Szerintem;MNB alapítványok;

2016-05-24 08:27:00

Életadó és életmentő kérdések

Az MNB körül folyamatosan kemény harc folyik monetáris politikai döntései, a törvényességi kérdések, a pazarló vásárlások és tisztességtelen, vitatható hitelezés miatt. Az MNB-pártiak  - kormány, a jegybanki és jegybankpárti szakemberek -  húzzák a maguk nótáját, míg az MNB-kritikusai, a politikai ellenzék, pengetik a maguk lantját. A nótahúzók hangja erősebb és úgy gondolják, hogy a kritikus lantpengetők „majd csak” leteszik a lantot, amiben feltehetően igazuk lesz. Érdemes azonban még három életbevágó kérdést feltenni a jegybankkal kapcsolatban.

Mindjárt az első: az MNB kizárólagosan jogosult pénzteremtő hitelnyújtás formájában fedezet nélküli papírpénzt forgalomba hozni, amit a köznyelv „pongyolán” bankóprésnek nevez. Kérdés, hogy ezt a tevékenységet a jegybank a kereskedelmi bankok támogatására végzi-e? A kiemelten fontos kereskedelmi bankok kizárólagos  és nagy lehetősége, hogy hitelért a központi bankhoz fordulhatnak, amely a hiteligényt  egyszerűen elbírálja és - pozitív döntés esetén - pénzt utal a kereskedelmi banknak. Megtörténhet azonban, hogy ezt a hitelt a központi bank nem a már nála lévő, egyszer már forgalomba hozott pénzből, hanem – szó szerint véve - a semmiből "teremti". Ilyen, fedezet nélküli pénzkibocsátás csak a jegybank - kereskedelmi bank kapcsolatban létezhet, sehol másutt.

Miután az így „teremtett” pénz a kereskedelmi bank számlájára kerül, ugyanúgy viselkedik, mint a hétköznapi ember kezében levő pénz: lehet vele vásárolni, kölcsönadni és más műveleteket végezni. De mit kezd ezzel a mindenféle áldozat nélkül kapott pénzzel a kereskedelmi bank? Mondjuk a Labdarúgó Európa Bajnokság szponzorálására költi? Az is kérdés, hogy a jegybank ezzel tart-e életben bukásra érett kereskedelmi bankokat, mert nyilvánvaló, hogy a Növekedési Hitel Program mintegy 800-900 milliárd forintjából a bankok a kiemelten fontos adósok mentését szolgálták.

Az itt felvetett kérdések azonban a pénzvilág legmélyebb titkai közé tartoznak, amelyekre a választ csak az „őrzők”, a jegybank különösen megbízható szakemberei ismerik. Az őrzők pedig nem beszélnek, hanem hallgatnak. Ezért ezekre a kérdésekre válaszok aligha fognak születni, mert az őrzők úgy vélik, hogy ezek nem tartoznak a halandó emberekre. Igaz ugyanis W.Rogers mondása: „Három nagy felfedezés született az idők kezdetétől: a tűz , a kerék és a központi bank.”