváltó tagjaként. A Balog Gábor, Financsek Gábor, Cseh László, Bohus Richárd összeállítású csapat a harmadik helyen csapott a célba.

Verrasztó Dávidnak köszönhetően tegnap is aranyban lubickolhattak a férfiak is. A Jövő SC versenyzője 400 méter vegyesen remekelt, s 4:13.15 perces idővel, több mint egy másodperces előnnyel csapott elsőként a célba. A szám másik magyarja, Gyurta Gergő a negyedik lett.

„Ez a hétvégi délutáni korai kezdés baromira nem kedvez nekünk, elvégre 400 vegyesen picit több idő kellene a regenerálódáshoz a két úszás között - nyilatkozta a kétszeres Eb-győztes Verrasztó. - Egy hónapja még el volt törve a bordám, úgyhogy ahhoz képest szerintem egész jó volt. A vége nekem sem tetszett, azt gondoltam, meglesz a 4:10, de az adott körülmények között most elégedettnek kell lennem az aranyéremmel. Ezért jöttem, elértem, remélem, sikerült örömöt szerezni mindenkinek.”

A legnagyobb dráma a női 200 méter pillangón zajlott, ahol a kétszeres ifjúsági olimpiai bajnok Szilágyi Liliána mindössze egy századdal (!) kapott ki a német Franziska Hentkétől, s lett második. A fiatal sportoló első felnőtt érmét szerezte világeseményen.

„Picit ironikus, hogy egy századdal kapok ki... De ahhoz képest, hogy néhány hónapja még abba akartam hagyni az úszást, mert egyáltalán nem rólam szólt a történet, hanem arról, milyen családban nőttem fel, és milyen elvárásoknak kell emiatt megfelelnem - mondta érzelemdúsan Szilágyi, akinek nagypapája a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, Gyarmati Dezső, míg édesapja Szilágyi Zoltán olimpikon úszó. - Ennek vetettünk véget három hónapja, ezalatt csak magam miatt dolgoztam, magam miatt csináltam mindent, és tessék, ez az eredménye. Második vagyok Európában, még ha egy picit elsőnek is érzem magam, de mindez nem érdekes, mert inkább most történjen meg, mint az olimpián. Akkor én leszek a legjobb!!!” A szám másik magyarja, Jakabos Zsuzsanna negyedikként csapott a célba.

A magyar csapat remek teljesítményt nyújtva, tíz arany- négy ezüst- és öt bronzéremmel, az éremtábla tetején zárta a kontinensviadalt.